emg home

RSS

Đukanović podneo ostavku, Lukšić mandatar

21. decembar 2010. | 15:15 20:25

Izvor: Emg.rs, Beta

Grad: Podgorica

Premijer Crne Gore Milo Đukanović podneo je danas ostavku na tu funkciju. Prvi put postao premijer s 29 godina, drugu ostavku na tu funkciju podneo s 49. Ostavku podneo i vicepremijer Svetozar Marović. Igor Lukšić mandatar za sastav nove vlade, odlučio DPS.

"Doneo sam odluku da podnesem ostavku na dužnost predsednika Vlade Crne Gore. Odluka nije iznenadna, niti ishitrena i nije doneta ni pod čijim pritiskom, ni iznutra, ni spolja, kako to tvrde neodgovorni pojedinci iz samo njima znanih razloga", rekao je Đukanović na godišnjoj konferenciji za novinare u Podgorici.

Đukanović je potvrdio da će ostati na čelu Demokratske partije socijalista, da ostaje u Crnoj Gori, da će nastaviti da se bavi biznisom i dodao da Vladu napušta čiste savesti i uzdignuta čela.

Upitan da li namerava da se vrati na mesto premijera, kao što je uradio pošto se 2006. povukao sa državnih funkcija i da li može garantovati da recimo 2013. ponovo neće biti premijer, on je kazao: "Bože zdravlja, videćemo", ali je dodao kako se nada da će njegova odluka da ode sa mesta premijera biti trajna.

Igor Lukšić, potpredsednik Vlade i ministar finasija, biće mandatar za sastav nove vlade. Glavni odbor Demokratske partije socijalista jednoglasno je predložio Lukšića za mandatara. Lukšić je novinarima kazao da će njegova vlada posle verifikacije u Skupštini nastaviti da realizuje ciljeve dosadašnje vlade.

Glavni odbor je podržao odluku Đukanovića da se povuče sa mesta premijera i iskazao jednodušnu ocenu da je Đukanović imao odlučujuću ulogu i dao odlučujuć doprinos demokratskom i ekonomskom preobražaju Crne Gore.

Ekonom:east je povlačenje Đukanovića najavio još prošle nedelje. Ekonom:east je tada pisao da će se Đukanvić povući 21. decembra posle rasprave Glavnog odbora vladajućeg DPS-a. Đukanovićevo povlačenje više puta je dovedeno u vezu sa odlukom da Crnoj Gori bude dat status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

„On je, po svemu sudeći, u maniru velikih državnika, izabrao za njega najpovoljniji termin za povlačenje, momenat kad je zemlju doveo u predvorje Evropske unije, iako ima i mišljenja da se povlači pod pritiskom međunarodne zajednice. Posle trijumfa na referendumu o državnoj samostalnosti, ovo je drugi Đukanovićev uspjeh. Ipak, koliko pre dva meseca, upravo komentarišući najave o povlačenju, Đukanović je rekao da o tome ne razmišlja, već da je koncentrisan na dva zadatka, priključenje Crne Gore EU i NATO-u”, objavljeno je u prošlom broju Ekonom:easta.

 

I Svetozar Marović podneo ostavku

I potpredsednik Vlade Svetozar Marović podneo je danas ostavku na tu funkciju, potvrđeno je u DPS-a.

Ostavka Marovića nije neočekivana jer je mnogo ranije bilo najava da će se i on povući sa državnih funkcija istovremeno kad i Đukanović.

 

Premijer s 29, druga ostavka s 49

Milo Đukanović će u februaru napuniti 49 godina. S 29 je postao premijer Crne Gore. Mediji su tada rado isticali da je on najmlađi evropski premijer. Do sad je šest puta bio predsednik Vlade. Sa te funkcije se već jednom povukao u oktobru 2006, ali se već sledeće godine vratio.

Od januara 1998. do 2002. bio je predsednik Crne Gore. Lider DPS-a i formalno je postao u oktobru 1998. Svoje liderstvo Đukanović je najviše potvrdio kad je predvodio Pokret za nezavisnu Crnu Goru. Pre te karijere, u vreme vladavine komunista, Đukanović je bio omladinski aktivista i član Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije. Komunističku funkciju, kao sekretar Predsedništva CK SK Crne Gore, obavljao je i nakon tzv. antibirokratske revolucije, dok SK Crne Gore nije transformisan u DPS. Neki opozicionari u Crnoj Gori i danas tvrde da komunisti u Crnoj Gori još nisu pobijeđeni.

