emg home
RSS

Ove godine jedinstveni birački spisak

08. januar 2011. | 11:40

Izvor: Beta

Srpski ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je da će do sredine godine biti završen jedinstveni birački spisak koji će profunkcionisati na sledećim izborima, što je, kako je naveo, veliki pomak nakon 20 godina višestranačja u Srbiji.



"Potpuno je realno da ćemo sledeće izbore čekati s jedinstvenim biračkim spiskom koji će omogućiti građanima da ne sumnjaju u naš izborni proces, a što je jedna od najvažnijih stvari kada je reč o političkoj sceni Srbije", rekao je Marković.

Ministar je naveo da će pomoću centralnog biračkog spiska svaki građanin moći na internetu da vidi gde glasa, da li je upisan u birački spisak, a moći će i da izabere gde će da glasa, čime će se izbeći putovanja na dan izbora, organizovanje autobusa i vozova.

Kako je objasnio, sistem će tokom ove godine biti proveravan, kako bi na narednim izborima funkcionisao, a centralni birački spisak će ukinuti pitanje o nelegalnosti izbora kojih je do sada uvek bilo.

Marković je podsetio da je, pored Zakona o biračkom spisku usvojen i Zakon o političkim stranakama, ali da reforma ukupnog političkog sistema nije završena zbog nepostojanja volje da se izmeni izborno zakonodavstvo.

"Zakon o političkim strankama je uozbiljio političku scenu i zaista raščistio nered koji je postojao na toj sceni i u registru političkih staranaka. Zakon je utvrdio pravila za budućnost tako da nećemo doći u situaciju da se ponovo napravi nered i da ponovo moramo da ga sređujemo", rekao je Marković.

Kako je istakao, pravi efekti tog zakona se već sad vide, ali suštinski oni će se pojavljivati u novom kvalitetu i svaki novi cilus će pokazati sve više i više rezultata.

"Od primene zakona obrisana je 501 politička stranka koja je i bila samo fiktivna. U novi registar je upisano do sada 75 političkih stranaka, od kojih su 42 stranke nacionalnih manjina, odnosno više od 50 odsto", naveo je Marković i istakao da to pokazuje da je političko organizovanje u Srbiji slobodno.

Marković je ocenio da je razlog za veliki broj stranaka nacionalnih manjina različita i heterogena politička scena, u čemu, kako je naveo, ne vidi ništa loše, ali je dodao da će se, vremenom, i to verovatno promeniti.

Ministar je ocenio da za promenu izbornog zakonodavstva u Srbiji nije bilo političke volje, iako je, kako je naveo, imao podršku svoje Demokratske stranke.

"Meni je jako žao što nismo reformu političkog sistema izveli pod pritiskom našeg osećanja, da nešto treba da promenimo, nego to ide pod pritiskom međunarodne zajednice. DS stoji iza tog programa ali nije postojalo odgovarajuće razumevanje i saglasnost unutar vladajuće koalicije, a ni opozicije", kazao je Marković.

On je podsetio da predloženi zakon o lokalnim izborima nije dobio većinu u Vladi Srbije, a da je njegova suština bila u tome da se uspostavi proporcionalan izborni sistem, ali da se glasa za pojedinca koga stranka predlaže da bude kandidat na izbornom mestu.

"Time se sva odluka političkih stranaka iscrpljuje i one se trude da predlože najboljeg kandidata koga imaju, jer on mora da se bori za glasove s kandidatima druge stranke. Svaka politička stranaka insistira na tome da najbolji kvalitet ponudi građanima koji kasnije vrše konačni odabir. Oni kandidati koji dobiju najviše glasova po automatizmu postaju članovi parlamenta. Tako se postiže da se stranke moraju menjati, i traziti najbolje kandidate, moraju otvarati vrata građanima da bi sutra bili njihovi kandidati i samo kvalitetom ljudi mogu doći do glasova", objasnio je Marković.

Marković je naveo da će taj sistem omogućiti kvalitetniji lokalni parlament i izvršne vlasti.

"To je suština promene izbornog sistema i ona proizvodi veći kadrovski kvalitet. Imaćemo kvalitetnije parlamente i lokalne izvršne vlasti jer će se uspostaviti sitem jake konkurencije. Zbog toga se zalažemo za promene izbornog sistema koje neće ugroziti stranke kao stranke, već postojeće strukture, jer više nisu u stanju da daju dobar kvalitet", istakao je Marković.

Marković je rekao da takav izborni zakon treba da bude i na republičkom, a ne samo na lokalnom nivou.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Izbori, Stranke

Ličnosti: Milan Marković


Unesite tekst komentara:

<<

10. januar - 16. januar 2011.

>>