Još se priprema nacrt zakona o restituciji
14. jun 2011. | 14:11
Izvor: Beta
Nacrt zakona o restituciji još nije pripremljen, ali potpredsednik Vlade Božidar Đelić predstaviće sutra u Skupštini Srbije okvirna rešenja za obeštećenje bivših vlasnika.
Na skupu "Evropski pravni i politički forum", gde će se raspravljati o mogućim rešenjima budućeg zakona o restituciji, učestovaće predstavnici Evropske unije u Srbiji, ambasada, nevladinih organizacija i stručnjaci.
Organizatori su časopis "Izazovi evropskih integracija" Službenog glasnika Srbije i projekat GIZ za pravnu reformu u Srbiji .
Plan Vlade je da nacrt zakona o restituciji bude gotov do kraja juna, da bi se tokom leta održala javna rasprava, a najesen utvrdio predlog zakona i dostavio Skupštini.
Izvesno je da će zakon predviđati naturalnu restituciju u svim slučajevima u kojima to ne bi izazvalo "nove nepravde", odnosno oštetilo nove vlasnike imovine koja se potražuje.
U slučajevima kad nije moguća naturalna razmena, bivši vlasnici će, predviđa Vlada, dobiti novčanu nadoknadu, ali tek treba da utvrditi koliko bi to koštalo državu i u kojem roku bi se isplatila ošteta.
Vlada je odlaganje rešenja za povraćaj imovine oduzete posle Drugog svetskog rata, pravdala čekanjem ocene Ustavnog suda o rešenju koje je primenjeno na povraćaj crkvene imovine.
Zakon o povraćaju imovine crkvama i verskim zajednicama predviđa kombinacija naturalnog i finansijskog obeštećenja. Pritom se daje prioritet naturalnom modelu, odnosno vraćanju oduzete imovine ili dodeljivanju neke druge odgovarajuće imovine, a finansijsko obeštećenje se primenju kad druga dva modela nisu moguća.
Ustavni sud je krajem aprila ocenio da je to rešenje u skladu sa Ustavom Srbije, i da bi takav model trebalo primeniti u slučaju vraćanja imovine građanima.
Udruženje građana Mreža za restituciju smatra da se 90 odsto zahteva za povraćaj imovine može rešiti dodelom imovine, a ostatak finansijskom isplatom.
Prema ranijem predlogu zakona o restituciji, za koji se zalagao bivši ministar za ekonomske odnose za inostranstvom Milan Parivodić, za finansijsko obeštećenje bivših vlasnika država bi trebalo da izdvoji dve do četiri milijarde evra.
Komentari (3)
Unesite tekst komentara:
15. jun 2011. 10:58:19
| Zakupac svoje dedovine
0
Gospođa Delević lepo reče da EU očekuje od Srbije da restituciju sprovede na transparentan način i da u taj proces uključi sve zainteresovane strane, to jest oštećene, vladu i stručnjake.
Zato vlast, ako želi da ispuni očekivanja Brisela, mora da uvažava mišljenja i predloge Mreže za restituciju i Lige za zaštitu privatne svojine i ljudskih prava, a ova udruženja oštećenih građana imaju jedinstven stav i zahtev: NATURALNA RESTITUCIJA U SVIM SLUČAJEVIMA GDE JE TO MOGUĆE!
U mnogim gradovima, naslednici originalnih vlasnika su, u očekivanju dugo najavljivanog zakona o denacionalizaciji uzeli u zakup lokale koji su oteti njihovim očevima ili dedovima i sada plaćaju zakupninu za korišćenje imovine koju bi prema zakonima demokratskog sveta mogli da smatraju svojom.
Drugim rečima oni su „svoji na svome“, ali uz plaćanje zakupnine za korišćenje svoje imovine!
Ako nebi bilo naturalne restitucije već nekog obeštećenja, onda bi ovi građani plaćanjem zakupnine za SVOJU imovinu SAMI SEBE OBEŠTEĆIVALI!
Morate priznati da ovako nešto u demokratskoj Evropi ne postoji.
Zato je potrebno izvršiti naturalnu restituciju, posle čega bi građani koji sada plaćaju državi zakupninu za korišćenje svoje dedovine, umesto zakupnine plaćali državi porez na vraćenu imovinu.
15. jun 2011. 10:58:19
| Aca Banjac
0
Drzava mora da donese zakon o restituciji u skladu sa Ustavom republike Srbije. U suprotnom pravac Strazbur....Pocinje...hvala dragom bogu
23. jun 2011. 14:18:57
| animus
0
Opet zamajavanje i produžavanje komunizma sa otetom privatnom imovinom.Dosta toga zamajavanja jer ljudi u toj borbi za povraćaj otete privatne imovine odužio se toliko da bi mogli dobiti dve boračke penzije i da im se vrati oteto