emg home
RSS

Stefanović:Očekujemo rešenje velike krize

04. avgust 2011. | 08:36 17:46

Izvor: Beta

Grad: Kosovska Mitrovica

Šef pregovračkog tima Beograda Borislav Stefanović izjavio je danas da očekuje da će na sastanku sa komandatnom Kfora Erhardom Bilerom, koji bi trebalo da počne u 17.45, biti nađeno rešenje velike krize.

"Očekujem rešenje velike krize, ako sve bude u redu do kraja", kazao je Stefanović uoči sastanka koji treba da se održi u bazi Kfora "Noting Hil" kod Leposavića.

Stefanović je rekao da će nakon razgovora građani biti upoznati sa sadržajem razgovora.

U rešavanju krize na severu Kosova, nastale nakon odluke prištinskih vlasti da preuzmu prelaze Brnjak i Jarinje, prisustvuje i Ministrar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović. 

Stefanović je rekao ranije danas da je na sastanku sa odbornicima četiri srpske opštine na severu Kosova postigunto puno jedinstvo o mogućem rešenju krize u tom delu pokrajine.

"Obratili smo se odbornicima i predstavili elemente mogućeg prelaznog rešenja ... nikada svi ne mislimo isto .... ali smo (na kraju) postigli puno jedinstvo", kazao je Stefanović nakon razgovora koji su on i ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović vodili sa odbrornicima Leposavića, Zvečana, Kosovske Mitrovice i Zubinog Potoka.

Odbornici četiri opštine sa severa Kosova ponovili su danas spremnost na čvrstu saradnju sa predstavnicima Beograda kako bi se kriza u tom delu pokrajine rešila i zatražili sastanak kod predsednika Srbije.

Odbornici Leposavića, Zubinog Potoka, Zvečana i Kosovske Mitrovice zatražili su od predsednika Srbije Borisa Tadića da primi njihovu delegaciju od 15 članova, kako bi razgovarali o "najvažnijim pitanjima" vezanim za rešavanje problema nastalih nakon odluke Prištine da preuzme prelaze Brnjak i Jarinje.

U zaključcima izdatim nakon sednice, oni su ponovili spremnost na saradnju sa predstavnicima institucija Srbije, radi što brže normalizacije života i rada na tom području i podržali postizanje dogovora i trajnog rešenja.

Odbornici su pozvali sve Srbe da napuste Vladu i Skupštinu Kosova i tako prestanu da daju podršku vladi Hašima Tačija. Oni su takođe zatražili i veće angažovanje UNMIK-a u rešavanju krize na severu.

Ocenili su da je "odlučan i jedinstven otpor naroda i opština sa severa Kosova i Metohije odgovor na otvorene pokušaje Prištine i njihovih sponzora da otmu sever i nasilno ga pripoje kvazi državi Kosovo".

Predstavnici Vlade Srbije završili su danas oko 13.50 sastanak sa odbornicima četiri opštine sa severa pokrajine. Taj sastanak u Zvečanu počeo je oko 12.30. Stefanović i Bogdanović su se prethodno sastali sa načelnikom kosovskomitrovačkog okruga Radenkom Nedeljkovićem i predsednikom opštine Zvečan Dragišom Milovićem.

Prema dogovoru Kfora i srpskih pregovarača, Kfor bi trebalo da zadrži kontrolu nad prelazima na severu Kosova do polovine septembra, a Srbi treba da uklone blokade puteva.

Dogovoreno je i da vozila 3,5 tona težine, kao i teretna vozila sa humanitarnim pošiljkama, uključujući hranu, mogu proći nakon provere identiteta i pretresa za naoružanjem.

 

Meštani Jagnjenice iskopali put da spreče prolaz Kforu

Nekoliko desetina meštana Jagnjenice blokiralo je danas put u tom selu na severu Kosova kako ne bi dozvolili pripadnicima francuskog kfora da dođu do punkta na kome su do 14 sati bile njihove kolege iz Ukrajine.

Meštani tog dela Ibraskog Kolašina iskopali su put rovokopačem dubine dva, tri metra u nameri da onemoguće pripadnike Kfora koji dolaze iz pravca albanskog sela Čabra, da stignu do punkta.

