Počeo dijalog Beograda i Prištine
09. mart 2011. | 10:53 16:31
Izvor: Beta, Glas Amerike
Razgovori timova Beograda i Prištine počeli su sinoć u Briselu, uz posredovanje predstavnika EU.
Šef srpske delegacije u dijalogu s predstavnicima Prištine Borislav Stefanović izjavio je posle sastanka da je prvi sastanak s timom kosovskih Albanaca protekao "normalno", iako su predstavnici vlasti u Prištini nastojali da nametnu "terminološke i narativne razlike" i sopstvena "tumačenja skorašnje istorije".
"Mi se nismo na tome zadržavali, nismo gubili vreme, već smo pokušali da pričamo o konkretnim stvarima koje će doneti dobrobit ljudima na Kosovu i Metohiji i omogućiti nesmetan evropski put regiona", saopštio je Stefanović posle prvog sastanka sa delegacijom iz Prištine u Savetu ministara Evropske unije.
Delegacija Beograda, po njegovim rečima, nije dozvolila "bilo kakvu devijaciju u razgovorima", otklanjajući razlike koje je "druga strana često pokušavala da predstavi".
Na molbu da prokomentariše činjenicu da Priština insistira na razgovorima "dve države" i "tehničkom dijalogu", Stefanović je ocenio da takve izjave služe za "unutrašnju upotrebu".
"Morate ih razumeti. Jasno je šta se dešava trenutno na političkoj sceni Kosova i Metohije. Stvari nisu jednostavne i mi imamo strpljenja. Te izjave služe za unutrašnju upotrebu, za jačanje neke svoje pozicije, i na nas ne utiču. Iluzorno je da mi njih ili oni nas ubeđuju da promenimo viđenje statusa, koje je duboko utemeljeno na našem zakonodavstvu, našem Ustavu, ako hoćete i međunarodnom pravu", naglasio je Stefanović.
Po njegovim rečima, pitanja katastra i matičnih knjiga - o kojima je sinoć bilo reči - posebno su važna za evropski put, jer trenutno postoje dva paralelna sistema, dve paralelne realnosti - a neophodno je regulisanje jedinstvene baze podataka.
"Zadovoljan sam današnjim danom, nije doneo odmah rešavanje konkretnih problema, ali smo našli određene tačke slaganja, koja nam daju garanciju da ćemo moći da nastavimo rad na svakom od ovih pitanja", zaključio je Stefanović.
Razgovori, u prvoj "rundi", nastavljeni su danas nešto posle 10 časova, a Stefanović je nagovestio da će se ove "sesije" održavati "svakih par nedelja".
"Ovo je bio inicijalni sastanak i prilika za međusobno 'čitanje' dva pregovaračka tima, upoznavanje i izgradnju stepena poverenja među nama. Došli smo izuzetno pripremljeni i to se videlo, naša rešenja su detaljno razrađena, što drugoj strani ostavlja mogućnost da odgovori u adekvatnom terminu", dodao je.
Delegaciju Prištine predvodila je zamenica kosovskog premijera Edita Tahiri.
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton ocenila je u saopštenju izdatom uoči početka razgovora da prvi direktan dijalog Beograda i Prištine "predstavlja priliku" za dve strane za njihovo približavanje EU.
"Rešavanje problema dijalogom je u evropskom maniru i ciljevi razgovora su promovisanje saradnje i približavanje i Prištine i Beograda Evropskoj uniji", istakla je Eštonova.
Ona je navela da se očekuje da će tri glavne teme razgovora biti regionalna saradnja, sloboda kretanja i vladavina zakona što je, prema njenim rečima, "suštinski za evropsku perspektivu regiona".
Borko Stefanović izjavio je za Glas Amerike da su toj strani najvažniji oni problemi koji opterećuju Srbe na Kosovu, i na njihovom rešavanju će početi da rade odmah, a pitanja koja se tiču suvereniteta će razmatrati u kasnijim fazama razgovora.
"Pitanja predsedavanja CEFTOM, koja se očekuje je više jedno akutno nego sistemsko pitanje, putanje definisanja carinskog pečata Kosova po Rezoluciji 1244, takođe pitanja telekomunikacija, aviosaobraćaja, pitanje katastra i matičnih knjiga", kazao je on.
Predstavnica Prištine Edita Tahiri, međutim, ponavlja stav Prištine da se isključuje svaka diskusija sa Srbijom o statusu Kosova, što je, kako je rekla, "završeno poglavlje".
Medijator Brisel se obavezao na "statusno neutralan" pristup, s obzirom na to da od 27 država članica EU, pet nisu priznale Kosovo.
Vlast: Dobro što je počeo dijalog
Predstavnici vladajuće koalicije u Skupštini Srbije danas su ocenili da je dobro što je počeo dijalog Beograda i Prištine, dok opoziciona Srpska radiklana stranka (SRS)smatra da su pregovori "velika farsa".
Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija kazala je novinarima da je dobro što postoji svest i Beograda i Prištine o neophodnosti dijaloga i da na dnevnom redu budu pitanja koja se tiču života građana na Kosovu.
"Mnoga pitanja su i pitanja statusa. Mislim da nije presudno da mi insistiramo na tome da li to jeste ili nije statusno pitanje već na tome da se ljudima omogući da tamo normalno žive", kazala je Kolundžija novinarima u Skupštini Srbije.
Prema njenim rečima, malo je nezahvalno sada davati nekakve dugoročne prognoze, ali će Srbija u interesu svih građana na Kosovu istrajavati na tim pregovorima i mogućnosti da se za svako nerešeno pitanje nađe najbolji odgovor.
Šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije–Jedinstvena Srbija Branko Ružić kazao je novinarima da je najvažnije da su razgovori počeli i da očekuje da će to biti dugotrajan proces.
"Ne očekujem neke epohalne rezultate u pogledu nekih političkih pitanja niti vidim da je ovaj dijalog pre svega svojom sadržinom koncentrisan na isključivo te teme. Radi se o tehničkim pitanjima koja zaista život znače za građane na Kosovu i Metohiji, kako za Srbe tako i za Albance", kazao je Ružić.
Poslanica iz kluba Ujedinjeni regioni Srbije Stojanka Petković, koja živi na Kosovu, rekla je novinarima da je dobro što su pregovori počeli i da nikome ne odgovara "status kvo", kao i da očekuje da će se tokom dijaloga razgovarati i o statusu.
Stojanka Petković je kazala da očekuje da će u timu Beograda biti i političkih predstavnika Srba sa Kosova, a da je plaši i da ne bi bilo dobro da kosovski Srbi budu u timu Prištine.
Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Martinović kazao je novinarima da su pregovori Beograda i Prištine "velika farsa" i da je skandalozno da se vode u Briselu.
Martinović je kazao da je neprihvatljivo da pregovore s Prištinom vodi predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Srbije jer to znači, naveo je, da Srbija polazi od pretpostavke da "razgovara sa nekom drugom državom i da je status Kosova i Metohije rešen onako kako to žele SAD i većina država članica EU".
"Ako je zvaničan stav da je Kosovo i Metohija u sastavu Srbije, pregovore treba da vodi ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu a ne Ministarstvo spoljnih poslova", kazao je Martinović.
On je kazao da ne očekuje ništa dobro od tih pregovora.
"Pregovori su loši jer nema jasne političke platforme, nema odlučnosti da se pregovori vode na bazi Ustava Srbije i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN. Ako izađete iz tih okvira, onda razgovarate sa drugom državom", kazao je Martinović.
Fejt: Kosovo i Srbija razgovaraju kao dve nezavisne države
Šef Međunarodne kancelarije na Kosovu Piter Fejt izjavio je danas da su razgovori Kosova i Srbije, uz posredovanje Evropske unije, razgovori dve nezavisne i suverene države.
U predavanju studentima Američkog univerziteta u Prištini, Fejt je isključio mogućnost da će se tokom dijaloga u Briselu govoriti o statusu i teritorijalnom integritetu Kosova ili njegovoj podeli.
Ocenio je da će od dijaloga korist imati i Priština i Beograd.
Fejt je dodao da će tokom razgovra biti reči i o severu Kosova, gde su Srbi većina, ali da će osnov tih razgovora biti plan Martija Ahtisarija.
Bogdanović: Pregovori mogu da vode do istorijskog kompromisa
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ocenio je da bi razgovori Beograda i Prištine, koji treba da počnu danas popodne, mogli da označe prekretnicu u odnosima Srba i Albanaca.
Bogdanović je za agenciju Beta kazao da bi na pregovorima u Briselu mogao da bude "otvoren prostor za istorijski kompromis".
"Međutim, ne treba u startu imati velika očekivanja, važno je da pregovori počnu i da se njima rešavaju ona pitanja koja se tiču života ljudi i dve zajednice na Kosmetu", rekao je ministar.
Bogdanović je izrazio očekivanje da će biti učinjeni ozbiljni pomaci u pitanjima koja interesuju srpsku zajednicu.
"Sva ta rešenja treba da pomognu, pre svega, kosovskim Srbima, jer su oni centralna tačka angažovanja našeg pregovaračkog tima", rekao je on.
Ministar je izrazio uverenje da će pregovori dugo trajati, da će se na njihovom početku razgovarati o tehničkim pitanjima, a da će kasnije biti pokrenuta i pitanja koja se tiču suvereniteta.
"Od izuzetne je važnosti da se sada u dijalog ne ulazi sa unapred nametnutim rešenjima i dobro je što dijalog nije vremenski ograničen", rekao je Bogdanović.
Trajković: Očekujem kompromisna rešenja
Predstavnica Srba u Skupštini Kosova Rada Trajković izjavila je da u dijalogu koji danas počinje, od Beograda i Prištine očekuje kompromis i kreativna rešenja koja bi trebalo da dovedu do stabilnosti u regionu.
"Očekujem kompromis i kreativna rešenja koja će dolaziti iz Prištine i Beograda kako bi sve u regionu moglo da profunkcioniše što bi vodilo ka stabilnosti ovog dela Evrope", kazala je Trajković agenciji Beta.
Prema njenim rečima, dijalog treba da smesti i pozicionira prostor Kosova i Metohije u regionu kako ne bi bilo problema u finkcionisanju regionalnih organizacija.
Trajković je podsetila da sporazum CEFTA, koji definise jedinstvenu zonu slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi, čeka brzo rešenje, kao i oblast telekomunikacija, struje i carina.
"I ovaj dijalog će kao i sve vrste razgovora, karakterisati povremena veća neslaganja i pritisci Evropske unije koja želi sebe da promoviše kao medijatora", rekla je Trajkovićeva koja je i direktorka Doma zdravlja u Gračanici.
Trajkovićeva je, međutim, rekla da nije optimista i da nema velika očekivanja od dijaloga koji će, kako je navela, trajati dugo.
"Mislim da će brzo doći do normalizacije situacije na polju putnih isprava, tablica, železnica, jer to nisu teme koje ne mogu da donesu rešenja", kazala je ona.
Ona je ocenila da je rezultat dijaloga najviše potreban međunarodnoj zajednici a da Prištini, koja u vladi nema albansku većinu, odgovora status kvo.
Samardžić: Dijalog još jedan korak u procesu priznanja
Dijalog Beograda i Prištine je još jedan korak vlasti Srbije u procesu priznavanja nezavisnosti Kosova, ocenio je danas potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić.
Samardžić je na konferenciji za novinare rekao da su vlasti Srbije, "pod maskom" da se razgovori vode o tehničkim pitanjima, pristale na dijalog sa Kosovom kao sa ravnopravnim partnerom, odnosno kao sa nezavisnom državom.
"Ovo je možda poslednji čin u kojem će naša vlada faktički priznati Kosovo kao nezavisnu državu", rekao je Samardžić i dodao se Srbija zbog kandidature u EU odrekla svojih državnih ciljeva.
On je naveo da se dijalog u Briselu vodi na osnovu Rezolucije koja je usaglašena sa EU 9. septembra, u kojoj se, kako je naveo, ne pominje Rezolucija 1244 ni status Kosova, već samo da bi trebalo otvoriti dijalog s ciljem da Srbija i Kosovo uđu u EU.
Samardžić je ukazao da se u dijalogu Beograda sa Prištinom ne pominju UN, Rezolucija 1244, rezolucija Skupštine Srbije, kao i da nema učešća Srba sa Kosova u delegaciji Beograda.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: