Erste: Fiskalne ciljeve ugrožavaju i izbori
22. februar 2012. | 14:10
Izvor: Emg.rs
Analitičari Erste grupe ocenili da su fiskalni ciljevi Srbije za ovu godinu ugroženi zbog stopiranog aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom i predstojećih parlamentarnih izbora.
Kako se ističe u izveštaju o makroperspektivi Srbije, odlaganje pregovora s MMF-om pojačava neizvesnost i stvara prostor za fiskalno popuštanje i povećanje budžetskog deficita preko pet odsto bruto domaćeg proizvoda. Kako bi ciljni deficit za 2012. od 4,25 odsto BDP-a bio ostvariv, fiskalna politika bi morala da se više usredsredi na rashodnu stranu, ali je verovatno da će doći do izvesnog popuštanja s obzirom na ishod pregovora s MMF-om. "Očekuje se da će javni dug Srbije krenuti preko praga od 45 odsto BDP-a, koji je utvrđen odredbama o fiskalnoj odgovornosti", navodi se u analizi.
Precizira se da su zbog zamrzavanja sporazuma s MMF-om manje mogućnosti za finansiranje javnog duga, uz napomenu da bi pristup tržištu evroobveznica mogao da bude ograničeniji, posebno ako se poboljšaju tržišni uslovi.
Zbog predstojećih izbora, prema izveštaju, povećani su i politički rizici za fiskalne ciljeve zbog mogućeg dužeg perioda za formiranje vlade. "Iz sadašnje perspektive to bi trebalo da bude još jedna tesna trka glavne opozicione stranke Srpske napredne stranke i trenutno vladajuće opcije okupljene oko Demokratske stranke. To ostavlja prostor za potencijalno duge postizborne pregovore", navodi se u izveštaju.
Prama analitičarima Erste grupe, u 2012. ekonomski rast Srbije će usporiti zbog pogoršanja dinamike rasta u EU, dok najnovija nestabilnost dinara sugeriše potrebu za opreznijim pristupom Narodne banke Srbije, uprkos povoljnoj perspektivi inflacije.
"Usporavanja aktivnosti u EU u velikoj meri će uticati na kretanje BDP-a za 2012. Zbog slabljenja podrške sa strane eksterne tražnje, predviđamo da će domaćoj tražnji nedostajati kapacitet za kompenzovanje, posebno na strani privatne potrošnje", navodi Istraživački tim Erste grupe.
U izveštaju se prognozira da Srbija u ovoj godini neće imati rast BDP-a, a da bi u 2013. mogla imati rast od dva odsto.
"Devizni kurs bi se kretao od 105 do 110 dinara za evro, što vidimo kao prihvatljivo i za NBS", navodi se u analizi.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: