emg home

RSS

Parlament podržao rad nezavisnih tela

14. jul 2011. | 13:30

Izvor: Beta

Skupština Srbije podržala je danas rad nezavisnih tela i pozvala državne organe da obezbede uslove za njihov samostalan i nesmetan rad.

Poslanici su usvojili izveštaje Agencije za borbu protiv korupcije, poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Državne revizorske institucije i izveštaj o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i o zaštiti podataka o ličnosti koju je podneo poverenik, koji se odnose na 2010.

U zaključcima Odbora Skupštine Srbije za pravosuđe i upravu, koji su takođe usvojeni, navodi se da svi državni oragni treba odgovorno da preduzmu sve potrebne mere za sprovođenje preporuka Agencije za borbu protiv korupcije i da stvore uslove za njeno delotvorno funkcionisanje.

Skupština, kako se navodi u zaključku, podržava napore i aktivnosti Agencije u jačanju integriteta i odgovornosti institucija i funkcionera i zaposlenih u javnoj upravu, u cilju borbe protiv korupcije u javnoj upravi i u društvu i obavezuje se da će stvoriti jedinstven pravni okvir za borbu protiv korupcije.

U izveštaju o radu tokom prve godine primene zakona, Agencija za borbu protiv korupcije navela je da je u 2010. godini rešila 92 odsto predmeta iz oblasti sukoba interesa i podnela četiri prekršajne prijave protiv funkcionera koji nisu preneli upravljačka prava drugim licima.

Od 300 izveštaja o imovini koje su podneli najviši državni funkcioneri Agencija je obavila kontrolu 192 izveštaja.
U zaključcima Odbora navodi se da će Parlament poštovati preporuke poverenika za zaštitu ravnopravnosti i doprinosi ostvarenju i zaštiti ravnopravnosti i sprečavanju diskriminacije.

Izveštaj poverenice za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić odnosi se na osmomesečni rad tog nezavisnog tela kome su stigle 124 pritužbi po osnovu diskriminacije. U izveštaju poverenica je navela da se u Srbiji princip ravnopravnosti štiti i poštuje, ali da u praksi još nije u potpunosti ostvaren i da je diskriminacija, pre svega u oblasti rada i zapošljavanja i prema marginalnim grupama, raširena pojava.

U zaključcima Odbora za kulturu i informisanje, koji su takođe usvojeni, navodi se da će parlament insistirati na primeni mehanizama i garancija za ostvarenje propisa u oblasti slobodnog pristupa informacijama i nadzoru sprovođenja zakona i da će insistirati na odgovornosti za propuste u radu državnih organa i funkcionera.

U Izveštaju o sprovodjenju zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i o zaštiti podataka o ličnosti za 2010. navodi se da je na tom planu ostvaren stabilan napredak ali da treba poboljšati primenu zakona. Navodi se i da, iako postoji zakonska obaveza, državni organi još nisu utvrdili koliko dokumenata ima oznaku tajnosti.

U izveštaju poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti piše da veliki broj institucija odgovara na urgencije poverenika, ali da devet odsto državnih organa čak ni tad ne pruži traženu informaciju.

Izveštaj DRI obuhvata izvršenje programa revizije, izveštaj o utrošnim sredstvima DRI, kao i deo koji se odnosi na saradnju s međunarodnoim strukovnim organizacijama.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

06. februar - 12. februar 2012.

>>

Povezani naslovi

  • Zorana Marković: Propisati jasna pravila ponašanja poslanika

    25. novembar 2011. 13:11 |

  • Kos: Korupcija je sistemska

    09. januar 2012. 09:01 |

  • Dačić: Političari treba da prednjače u antikorupciji

    08. decembar 2011. 12:12 |