U depešama kritično o potrazi Srbije za Mladićem
09. decembar 2010. | 18:23
Izvor: Njujork tajms, Beta
SAD i zapadne zemlje su proteklih godina javno hvalile napore Srbije da pronađe haškog begunca Ratka Mladića, ali su diplomatskoj prepisci bile znatno kritičnije prema potezima Beograda, piše danas Njujork tajms.
Diplomatske depeše objavljene na sajtu Vikiliks pokazuju da su zapadne zemlje bile kritične i veoma nestrpljive prema Srbiji koja gotovo 15 godina ne uspeva da uhapsi 68-ogodišnjeg bivšeg generala bosanskih Srba.
Neke diplomate su bile besne zato što im je izgledalo da su SAD odustale od te potrage, a pojedine su sumnjale da postoji mračna igra u kojoj ruske diplomate pomažu Mladiću dok srpski obaveštajni zvaničnici trguju informacijama o beguncima radi lične koristi.
List piše da je jedan španski diplomata rekao da vlada "savršeno dobro zna gde je Mladić".
Veliki broj depeša do kojih je došao Vikiliks, otkriva da su te zemlje veoma skeptične o namerama Srbije i podeljene oko toga koliki pritisak treba izvršiti na vlasti.
Vlada i predsednik Boris Tadić insistiraju da istražitelji rade najbolje što mogu da bi uhvatili Mladića, piše list i prenosi da većina zapadnih država podržava Srbiju i pored strepnji, i hvali njene napore u istrazi koja je od ključnog značaja za njen ulazak u EU.
U depešama se Tadić opisuje kao "harizmatičan lider" koji je "često neodlučan i politički plašljiv".
List tako piše da su diplomate pitale tadašnjeg američkog ambasadora za ratne zločine Stivena Rapa koji je 2009. posetio Balkan, da li su SAD manje odlučne u tome da Mladić mora da bude uhapšen.
Prema tajnoj depeši iz novembra 2009, austrijski diplomata Valentin Incko bio je zabrinut zato što po njegovom mišljenju Amerika "odustaje od Mladićevog slučaja". Njegov zamenik, američki diplomata takođe je zamerio SAD-u zato što su svi američki "vojni elementi koji rade na pitanjima ratnih zločina, otišli".
Diplomatske depeše govore i o nekim misterijama vezano za mesta na kojima se Mladić krije. Incko je rekao da se Mladić krije u Beogradu pod novim identitetom, možda uz pomoć neke firme za obezbeđenje koja radi kao mreža podrške.
Američke diplomate su takođe izvestile o, kako se navodi, "privatnoj rezervisanosti" savetnika srpskog predsednika, koji su se žalili na nedostatak saradnje sa Rusijom.
Jedan savetnik, Miki (Miodrag) Rakić, bio je posebno sumnjičav prema Mladićevim pristalicama koji su se sastajali i razgovarali sa ruskim diplomatama. Rakić je čak putovao u Rusiju da otvoreno pita savetnika za nacionalnu bezbednost Nikolaja Patruševa da li Rusi pomažu Mladiću.
Prema depešama, španski diplomata na Balkanu Ramon Abaroa žalio se 2008. da "Srbija uopšte ne sarađuje sa Haškim tribunalom i da savršeno dobro zna gde je Mladić".
U depeši iz maja 2009, američke diplomate na Balkanu javljaju da je "Francuska duboko nesrećna zbog upornog holandskog 'kratkovidog' stava blokiranja Srbije" ako ne uhapsi Mladića.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: