Medijska strategija u decembru na Vladi Srbije
15. novembar 2010. | 14:41
Izvor: Beta
Nacrt strategije o reformi medijskog sektora u Srbiji biće predstavljen na okruglom stolu 22. novembra, nakon čega će se pristupiti izradi konačnog dokumenta strategije, saopštila je danas pomoćnica ministra kulture zadužena za medije Nataša Vučković-Lesendrić.
Medijska strategija pred Vladom Srbije trebalo bi da se nađe u decembru. Taj dokument, kojim će se odrediti razvoj medija u Srbiji narednih godina, zasnovan je na Medijskoj studiji i letošnjoj raspravi o njenim predlozima.
Studiju, predstavljenu 25. juna u Medija centru u Beogradu, sačinili su međunarodni stručnjaci Bent Norbi Bond, Aleksandar Benzek i Andrej Zmeček koje je za potrebe Ministarstva kulture angažovala Delegacija Evropske unije u Beogradu.
Studija sadrži opsežnu pravnu i ekonomsku analizu stanja medija u Srbiji, uporednu analizu domaćeg i zakonodavstva Danske, Austrije i Nemačke, analizu institucija zaduženih za politiku prema medijima i preporuke za reformu.
Tekst Studije postavljen je na srpskom jeziku na sajt Ministarstva kulture Srbije (www.kultura.gov.rs).
Javna rasprava o tom dokumentu počela je 2. septembra uvodnom diskusijom o preporukama Studije, o Savetu za štampu i novinskim agencijama.
Usledile su sesije o regulatornim telima i digitalizaciji, potom o javnom servisu i komercijalnim emiterima, pa o štampanim medijima i državnoj pomoći nacionalnim, regionalnim, lokalnim i medijima na jezicima manjina.
U stručnim raspravama zatvorenim za javnost učestvovali su predstavnici medija, novinarskih udruženja, međunarodnih organizacija i domaći i strani stručnjaci. Rspravu su organizovali Ministartvo kulture, OEBS, Delegacija EU u Srbiji i Britanska ambasada.
Prvobitno, Ministarstvo je najavilo predstavljanje Nacrta štategije za 4. oktobar, ali je zbog, kako je rečeno, interesovanja medija u unutrašnjosti za raspravu, to odloženo.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Udruženje novinara Srbije (UNS), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Lokal preš u raspravi su nastupali sa jedinstvanim stavovima.
Ključni zahtev je udaljavanje države iz vlasništva nad medijima, izuzev u slučaju javnih servisa RTS i RTV.
Takođe je dogovoreno da ovih pet udruženja, uz podršku Fonda za otvoreno društvo, posle predstavljanja Nacrta strategije, u deset gradova organizuju javnu raspravu o tom dokumentu.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: