Radulović: Za pretnje funkcionerima od jedne do osam godina zatvora
28. april 2010. | 15:16
Izvor: Emg.rs
Za krivično delo upućivanja pretnji najvišim predstavnicima vlasti i funkcionerima republike Srbije zaprećena je kazna zatvora od jedne do osam godina, rekao je za emg.rs zamenik višeg tužioca u Odeljenju za visokotehnološki kriminal Saša Radulović.
Na društvenoj mreži Facebook se pojavila grupa "Tadiću, džaba ti blindirana mečka, kad otvoriš vrata snajper te čeka", a ministar policije Ivica Dačić je izjavio da će MUP od kompanije Facebook tražiti podatke o grupi koja na toj društvenoj mreži preti predsedniku Srbije.
„Ovo je krivično delo ugrožavanja sigurnosti. To krivično delo sankcioniše radnju ugrožavanje sigurnosti upućivanjem pretnji da će se napasti život i telo nekog lica, a u konkretnom slučaju radi se o kvalifikovanom obliku jer su pretnje upućene najvišim predstavnicima vlasti“, rekao je Radulović.
On je rekao da je u toku predkrivični postupak tokom kojeg se prikupljaju dokazi i utvrđuju činjenice koje su od značaja za utvrđivanje identiteta lica koje je uputilo pretnje, posle čega će uslediti i krivično procesuiranje. Takođe, srpski istražni organi su već zatražili pomoć od nadležnih organa u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je hostovana društvena mreža Facebook.
„U krivičnim delima visoko tehnološkog kriminala se često dešava da se pokrene postupak međunarodne pravne pomoći gde nadležni organi Republike Srbije faktički traže podatke koji su im potrebni od nadležnih organa drugih zemalja. U ovom slučaju radi se o Sjedinjenim Američkim Državama, s obzirom da je društvena mreža hostovana na teritoriji SAD-a, što znači da se naši državni organi u ovoj fazi postupka obraćaju Ministarstvu pravde, odnosno nadležnim državnim organima SAD-a u pravcu prikupljanja potrebnih podataka za vođenje predkrivičnog odnosno krivičnog postupka u našoj državi i prema našim zakonima“, objasnio je Radulović.
On je dodao da je postupak međunarodne pravne pomoći odnosno međunarodne saradnje iniciran i preko nacionalnog biroa Interpola i kroz kontaktnu mrežu 24/7 Saveta Evrope, u skladu sa Konvencijom o sajber kriminalu Saveta Evrope.
„Utvrdiće se odakle je upućena pretnja i kojim korisnicima pripada ta IP adresa, onda će se videti da li je reč o privatnom korisniku koji je pretnju uputio sa svog kućnog računara ili je to učinjeno sa nekog drugog računara, ali u svakom slučaju to će se tek utvrditi u predkrivičnom postupku“, rekao je Radulović.
S obzirom da su pojedini članovi sporne Facebook grupe pretnje upućivali pod punim imenom i prezimenom, Radulović je rekao da će Tužilaštvo u tim slučajevima najpre izvršiti proveru identiteta.
„Činjenica da neko određene podatke navede na internetu ne mora da znači da ti podaci zaista odgovaraju situaciji u realnom svetu. Ukoliko neko postuje neko ime i prezime, ne znači da su to tačni podaci, tako da mora da se izvrši provera. U svakom navodu, kako u okviru te grupe, tako i u drugim slučajevima, ukoliko se u navodima ostvaruju neka krivična dela, to će se proveriti i utvrditi identitet tih lica. Internet pruža fantastične mogućnosti skrivanja identiteta i neki podaci, bez obzira koliko izgledali stvarni, ne moraju to da budu“, naglasio je Radulović.
Radulović je rekao da Tužilaštvo pretnje ovakvog tipa shvata veoma ozbiljno, a kao dokaz za tu tvrdnju, on je naveo „hitnost u postupanju i brzinu iniciranja predkrivičnog postupka“
„Stav tužilaštva je da sve pretnje ovog tipa treba shvatiti veoma ozbiljno i izvršiti njihovu proveru radi utvrđivanja svih neophodnih podataka u pravcu procesuiranja takvih krivičnih dela“, ocenio je Radulović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: