Dulić: Pojednostavljeni legalizacija i dobijanje dozvola
02. mart 2011. | 10:36 14:42
Izvor: Beta
Proces legalizacije bespravno podignutih objekata i dobijanje građevinskih dozvola biće pojednostavljeni i pojeftinjeni izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, rekao je danas ministar za životnu sredinu Oliver Dulić.
"Vlasnici bespravno izgrađenih porodičnih kuća i stanova do 100 kvadrata imaće popust od 99 odsto na svakih 25 metara kvadrata po članu domaćinstva i umanjenje od 60 odsto za sledećih 100 kvadrata u istom objektu ako su ispunjeni socijalni uslovi", rekao je Dulić obrazlažući izmene zakona u Skupštini Srbije.
Da bi porodica dobila popust, mora da dokaže da je bespravnom gradnjom trajno rešavala stambeno pitanje, da je namanje dve godine imala boravište na adresi na kojoj se objekat nalazi i da nema drugu nekretninu na teritoriji opštine, naveo je Dulić.
"Popusti neće važiti za objekte izgrađene u prvoj i ekstra zoni", kazao je Dulić.
On je rekao da je zbog ubrzanja postupka legalizacije omogućeno da opština prikupi neophodnu dokumentaciju, koju će vlasnik objekta moći da plati na rate u roku od dve do četiri godine.
Izmenama Zakona o planiranju i izgradnji predviđeno je i da građevinska dozvola prestaje da važi ako u roku od pet godina ne bude izdata upotrebna dozvola za objekat, kazao je Dulić. On je naveo da će investitor posle isteka roka plaćati naknadu u visini poreza na imovinu kao da je objekat završen, sve dok se za tu lokaciju ne izda nova građevinska dozvola. Na zahtev investitora građevinska dozvola može biti obnovljena na dodatni rok od dve godine, ako investitor pruži dokaz da je stepen završenosti objekta preko 80 odsto.
"Jedna od novina je i da će opštinska administracija imati pravo da od investitora samo jednom traži dopunu dokumentacije za izdavanje građevinske dozvole, dok će javna preduzeća imati mesec dana na raspolaganju za davanje saglasnosti", rekao je Dulić.
Izmenama zakona predviđeno je da se naknada za prenamenu zemljišta neće plaćati ako je prenamena poljoprivrednog u građevinsko zemljište obavljena do 15. jula 1992, rekao je Dulić.
I u izmenjenom zakonu ostaje odredba o konverziji prava korišćenja građevinskog zemljišta u pravo svojine, uz nadoknadu, koju će plaćati vlasnici preduzeća kupljenih kroz privatizaciju ili stečaj. "U slučaju konverzija uz naknadu, vrednost zemjišta utvrđivaće se na osnovu uredbe Vlade ili na osnovu akata lokalne samouprave, preko urbanističkih zona, čime se značajno ubrzava postupak", kazao je Dulić.
U novom tekstu zakona proširena je lista onih koji mogu da konvertuju pravo koriscenja bez naknade.
Dulić izjavio je je rekao da se izmenama zakona neće odustati od reformi u oblasti građevinarstva iz 2009, već da je namera da se nastavi uvođenje planskih dokumenata, ubrzanoj proceduri za izdavanje građevinskih dozvola i legalizaciji građevinskih objekata.
Dulić je izjavio da je Srbija u prethodne dve godine na listi Svetskog ekonomskog foruma pala po brzini izdavanja građevinskih dozvola sa 171. na 178. mesto, od 181 zemlje. On je rekao da je Srbija na začelju zbog metodologije u ocenjivanju koja je obuhvatila i naknadu za uređivanje građevinskog zemljišta, koja se u Srbiji računa kao cena za pribavljanje građevinske dozvole.
Dulić je rekao da se Srbija nalazi u maloj grupi zemalja u svetu kod kojih se trošak plaćanja naknade za uređenje građevinskog zemljišta računa kao cena za pribavljanje građevinske dozvole. "U drugim zemljama cena za dobijanje građevinskih dozvola je cena administrativnih procedura, a ne i cena koja se kod nas plaća za uvođenje komunalne infrastrukture, struje, telefona i drugog", rekao je Dulić.
On je objasnio da je u Srbiji ustaljena praksa da ne može da se dobije građevinska dozvola dok se pravno ne regulišu odnosi s direkcijama za građevinsko zemljište i ne plati cena uređenja. "Srbija će napredovati na listi Svetskog ekonomskog foruma kad se naknada za građevinsko zemljište bude izuzela iz cene za pribavljanje dozvola", ocenio je Dulić.
Opozicija kritikovala predloženi zakon
Poslanici opozicije kritikovali su danas predložene izmene Zakona o planiranju i izgradnji jer će, kako su naveli, biti prepreka za razvoj privrede.
Oni su naveli da je zakon neprimenjiv jer je "spojio" komplikovane i obimne oblasti koje ne mogu biti sadržina samo jednog zakona.
Predstavnici vladajuće koalicije naveli su da će donošenjem zakona biti pojednostavljena i skraćena procedura dobijanja građevinskih dozvola i smanjeni troškovi za legalizaciju bespravno podignutih objekata.
Poslanici LDP naveli su da je pre donošenja zakona o planiranju i izgradnji trebalo doneti zakone o javnoj svojini i vraćanju imovine opštinama i gradovima, da bi sistemski zakon mogao dati dobre rezultate.
Oni su upitali da li će predložene izmene pojednostaviti administrativnu proceduru, da li će postupak biti transparentiji, a pravna sigurnost veća.
Poslanici Demokratske stranke Srbije (DSS) ocenili su da će izmenjeni zakon doneti haos u oblast građevine jer su rešenja u zakonu dvosmislena i nedorečena.
Oni su ocenili da će Ustavni sud oboriti neka rešenja iz zakona, da će procedure biti duge i da neće pomoći građanima.
Ocenili su i da su ovlašćenja lokalnih samouprava za raspolaganje građevinskim zemljištem promenjena na nejasan način.
Srpska napredna stranka ocenila je da država nema ispravan odnos prema građanima koji nisu na vreme podneli zahtev za legalizaciju.
"To se vidi po tome što je u zakonu navedeno da se licima koja nisu mogla da podnesu zahtev za legalizaciju, nakanade za građevisnko zemljište naplaćuju u trostrukom iznosu", kazala je poslanica SNS Jorgovanka Tabaković.
Ona je navela da SNS insistira da za konverziju prava korišćenja zemljišta u pravo svojine, kada se vrši na zahtev nosioca prava korišćenja, mora da postoji naknada u visini tržišne vrednosti zemljišta.
Poslanici Srpske radikalne stranke upitali su da li će građani koji su od 2003. godine platili legalizaciju biti obeštećeni.
Oni su zatražili da svi oni koji su od 2003. godine platili legalizaciju u sledećih pet godina oslobode 50 odsto plaćanja poreza na imovinu.
Naveli su da podržavaju smanjenje naplate legalizacije ali i naveli da svi građani moraju biti jednaki pred zakonom i Ustavom.
Poslanici Socijalističke partije Srbije (SPS) naveli su da će donošenjem zakona biti pojednostavljena i skraćena procedura dobijanja građevinskih dozvola i smanjen obim i vrsta tehničke dokumentacije koja je potrebna.
Oni su naveli i da je izmenama zakona pojednostavljena procedura u slučaju izmene planskog dokumenta.
Prema njihovim rečima, pozitivno je to što se lokacijska dozvola izdaje samo za izgradnju novih objekata i dogradnju postojećih, dok za radove na rekonstrukciji više nije potrebno pribavljati lokacijsku i građevinsku dozvolu.
Oni su naveli da će zakon doprineti ekonomskom razvoju i prosperitetu države i da ne zahteva dodatne troškove ni građanima ni državi.
Oni su ocenili da je dobro to što će opštinska administracija ubuduće imati pravo da od investitora samo jednom zatraži dopunu dokumentacije za izdavanje građevinske dozvole, jer će se tako, kako su naveli, smanjiti "maltretiranje građana".
Predsednik poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić rekao je da režim ne može da "zamajava građane zakonima dok giganti u oblasti građevine propadaju".
"Srbija treba da gradi, da izađe na strana tržišta, da se zaposli. Mi očekujemo od vas kao ministra da to uradite i to je prioritet, da se građevinarstvo pokrene", kazao je Ilić.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
02. mart 2011. 14:58:21
| Nidzo
0
Nemojte vrsiti diskriminaciju stanovnistva ako je neko sebi izgradio stan do 100m2 za svoju porodicu i delimicno resio svoje stambeno pitanje a to je uradio u prvoj ili ekstra zoni samo zato sto je rodjen tu gde je sagradio jer mu roditelji nisu imali plac u drogim zonama gde vi dajete povlastice.Mislim da do100m2 nebi trebalo odvajati uzone vec svi isto. Pozdrav Nikola.