Jeremić: Sprečavanje uspostavljanja državnosti Kosova
30. jul 2011. | 10:10 15:34
Izvor: Beta
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je danas da su od početka krize na Kosovu i Metohiji diplomatske aktivnosti njegovog ministarstva i ostalih državnih organa usmerene na sprečavanje uspostavljanja državnosti Kosova.
On je poslanicima u parlamentu rekao da se kriza na Kosovu odvija u "složenom međunarodnom kontekstu" koji je prouzrokovan snažnom podrškom najuticajnijih zemalja sveta ilegalnim institucijama u Prištini kako bi se jednostranim aktima uspostavila državnost.
"Pošto se nisu međunarodno afirmisali, došlo je do frustracije u redovima Prištine i to je jedan od razloga zbog kojeg se prišlo jednostranoj upotrebi sile, da se promeni realno stanje na terenu jer ne mogu diplomatskim sredstvma da se izbore za uspostavljanje državnosti", rekao je Jeremić.
On je rekao da se trenutno pribegava pritiscima na države članice UN da priznaju nezavisnost Kosova i da se ilegalne institucije Kosova izbore za članstvo u međunarodnim organizacijama.
Prema Jeremićevim rečima, ministarstvo deluje stalno prema međunarodnim činiocima i institucijama kako bi bilo sprečeno priznavanje nezavisnosti Kosova i onemogućeno članstvo privremenim organima samouprave na Kosovu u međunarodnim organizacijama.
Ministarn je rekao da se Srbija suočila sa velikim otporom da ne učestuje na konsultacijama u Savetu bezbednosti UN ali je podsetio da je u razgovoru sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom zatražio da se svi događaji dokumentuju i budu deo izveštaja UNMIK-a o kojem će se raspravljati na sednici krajem avgusta u Njujorku.
Prema njegovim rečima, i pored toga što predstavnicima Srbije nije bilo dozvoljeno da učestvuju na konsultacijama, ključni politički stavovi su preko država koje podržavaju Srbiju, predstavljeni svim članicama Saveta bezbednosti.
"Na sednici su postavljena pitanja ko je naredio jednostrani akt ulaska preko Ibra specijalnih jedinica ROSU, da li je neko znao iz međunarodne zajednice znao za to. Zatražili smo preko onih koji su učestvovali na zatvorenoj sednici i osudu jednostranih akata i poštovanje rezolucije 1244", kazao je Jeremić.
On je rekao da je Srbija u Njujorku imala dobro saradnju sa desetak zemalja, ukljucucjući dve stalne države članice Saveta bezbednosti.
Jeremić je istakao da je situacija na Kosovu apsolutni prioritet ministarstva spoljnih poslova i da je cilj da međunarodna javnost "ne izgubi iz vida situaciju na Kosovu".
On je pozvao poslanike da u današnjoj raspravi budu jedinstveni i konstruktivni.
Šutanovac: Posvećeni smo miru, hoćemo resetovanje odnosa
Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je danas da Srbija želi mirno rešavanje sporova na Kosovu i da je neophodno "resetovanje odnosa" i vraćanje na pozicije pre zauzimanja administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak.
"Zauzimanje graničnih prelaza je destabilizovalo poverenje u međunarodniu zajednicu i to povrerenje mora da se vrati. Da nema međunarodnih snaga, Srbija bi bila uvučena u nešto u čemu je bila gubitnik '90-ih godina. Želimo mirno rešavanje problema i posvećeni smo miru", rekao je Šutanovac na sednici skupštine o Kosovu.
Šutanovac je rekao da Vojska Srbije od početka incidenata na prelazima postupa u skladu sa svojim ovlašćenjima i sa Kumanovskim sporazumom, potpisanim 1999. godine.
"Veća tragedija sprečena je samo sretnim okolnostima. Od 25. jula u konstantnom smo kontaktu s Kforom i NATO-om. Kfor u najvećoj meri predstavlja jedinice NATO-a i mi smo 27. jula na proširenom Vojnom komitetu NATO-a insistirali na podršci u sprečavanju nasilja i stvaranju uslova za nastavak dijaloga", rekao je Šutanovac.
Šutanovac je rekao da je Kfor predstavnike Vojske Srbije obavestio da "nije znao" šta može da se desi na Kosovu.
"Očiglegno je da postoji unilateralna želja Prištine da pod okriljem mraka ide na rešavanje silom", rekao je Šutanovac.
Podsetio je da Vojska i Žandarmerija po Kumanovskom sporazumu mogu da budu pristune samo uz administrativnu liniju, na kojoj su pojačale patrole.
"U nekim segmentima nismo kontrolisali događaje, pa je Jarinje zapaljeno, što su u Prištini i hteli. To je slika koja je u svetskoj javnosti promenila odnose i od tada imamo više problema da objasnimo da je srpski narod žrtva", rekao je Šutanovac.
Šutanovac je je izrazio uverenje da Kforu, iako je izašao iz svog mandata, nije u interesu sukob sa građanima na Kosovu i da do toga neće doći.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: