emg home
RSS
Ekonom:east magazin

Ekonom:east magazin, Broj 595, 20. oktobar 2011.

Investicije u poljoprivredi

Berba na dugi rok

Autor: Katarina Marković

Ključni razlog koji ne samo strane, već i domaće ulagače i dalje tera iz poljoprivrede jeste nepredvidljivost agrarne politike koja se iz godine u godinu menja. Povećanje ulaganja u Srbiji u najvećoj meri će zavisiti od toga koliko će brzo banke početi da odobravaju dugoročne kredite sa što povoljnijom kamatom. U ovom trenutku nema naznaka da bi taj scenario uskoro mogao da se dogodi

Ako je suditi po tome da se u proteklih osam godina od ukupnih stranih direktnih investicija u primarnu poljoprivrednu proizvodnju slio svega stoti deo, svetski ulagači su izgleda potpuno neobavešteni.

U suprotnom, verovatno bi znali da je srpska poljoprivreda „najveća razvojna šansa“, pa bi valjda i pohrlili da ulažu u zemlju na ovom delu Balkana. Šalu na stranu, statistika pokazuje da je u prvoj polovini ove godine svega 0,3 odsto stranih direktnih investicija usmereno ka poljoprivredi, dok je u protekloj godini taj iznos bio “neutešnih” tri puta više.


Da biste pročitali članak, morate biti pretplatnik.

Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.

Korisničko ime: Šifra: Zapamti me

Zaboravljena šifra?


Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unestite tekst komentara: