MMF upozorava na veliki fiskalni deficit Srbije
20. februar 2012. | 17:51 18:31
Izvor: Beta, Emg.rs
Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorio je da je projektovani fiskalni deficit Srbije za ovu godinu za najmanje jedan procenat bruto društvenog proizvoda (BDP) veći nego što to predviđa fiskalni program dogovoren sa tom institucijom 3. novembra, objavljeno je danas na sajtu Narodne banke Srbije.
"Na osnovu rezultata iz 2011. i novog makroekonomskog okvira za 2012. godinu, očekuje se da će fiskalni deficit dostići najmanje 5,25 procenta BDP, u poređenju sa 4,25 procenta predviđena fiskalnim programom iz novembra prošle godine, uz dodatni rizik da deficit bude veći zbog izvršenja lokalnih samouprava i JP Puteva Srbije, nediskrecione potrošnje i neporeskih prihoda", piše u preporukama MMF, objavljenim posle nedavne posete misije.
Misija MMF-a je bila u Srbiji od 2. do 9. februara povodom prve revizije kreditnog aranžmana od 1,1 milijarde evra. Odlučili su da zamrznu aranžman do izbora nove Vlade Srbije i rebalansa državnog budžeta.
Podseća se da je dogovoreni fiskalni program za ovu godinu predvideo fiskalni deficit od četiri procenta BDP i izdavanje domaćih državnih garancija ograničeno na oko jedan procenat BDP-a.
"Međutim, usvojeni budžet za 2012. uključuje i dodatno emitovanje javnog duga (uključujući državne garancije) i projekte finansirane iz domaćih izvora, u iznosu od skoro dva procenta BDP", piše MMF.
MMF je ukazao da budžet Srbije za 2012. podrazumeva značajno viši dug nego što je "fiskalno odgovorno, čime se potkopava glavni stub reformskog programa podržanog stend-baj aranžmanom (Stand-By arangement, SBA)".
Usled toga je, kako je navedeno, odložen završetak prve revizije stend-baj aranžmana, a nastavak njegove revizije će zavisiti od dogovora o zakonodavnim merama koje će eliminisati dodatnu potrošnju i povećanje duga.
"Mada je verovatno da će se to dogoditi tek nakon izbora, Vlada je izrazila spremnost na održavanje deficita i povećavanje duga u skladu sa ciljevima SBA tokom preostalog dela svog mandata, u nameri da se doprinese očuvanju poverenja u održivost fiskalne politike", naveo je MMF.
MMF je upozorio i na visoku nezaposlenost u Srbiji (24 odsto).
"Stopa nezaposlenosti je porasla na preko 24 procenta i predstavlja jedan od ključnih razloga za zabrinutost u narednom periodu", ukazao je MMF.
MMF je naveo i da se uprkos pogoršanju globalnog ekonomskog i finansijskog okruženja, poverenje investitora u Srbiju uglavnom održalo.
MMF očekuje da će se inflacija koja je početkom 2011. dostigla najviši nivo od skoro 15 procenata, približiti ciljanoj stopi Narodne banke Srbije, uz dozvoljeno odstupanje početkom 2012. godine.
"S obzirom na to da se očekuje da će se evrozona opet naći u recesiji, očekuje se da će BDP Srbije zabeležiti rast od samo jednog procenta ove godine", smatra MMF, uz napomenu da se njegovo predviđanje poklapa sa prognozom Narodne banke Srbije.
Prema oceni MMF, ekonomska aktivnost u Srbiji je i dalje ugrožena zbog velikih ukupnih potreba za finansiranje platnog bilansa i javnog sektora.
"Mada su devizne rezerve i državni depoziti Srbije značajni, pokrivanje potreba za finansiranjem u slučaju ozbiljnog poremećaja na tržištu, predstavljalo bi izazov", ukazao je MMF.
MMF smatra da Srbija odmah posle izbora treba da donese srednjoročni fiskalni program radi svođenja duga na održiv nivo - ispod zakonom propisane granice od 45 procenata, kao što je predviđeno okvirom o fiskalnoj odgovornosti.
"Takođe će biti važno da se stvori fiskalni prostor za dodatnu investicionu potrošnju koja je u baznom scenariju i dalje na relativno niskom nivou, uprkos neodložnim potrebama u oblasti infrastrukture", istakao je MMF.
Kako je navedeno, MMF preporučuje povećanje stope poreza na dodatu vrednost "koja je i dalje jedna od najnižih u regionu". Preporučuje se i smanjenje subvencija i transfera.
Trajna fiskalna konsolidacija bi, kako je navedeno, trebalo da obuhvati reformu zaposlenosti u javnom sektoru - uključujući zdravstvo i obrazovanje, racionalizaciju državnih i društvenih preduzeća i penzionu reformu.
"S obzirom na to da su stope doprinosa za penziono osiguranje i transferi iz budžeta penzionom sistemu već na veoma visokom nivou, i s obzirom na nepovoljna demografska kretanja u Srbiji, pred Srbijom su dve opcije u srednjoročnom periodu: drastično smanjenje stope zamene ili podizanje efektivne starosne granice za penzionisanje i unapređenje podsticaja na tržištu rada sa ciljem da se poveća broj obveznika po jednom penzioneru", ukazao je MMF.
Preliminarno je dogovoreno da misija MMF dođe u Beograd sredinom 2012, posle izbora, da bi razgovarala sa novom vladom o koracima potrebnim za nastavak revizije programa.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: