emg home

RSS

Robinson zabrinut što su Mladić i Hadžić na slobodi

28. septembar 2010. | 11:33 12:41

Izvor: Beta

Predsednik Haškog tribunala Patrik Robinson izjavio je danas u Beogradu da je zadovoljan radom srpskih sudova i procesuiranjem ratnih zločina, ali je izrazio zabrinutost što haški begunci Ratko Mladić i Goran Hadžić još nisu uhapšeni.



Robinson je na konferenciji za novinare u Apelacionom sudu rekao da deli zabrinutost glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca zbog toga što Mladić i Hadžić još nisu uhapšeni i izrazio nadu da će oni uskoro biti predati pravdi.

"Pitanje saradnje Srbije s Haškim tribunalom više je pitanje za tužilaštvo, ali ja delim zabrinutost glavnog tužioca zbog toga što Mladić i Hadžić još nisu uhapšeni", rekao je Robinson odgovarajući na pitanje da li bi Evropska unija trebalo da izvrši pritisak na Srbiju kada je reč o preostala dva haška begunca.

Prema njegovim rečima, Savet bezbednosti UN uspostavio je mehanizam za nastavak rada Haškog tribunala i pošto sud zvanično završi mandat, kako bi svi procesi bili završeni.

Mladiću i Hadžiću će biti suđeno pred Haškim tribunalom i nakon što sud završi sa radom, jer je to omogućio Savet bezbednosti UN, naveo je Robinson.

On je rekao da je zadovoljan radom srpskih sudova i da ga ohrabruju rokovi u kojima se donose presude, kao i kvalitet suđenja.

Haški tribuinal je do sada preneo jedan predmet srpskom pravosuđu i više neće prebacivati započete predmete, rekao je Robinson i naveo da je Savet bezbednosti UN 2003. godine Haškom tribunalu dao mandat da prenese sve predmete srednjeg i nižeg ranga i, u skladu sa tim, srpskom pravosuđu je ustupljen jedan predmet.

"Srbija će i dalje suditi u svojim predmetima i to je misija domaćeg pravosuđa", rekao je Robinson.

Predsednik Haškog tribunala je u Beogradu učestovao u predstavljanju projekta pomoći pravosuđu zemalja bivše Jugoslavije u procesuiranju ratnih zločina.

Obraćajući se učesnicima tog skupa, on je rekao da 17 godina od osnivanja Haškog tribunala i dalje mnogo žrtava ratnih zločina čeka pravdu koju treba da im ostvari nacionalno pravosuđe.

Robinson je istakao i značaj regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina i dodao da je namera Haškog tribunala bila da sudi malom broju pojedinaca, a da ostali slučajevi budu prepušteni domaćem pravosuđu.

   

Vukčević: Srbija ima najveći interes da uhapsi Mladića


Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević ocenio je danas da Srbija ima najveći inters da uhapsi haške optuženike Ratka Mladića i Gorana Hadžića i izruči ih sudu u Hagu.

"Trpimo političke, ekonomske, moralne prekore zbog dva čoveka. Nismo to zaslužili i zato ih želimo što pre u Hagu", rekao je Vukčević u Beogradu na predstavljanju projekta podrške domaćim suđenjima za ratne zločine u zemljama bivše Jugoslavije.

Vukčević je rekao da je u Srbiji do sada 383 osoba procesuirano za ratne zločine, kroz 127 optuženih, čime se Srbija više nego bilo koja druga zemlja u regionu približila Haškom tribunalu.

"Kao tužilac za ratne zločine Srbije, spreman sam da idem do kraja da se poslednji haški begunci privedu pravdi i da Srbija ispuni svoju međunarodnu i moralnu obavezu", poručio je Vukčević.

Ocenio je da je Tužilaštvo za ratne zločine učestvuje u stvaranju novog sistem vrednosti u Srbiji, vladavine prava, pravednih i efikasnih zakonskih rešenja i koncepta kažnjivosti umesto nekažnjivosti.

Ministarka pravde Snežana Malović rekla je da je rasvetljavanje ratnih zločina državna, ali i civilizacijska obaveza koju Srbija duguje unesrećenima.

Prema njenim rečima ratni zločini ne smeju ostati nekažnjeni i zbog toga Srbija razvija saradnju sa pravosuđima drugih zemalja u regionu, kao i međunarodnim institucijama.

Ona je ocenila da će projekat podrške nacionalnim pravosuđima u procesuiranju ratnih zločina doprineti razmeni informacija, znanja i iskustva neophodnog za profesionalnu izgradnju mladih stručnjaka koji će raditi na istraživanju ratnih zločina.

Šef Misije OEBS u Srbiji Vensan Dežer rekao je da su visoki standardi u suđenjima za ratne zločine neophodni za evropske integracije.

"Jedan od uslova Evropske unije je puna saradnja sa Haškim tribunalom za sve zemlje zapadnog Balkana", rekao je Dežer.

Projekat "Pravda i ratni zločini", za podršku domaćim suđenjima za ratne zločine u zemljama bivše Jugoslavije, organizuju Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

07. novembar - 13. novembar 2011.

>>

Povezani naslovi

  • Bramerc doputovao u Beograd

    12. septembar 2011. 17:09 |

  • Treća optužnica protiv Mladića, dodat zločin u Bišini

    20. oktobar 2011. 15:10 |

  • Ljimaj i ostali se izjasnili da nisu krivi

    12. novembar 2011. 14:11 |