Đukanović je postkomunističku karijeru počeo uglavnom kao i drugi populisti u Crnoj Gori i na prostoru SFRJ. Nije mu bila strana ni ratna retorika, u vreme rata na području Dubrovnika. Kasnije se zbog toga Hrvatima izvinio. Mada je, u prvim godinama nakon raspada SFRJ sledio i politiku Slobodana Miloševića, od njega se ipak relativno rano distancirao. Kao „suverenista“, prvo je skrenuo pažnju svojom izjavom, još početkom devedesetih godina, da Crna Gora nije izdržavana država, već da je finansijski samostalna.

U vreme sankcija, Crna Gora se „snalazila“ tranzitom nafte i duvana, da bi kasnije zbog toga bio osumnjičen i sam Đukanović. Priča o „duvanskoj mafiji“ traje i danas. Sumnjiče ga i za konflikt interesa. Navodno, poziciju Vlade je koristio za svoje privatne poslove, a najviše mu se „na nos“ nabija Prva banka, u kojoj je glavni vlasnik njegov brat Aco, a u kojoj i sam premijer ima akcije.

Čak i neka ubistva u Crnoj Gori stavljaju se na dušu Đukanovića, a sumnjičen je i za takozvani seks-trafiking, slučaj Moldavke S. Č. Od svega toga do sad ništa nije dokazano.

 

Opozicija traži prevremene izbore

Opozicione stranke Nova srpska demokratija i Pokret za promene zatražile su prevremene parlamentarne izbore u Crnoj Gori. Predsednici NSD-a i PzP-a Andrija Mandić i Nebojša Medojević su na konferenciji za novinare saopštili da će od predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića tražiti da raspiše prevremene izbore.

Oni su ocenili da je ostavkom Đukanovića pala Vlada i da su neophodni novi izbori.

Predsednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić je izjavio da nema potrebe za prevremenim parlamentarnim izborima. Krivokapić je rekao da vlada nije pala jer i dalje ima poverenje. Reč je, po njegovoj oceni, samo o personalnoj promeni na čelu vlade, čiji politički koncept ostaje isti.

"Ova vlada i premijer imaju mandat još dve i po godine. Imaju poverenje građana i koalicije, a ostavka je lični čin", kazao je Krivokapić novinarima u Skupštini.

Krivokapić je napomenuo da je Đukanović i dalje lider najveće partije u vladajućoj koaliciji koja će, kako je naveo, nastaviti politiku koja je na parlamentarnim izborima u martu 2009. dobila apsolutno poverenje.

Krivokapić, koji je i predsednik vladajuće Socijaldemokratske partije Crne Gore, rekao je da su u koaliciji odranije razgovarali o tome da sadašnji ministar finansija Igor Lukšić bude novi predsednik Vlade.

Po Ustavu Crne Gore, vlada je pala kad premijer podnese ostavku.

 

Tadić: Dobra saradnja i posle Đukanovića

Predsednik Srbije Boris Tadić je uveren da ostavka Đukanovića neće negativno uticati na odnose Srbije i Crne Gore i da će biti kontinuiteta u bilateralnim odnosima koji doprinosi regionalnoj stabilnosti i razvoju.

Tadić je novinarima u Novom Sadu rekao da je bio obavešten o odluci Đukanovića i da je o tome sinoć iscrpno razgovarao s rukovodstvom Crne Gore.

"Odluka je bila da se posle 20 godina na najvišim pozicijama u izvršnoj vlasti Đukanović povucce na poziciju u svojoj partiji, gde će nastaviti politički rad. To je legitimna odluka", rekao je Tadić.

 

Simić: Đukanovićev uticaj će se nastaviti

Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić ocenio je da će Đukanović i dalje imati veliki uticaj na politiku Crne Gore i regiona. "Odlazak Đukanovića sa mesta premijera ne znači i njegov odlazak iz politike, nastaviće funkciju na čelu DPS-a i njegov uticaj će i dalje biti veliki na politiku Crne Gore i regiona", kazao je Simić.

Prema Simićevim rečima, Đukanovićeva ostavka dolazi u neobičnom trenutku, kad je njegova politika postigla najveći uspeh jer je Crna Gora dobila status kandidata za ulazak u EU. "Da li su te dve stvari vezane, to znaju samo dobro upućeni", rekao je Simić.

On je dodao da sa političke scene odlazi najdugovečniji političar na prostoru SFRJ, čovek koji je dve decenije proveo na čelnim funkcijama Crne Gore, koji se smatra ocem crnogorske nezavisnosti i čovek oko kog su se plele mnoge priče, i dobre i loše.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

07. novembar - 13. novembar 2011.

>>
PON
07UTO
08SRE
09ČET
10PET
11SUB
12NED
13