Ukrajinski pripadnici Kfora napustili su danas oko 14 sati kontrolni punkt na ulazu u Jagnjenicu - na putu Zvečan-Zubin Potok, koji je postavljen pre pet dana.

U selu Zupče, gde Srbi deseti dan blokiraju put Kosovska Mitrovica - Ribarić, danas je otovrena jedna kolovozna traka.

Ona će biti otvorena dok traju pregovori predstavnika Beograda Borislava Stefanovića i Gorana Bogdanovića sa komandantom Kfora Ehrardom Bilerom. 

 

Biler: Odsustvo prava i kriminalne grupe glavni uzrok krize

Komandant Kfora, nemački general Erhard Biler (Buehler) ocenio je da su odsustvo pravne države i snažne kriminalne strukture glavni uzrok sadašnje krize na severu Kosova.

Biler je za današnji nemački dnevnik Tagesšpigel rekao da je na severu Kosova odavno trebalo uspostaviti pravnu državu.

"To je jedan od uzroka problema. Isuviše dugo je dopuštano da se ovde formiraju radikalne strukture. To su u prvom redu veoma jake kriminalne strukture, koje su, uzgred, multietnički izgrađene - one su i kosovsko-albanske i kosovsko-srpske", rekao je Biler.

"Upravo tim strukturama, radikalnim i kriminalnim, stalo je da zadrže moć. Reč je o novcu i oni su ti koji su danas glavni na severu (Kosova)", rekao je Biler.

Prema njegovim rečima, te strukture upravljaju i naoružanim snagama i finansiraju ih, a one rukovode i barikadama i plaćaju ljude koji na njima stoje.

"U osnovi, oni su od miroljubivih stanovnika na severu napravili svoje taoce", rekao je nemački general.

Biler je ocenio da je i u interesu Srbije da situacija na severu Kosova ostane mirna, i dodao da veruje da su i Beograd i Priština i međunarodna zajednica veoma zainteresovani da se dijalog nastavi i da se, kao preduslov za to, trenutne napetosti smire.

Prema njegovim rečima, i u Evropskoj uniji već dugo postoji svest da na severu Kosova moraju da važe pravo i zakoni, i to treba sprovesti "korak po korak".

"Imamo dovoljno Euleks policije u zemlji, koja može da deluje uz podršku Kfora. Tamo moraju biti sprovedeni zakon i red, da bi zatim politika mogla da postiže politička rešenja", rekao je on.

Govoreći o sadašnjoj krizi na severu Kosova, Biler je rekao da se i dalje vode pregovori i da će i na evropskom nivou biti daljih pregovora.

"Mi smo dva granična prelaza zvanično zatvorili; za civilni saobraćaj ostaće otvoreni, humanitarna roba će naravno biti propuštana. Zbog visoke ugroženosti dva granična prelaza i zbog velikog prisustva vojnika, zatvoreni su za teške kamione. Zadržaćemo situaciju pod kontrolom", rekao je Biler.

 

NATO razmatra dodatno pojačanje za Kfor

NATO bi mogao da aktivira još jednu rezervnu jedinicu kako bi pojačao svoje snage na Kosovu, kojima već stiže kao pojačanje jedan nemačko-austrijski pešsadijski bataljon, jačine 700 vojnika, rekli su danas zvaničnici u Briselu.

Jedan diplomata i još jedan zvaničnik upoznati sa situacijom, izjavili su da alijansa razmatra nogućnost da na Kosovo uputi još jedan rezervni bataljon, zbog napetosti koje traju između vlasti u Prištini i Srba na Kosovu.

Portparolka NATO Karmen Romero izjavila je da alijansa još nije donela nikakvu konačnu odluku o tome.

Snage Kfora na Kosovu broje oko 6.000 vojnika. Prema rečima zvaničnika, rezervni kontingent ne bi bio stalno pojačanje, već bi samo privremeno bio stacioniran na Kosovu dok traje kriza.

     

Pomoć Vlade Srbije stigla na Kosovo


Kamioni sa 75 tona namirnica iz Robnih rezervi, koje Vlada Srbije šalje Srbima na severu Kosova, ušli su oko 12.30 na teritoriju Kosova, preko prelaza Jarinje, javio je reporter Bete.

Pomoć se sastoji od po 20 tona šećera i jestivog ulja, 30 tona brašna T-500 i pet tona mleka u prahu. Ukupna vrednost robe je 8,49 miliona dinara.

Vlada Srbije je u ponedeljak na telefonskoj sednici odlučila da pošalje pomoć od ukupno 75 tona iz Robnih rezervi stanovništvu na severu Kosova.

Za distribuciju te pomoći biće zaduženo Ministarstvo za Kosovo i Metohiju.

Vlada Kosova je krajem jula zavela ermbargo na robu iz Srbije, a usledila je blokada administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak.

 

EU: Podrška prelaznom sporazumu na Kosovu

Političko-bezbednosni komitet EU je danas u Briselu pružio punu podršku očekivanom prelaznom sporazumu o smirivanju zategnutosti na Kosovu i predočio da je brz nastavak dijaloga Beograd-Priština neizostavan zato što se samo tako mogu rešiti praktična pitanja, uključujući carinski pečat Kosova.

Političko-bezbednosni komitet EU je, kako su agenciji Beta preneli zvaničnici koji su pratili sastanak, dobio izveštaj evropskog posrednika u dijalogu Roberta Kupera o njegovim proteklim razgovorima sa zvaničnicima Beograda i Prištine.

Taj komitet je na osnovu tog izveštaja zauzeo čvrsto stanovište da se najpre mora svakako obezbediti potpuno smirivanje stanja na Kosovu, što znači da srpske barikade treba da budu uklonjene, ali i da na carinskim prelazima bude ponovo uspostavljen normalan promet bar građana i civilnih automobila.

To telo EU je navelo da je nužno hitno prelazno rešenje koje bi moglo biti utanačeno između Kfora i Beograda i Prištine, a koje će nužno imati i punu podršku Euleksa.

Ambasadori i visoke diplomate evropske dvadesetsedmorice su naglasili potpunu podršku Euleksu, imajući u vidu da je posebno od strane Prištine, ali donekle i Beograda, bilo zamerki na delovanje ove misije EU na Kosovu.

Predstavnici svih članica EU su posebno naglasili da nema nikakve alternative brzoj i neizostavnoj obnovi dijaloga Beograd-Priština, uz "dobre usluge" EU, jer samo tako se može doći do rešenja za praktična pitanja, za koje su već delom i nađena rešenja.

To je jedini način, kako je zaključeno, i da se dođe do prihvatljivog rešenja za carinski pečat Kosova koji je bio povod ili razlog za naglo zaoštravanje i izbijanje nasilja koje je "srećom zaustavljeno".   

Vlada Kosova omekšala stav prema sporazumu za sever

Kosovski premijer Hašim Tači je danas izneo blaži stav vlade o sporazumu Kfora i srpskih zvaničnika o smirivanju situacije na severu Kosova, koji je kosovska vlada sinoć odbila.

"Upravo sam okončao dugačak i plodonosan sastanak sa komandantom Kfora generalom (Erhardom) Bilerom. Novostvorena situacija je razjašnjenja nakon poslednjih događaja. Mi smo postigli razumevanje o narednim koracima", rekao je Tači obraćajući se članovima svog kabineta.

Tači nije govorio o prethodnom stavu vlade po kojem je sporazum neprihvatljiv za Prištinu.

Predsednik Vlade Kosova je dodao da je "uznemirenost" njegove vlade tim sporazumom nastala zbog pominjanja humanitarne krize na severu Kosova.

"Nema humanitarne krize na Kosovu...Političari su ti koji određuju da li humanitarna kriza postoji ili ne", rekao je Tači.

Prema dogovoru Kfora i srpskih pregovarača, Kfor bi trebalo da zadrži kontrolu nad prelazima na severu Kosova do polovine septembra, a Srbi treba da uklone blokade puteva. Vlada Kosova je juče odbila sporazum.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

03. oktobar - 09. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi