Dragišić: BIA mora da otkrije ko stoji iza nasilnika
18. oktobar 2010. | 14:56
Izvor: Beta
Profesor na Fakultetu za bezbednost Zoran Dragišić ocenio je danas da odgovornost za nasilje leži na onima koji su dužni da takav scenario predvide i deluju preventivno.
Na skupu "Eskalacija uličnog nasilja u Srbiji" u beogradskom Medija centru, Dragišić je rekao da je zadatak Bezbednosno-informativne agencije da otkrije i uđe u trag novcu kojim se neredi finansiraju.
"Nakon eskalacije nasilja na Paradi ponosa i utakmici fudbalske reprezentacije u Đenovi opet smo svedoci bombastičnog najavljivanja akcija države, ali ćemo teško doći do porekla novca i političke logistike. To je posao koji bi trebalo da obavlja BIA", poručio je Dragišić.
Predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović složio se da odgovornost za obaveštajne zadatke nije na policiji i postavio pitanje zašto nadležni organi nisu preventivno reagovali ukoliko je zaista postojala informacije o tome šta će se desiti na beogradskim ulicama 10. oktobra.
"Zašto su policajci na ulicama Beograda na dan Parade ponosa pretrčali i po 25 kilomtara ako je BIA napravila tačne bezbednosne procene skupa", upitao je Mijailović.
On je podsetio javnost na nezavidan položaj policijskih službenika, koji svakodnevno "u strahu" rade svoj posao.
"Trenutno je za uručivanje otkaza pripadniku policije dovoljno da protiv njega bude potignuta optužnica ukoliko pod različitim okolnostima povredi neko lice", rekao je Mijailović.
Nekadašnji zamenik drugog opštinskog tužioca Zoran Jakovljević podsetio je da je lično bio učesnik akcije pretresa prostorija navijačke grupe Delije Sever na stadionu Crvene Zvezde 2006. godine, i da je još tada "upaljen alarm za obračun sa navijačkim grupama".
"Prilikom ulaska u navijačke prostorije u Upravnoj zgradi Crvene Zvezde pronašli smo veliku količinu oružja i fantomki, snimke kretanja policijskih snaga na Zvezdinom stadionu i oko njega, kao i rokovnik sa podacima o novcu kojim su Delije raspolagale, oko 350-400.000 evra, koji je delom bio namenjen za lečenje jednog od navijača s Kosova", rekao je Jakovljević.
Prema njegovim rečima, i tada su predstavnici Žandarmerije prenosili da se Delije u odnosima sa policijom ponašaju na način koji ukazuje da su taktički pripremljeni.
Izneo je podatak i da je veliki broj pripadnika policije bio izložen ličnim pretnjama i da su im navijači dolazili na kućne adrese.
Objašnjavajući izostanak pravosnažnih presuda za krivična dela počinjena na sportskim manifestacijama, nekadašnji tužilac, a sada advokat, Jakovljević je rekao da je tokom dugogodišnjeg rada konstatovao da sudije pogrešno pristupaju navijačkim prestupima kao "banalnim krivičnim delima".
"Zamislite situaciju u kojoj drugostepeni sud prvostepene presude preinači u uslovne opomene. U kakvoj situaciji se nalazi sudsko veće kada drugostepeni sud radi na takav način?", istakao je Jakovljević.
Dodao je da je tokom poslednjih godina smanjen broj krivičnih dela na sportskim objektima a povećan van njih.
Osvrćući se na najave predsednice Narodne skupštine da će tokom ove nedelje biti izmenjen Zakon o krivičnom postupku, učesnici skupa su konstatovali da država nema osmišljen pristup rešavanju problema navijača i zato poseže samo za represivnim merama.
"Posmatrajući poteze skupštine, neko bi mogao konstatovati da je do sada sve u Srbiji funkcionisalo besprekorno i da je samo ova uredba bila neophodna za kompletno definisanje strategije", rekao je Dragišić i zaključio da država može dospeti u problem ukoliko i sama počne da se ponaša huliganski.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: