Poslodavci i radnici protiv zakona o štrajku
22. jun 2011. | 15:24
Izvor: Beta
Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata (UGS) "Nezavisnost" Branislav Čanak izjavio je danas da UGS neće podržati novi predlog zakona o štrajku jer takav zakon ne štiti ni radnike, ni poslodavce.
Kako je rekao novinarima u Beogradu, država tim zakonom "zavrće ruku" i poslodavcima, i radnicima, a takav zakon neće rešiti problem zapošljavanja.
"Zamislite kolika je zajednička 'muka' kada se i poslodavci i zaposleni zajedno bore protiv predloga zakona", istakao je Čanak.
On je naveo da se u većini drugih zemalja pozove poslodavac koji treba da učestvuje u donošenju zakona i dodao da mali broj zemalja reguliše štrajk zakonom.
Potpredsednik "Nezavisnosti" Zoran Stoiljković dodao je da se ne vidi potreba ni sindikata, ni poslodavaca, a "nema ni zahteva Evropske komisije" za donošenje zakona o štrajku.
"Nastavlja se stara praksa gde prvo, preko radne grupe, na zakonu rade i poslodavci i zaposleni, a kada se pojavi dokument u javnoj raspravi, drugačiji je od onoga što je videla ta radna grupa", kazao je on.
Prema rečima Stoiljkovića taj zakon podrazumeva štrajk u okviru radnog mesta, ali ne uređuje blokade, a nema ni garancija da će biti poštovani zahtevi poslodavca.
"Umesto donošenja novog zakona, možda treba precizirati Zakon o radu", naveo je i dodao da "ako se donese zakon o štrajku, onda treba da se formira radna grupa i da se uvaže sve njene primedbe".
Predsednik Unije posodavaca Srbije Nebojša Atanacković istakao je da ta Unija nije inicirala donošenje predloga Zakona i da je samo u početku, kroz radnu grupu, učestvovala u davanju primedbi.
"Mi smo iznenađeni inicijativom da je pored Zakona o radu potrebno donositi novi", kazao je i dodao da je očigledno da taj zakon inicira drzava.
Rekao je da Unija poslodavaca ima primedbe o plaćanju za vreme štrajka i naveo da "ako radnici imaju pravo na štrajk i poslodavci dobiju to pravo".
Radna verzija novog zakona o strajku, koja je bila i na javnoj raspravi aprila i maja, trebalo bi do kraja juna da bude u skupstinskoj proceduri.
Sindikatima najviše smeta to sto im se ogranicava mesto štrajka i što moraju da ga prijavljuju dve nedelje unapred, dok poslodavci žele da i oni imaju pravo na organizovanje strajka.
Trenutno je na snazi zakon iz 1996. godine, a inicijativa da se napravi novi zakon o strajku nastala je prosle godine.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: