EK: Akcize prekršile SSP (VIDEO)
21. januar 2011. | 09:06 16:45
Izvor: Emg.rs
Grad: Brisel
Stav Evropske komisije je da je dvostrukim akcizama prekršen je Sporazum o stabilizaciji i pridruženju, odnosno evropski propisi, a zvaničan dopis iz Brisela s tim stavom danas bi mogao stići u Beograd. Đelić: EK konstatovala kršenje sporazuma, dopune moraju biti usvojene najkasnije 22. marta.
Dopuna zakona o akcizama treba da bude promenjena najkasnije 22. marta, kad će u Briselu biti održan godišnji sastanak komiteta za razmatranje primene Prelaznog sporazuma i nije u interesu Srbije da tad bude konstatovano njegovo kršenje, rekao danas potpredsednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić.
Đelić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je u Evropskoj komisiji održan tehnički sastanak na kom je konstatovano da takva forma promene Zakona predstavlja povredu primene Prelaznog sporazuma i da očekuje da će u narednim danima EK i zvanično saopštiti tu poziciju.
„Ako to tako bude Srbija ne može da bude u raskoraku, da s jedne strane želimo da pregovaramo i budemo kandidat za ulazak, a da prihvatimo da ugovor koji imamo sa EU bude na bilo koji način kršen. Očekujem da po dobijanju zvanične pozicije EK naša Vlada prihvati dopune tog zakona i da on bude promenjen“, rekao je Đelić.
Vlada Srbije nije dobila zvanično mišljenje iz Brisela o akcizama na gorivo koje važe od početka godine, pre čega neće iznositi svoj stav o tom pitanju, rekao je danas Srđan Srećković, ministar dijaspore u Vladi Srbije.
Na pitanje emg.rs kakav će biti odgovor ako Evropska komisija obavesti Vladu da je akciznim propisima Srbija prekršila SSP, Srećković je rekao da će Vlada zauzeti stav “kada dobije mišljenje sa detaljnom argumentacijom, imajući u vidu suštinsko opredeljenje da obaveze ispunjavamo na način koji je predviđen”.
NIS: Naći ravnotežu kod određivanja akciza na gorivo
Naftna industrija Srbije (NIS) je danas saopštila da očekuje da će Vlada Srbije u određivanju akcizne politike za gorivo naći ravnotežu između poštovanja energetskog sporazuma sa Rusijom i Privremenog sporazuma sa Evropskom unijom (EU).
Nadamo se da će Vlada uzeti u obzir i preporuku Evropskog parlamenta da zaštiti najsiromašnije slojeve stanovništva, navodi NIS, u kojem ruski Gaspromnjeft poseduje 51 odsto akcija.
Modernizacije rafinerije nafte u Pančevu, u koju se ulaže više od pola milijarde evra, naveo je NIS, nije ništa manje važan uslov od akcizne politike za usklađivanje naftne privrede Srbije sa standardima EU.
Naftna industrija Srbije je navela i da će spor oko različitih akciza na goriva "evro" standarda i goriva nižeg kvaliteta, nestati sam od sebe, pošto će proizvodnja goriva koja nisu po "evro" standardu biti prekinuta krajem 2012, posle modernizacije rafinerije.
"Taj dvogodišnji prelazni period je očigledno znatno kraći od šestogodišnjeg prelaznog perioda iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), za vreme kojeg Srbija ima obavezu da prilagodi, zahteve kvaliteta goriva u prodaji i akciznu politiku sa zahtevima EU", naveli su u NIS.
U svakom slučaju, istakli su, kakve god preporuke EU dala Srbiji, očekuje se da će Vlada naći odgovarajuću ravnotežu između dva međunarodna sporazuma, kao i između ispunjavanja obaveza iz Prelaznog trgovinskog sporazuma i reindustrijalizacije i podrške domaćem proizvodu.
Tokom izmena poreskih zakona, izglasavanjem amandmana koje je predložila Socijalistička partija Srbije, akciza na gorivo iz uvoza povećana je više nego na gorivo koje proizvodi Naftna industrija Srbije, a izmene su stupile na snagu 1. januara.
Akciza na litar evropremijum goriva povećana je za 4,8 dinara za litar, na evrodizel za 6,6 dinara, a na bezolovni benzin BMB 95 za 30 para.
Akciza na motorne benzine sada iznosi 45 dinara po litru, dok akciza na evro bezolovne motorne benzine (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 iznosi 49,5 dinara po litru. Akciza na dizel goriva je 35 dinara po litru, a na evro dizel 37 dinara po litru.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: