emg home

RSS

Bramerc zahvalio Srbiji na hapšenju Mladića

01. jun 2011. | 13:58 15:43

Izvor: Beta

Grad: Hag

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc zahvalio je danas Srbiji na hapšenju Ratka Mladića. "Zahvaljujem predsedniku Borisu Tadiću, Savetu za nacionalnu bezbednost, operativnim službama i akcionom timu", rekao je Bramerc na konferenciji za novinare u Hagu.

Podsećajući da je proteklih meseci pojačao kritiku Srbije zbog nehapšenja Mladića, Bramerc je izjavio da je danas veoma zadovoljan zato što su napori vlasti Srbije urodili plodom.

Bramerc je naznačio da će u govoru pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, 6. juna, svakako naglasiti da je Srbija ispunila jednu od svojih najvažnijih međunarodnih obaveza.

On je, međutim, podvukao da ostaju na snazi preporuke vlastima Srbije o unapređenju potrage za beguncima, koju je izložio u veoma kritički intoniranom pisanom izveštaju, koji je poslao u Njujork 17. maja.

Glavni tužilac pozvao je vlasti u Beogradu da nastave da primenjuju unapređenja u operativnom planu koja su dovela do hapšenja Mladića, kako bi bez odlaganja uhapsile i Gorana Hadžića. "Jedini preostali begunac mora biti uhapšen što je pre moguće. Ja sam oprezni optimista", kazao je Bramerc.

Na pitanje ima li informacija o tome gde se Mladić skrivao do hapšenja, Bramerc je odgovorio da je do hapšenja imao podatke o tome gde je begunac otprilike bio do 2006. "Danas imamo više informacija o tome gde je bio od 2006. do hapšenja. Od vlasti Srbije smo tražili, a one to rade i same, na utvrđivanju činjenica. Još je rano govoriti o tome", kazao je glavni tužilac.

On je kazao da je Mladić trebalo da bude uhapšen pre 16 godina, ali da sad nije vreme da se bilo ko okrivljuje za to, podvlačeći da od vlasti Srbije očekuje da nađu i kazne sve koji su pomagali Mladiću.

Bramerc je ponovio da još razmatra mogućnost delimičnog objedinjavanja suđenja Mladiću i Radovanu Karadžiću, ali da odluku o tome još nije doneo.

Na pitanje o dužini suđenja Mladiću, Bramerc je podsetio da Tužilaštvo pokušava da nađe ravnotežu između obima zločina navedenih u optužnici i neophodnosti da se suđenjem može upravljati. Po rečima tužioca, veoma je teško reći koliko će suđenje trajati, ne samo zbog obima predmeta, nego i zato što se Mladiću mora dati vremena da se pripremi za suđenje.

Bramerc je napomenuo da je Tužilaštvo naučilo lekcije iz prošlosti u vezi s dužinom procesa.

Tužilac je ocenio da je hapšenje Mladića značajno zato što je on bio najmoćniji vojni oficir tokom rata u BiH, odgovoran za zločine koji su šokirali savest međunarodne zajednice.

"Čujem da neki ljudi govore da je Mladićevim hapšenjem zatvoreno važno poglavlje međunarodne pravde, ali ja mislim da rad na uspostavljanju Mladićeve krivične odgovornosti tek počinje", zaključio je Bramerc.

 

Ljajić: Srbija nema materijalne obaveze prema Mladiću

Srbija nema nikakve materijalne obaveze prema Ratku Mladiću koji je izručen Haškom tribunalu, jer se nije dobrovoljno predao, ali je dužna da dostavi dokumentaciju na zahtev Mladićeve odbrane i Tužilaštva tribunala, izjavio je danas predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom Rasim Ljajić.

Ljajić je rekao da Savet, ipak, može da odluči da iz humanitarnih razloga dodeli materijalnu pomoć licu protiv kojeg se vodi postupak pred Haškim tribunalom ako njegova porodica, odnosno advokat, dokaže da je lošeg materijalnog stanja.

Prema Ljajićevim rečima, takav zahtev mogli bi da zatraže Mladićeva porodica ili njegov advokat uz podnošenje dokaza o lošem materijalnom statusu.

"Da bi neko ostvario pravo na osnovu Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom potrebno je da ispunjava tri uslova - da je državljanin Srbije i da se dobrovoljno predao i da nije pravosnažno osuđen pred Tribunalom. Pošto se Mladić nije dobrovoljno predao on formalno pravno ne ispunjava uslove", rekao je Ljaijć.

   

Hoking: Mladić izuzetno kooperativan po dolasku u pritvor

Sekretar Haškog tribunala Džon Hoking izjavio je danas da je Mladić, po izručenju i prebacivanju u pritvor Tribunala, bio izuzetno kooperativan. "Juče sam dočekao Mladića na aerodromu u Roterdamu, na stepenicama aviona, s pritvorskim lekarem. Dobro smo komunicirali i razumeli jedan drugog. Mladić je bio veoma kooperativan i nismo imali nikakvih problema. On je obratio pažnju na to što smo govorili", izjavio je Hoking na konferenciji za novinare u Hagu.

Tema razgovora nisu bile optužbe protiv Mladića, napomenuo je sekretar suda. "Mnogo smo razgovarali o proceduri", rekao je Hoking.

Po njegovim rečima, lekar je s Mladićem razgovarao na roterdamskom aerodromu i utvrdio da je on u stanju da bude prebačen u pritvor Tribunala u Sheveningenu. Kada je pristigao u pritvor, Mladića je ponovo pregledao lekar koji nije pronašao nikakva hitna pitanja, rekao je sekretar Tribunala.

Na pitanje da li Mladića u pritvoru posebno nadziru zbog mogućnosti samoubistva, Hoking je odgovorio odrečno.

Hoking je naglasio da će Mladić biti pod lekarskim nadzorom i da će mu Tribunal, kao i drugim pritvorenicima, obezbediti najbolju dostupnu medicinsku negu.

Predstavnici sekretarijata su s Mladićem preliminarno razgovarali o imenovanju advokata, dali su mu neophodna dokumenta, a taj razgovor će se nastaviti u narednim danima, kazao je sekretar Tribunala.

Prijem Mladića u pritvor, trajao je dva-tri sata, tokom kojih ga je upravnik informisao o pravilima i režimu života, posetama, telefonskim pozivima i drugim svakodnevnim pitanjima.

Upravnik pritvora još nije odredio s kojim će pritvorenicima Mladić biti smešten u jednom od tri krila pritvora u Sheveningenu, ali će ta odluka biti uskoro doneta, rekao je Hoking.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Saradnja s Hagom, Hapšenje Mladića, Suđenje Mladiću

Ličnosti: Serž Bramerc, Goran Hadžić, Džon Hoking


Unesite tekst komentara:

<<

31. oktobar - 06. novembar 2011.

>>

Povezani naslovi