emg home
RSS

Momčilu Perišiću 27 godina zatvora

06. septembar 2011. | 09:04 16:16

Izvor: Beta

Grad: Hag

Haški tribunal osudio bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina nad muslimanima u BiH od 1993. do 1995. i Hrvatima u Hrvatskoj.

Pretresno veće Tribunala proglasilo je Perišića krivim za pomaganje i podržavanje artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja Vojske Republike Srpske, ubistva muslimana i premeštanja stanovništva Srebrenice u julu 1995. i raketnih napada na Zagreb sa položaja snaga Republike Srpske Krajine u maju 1995.

Prema presudi, Perišić je srpskim vojskama u Hrvatskoj i BiH pružio ključnu personalnu i logističku podršku, iako je znao da su one počinile teške zločine.

Presuda je doneta većinom glasova sudija Mišel Pikar iz Francuske i Pedra Davida iz Argentine, dok je
predsedavajući Bakone Moloto izdvojio suprotno mišljenje.

Prema presudi, Perišić je individualno odgovoran za pomaganje i podržavanje ubistava, nehumanih akata (ranjavanje civila), napade na civile i progon nesrba u Sarajevu i Srebrenici. Ta dela kvalifikovana su kao zločini protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

Presudom je, međutim, utvrđeno da on nije komandno odgovoran za te zločine zato što "nije dokazano van razumne sumnje da je između njega i počinitelja zločina u Srebrenici i Sarajevu postojao odnos nadređenog i podređenog".

Veće je, međutim, utvrdilo da su oficiri VRS predvođeni komandantom Ratkom Mladićem u vreme zločina bili pripadnici VJ koje je Perišić na službu BiH uputio preko 30. kadrovskog centra generalštaba u Beogradu.

"Premda je general Perišić sarađivao sa Mladićem i značajno podržavao njegove operacije, dokazima nije utvrđeno da je on imao efektivnu kontrolu nad Mladićem, niti nad bilo kojim drugim oficirom VJ na službi u VRS", naglasilo je veće u sažetku presude koju je pročitao sudija Moloto.

Perišić je, jednoglasnom odlukom, oslobođen krivice po optužbi za pomaganje istrebljenja Muslimana u Srebrenici zato što su sudije zaključile da nije bilo dovoljno dokaza da je on mogao predvideti da će VRS sistematski ubiti hiljade ljudi.

Za artiljerijske napade na Zagreb u maju 1995, Perišić je proglašen komandno odgovornim pošto je imao komandu i kontrolu nad oficirima SVK. On je, po presudi, stoga kriv što nije sprečio i kaznio počinioce.

Pretresno veće je utvrdilo da je Peršić "nadgledao dostavljanje obimne logističke podrške VRS i SVK ... koja je uključivala velike količine pešadijske i artiljerijske municije, goriva, rezervnih delova kao i obuku i tehničku pomoć".

Zločine u Srebrenici i Sarajevu, naglašava se u presudi, "nisu počinili vojnici van kontrole koji su delovali nezavisno" već su zlodela bila "deo duge kampanje koju su nadgledali najviši oficiri VRS na platnom spisku VJ uključujući generala Mladića. U presudi su navedeni Mladićevi saradnici koje je Tribunal osudio za zločine u Srebrenici i Sarajevu.

General Perišić je, prema presudi, "u više navrata iskorišćavao svoja ovlašćenja da pruži personalnu i logističku pomoć koja je omogućila da VRS vodi rat iako je istovemeno bio svestan da operacije VRS uključuju teške i sistematske zločine nad muslimanskim civilima".

Određujući kaznu od 27 godina zatvora, pretresno veće je naglasilo da su zločini VRS trajali dugo i da su žrtve bile brojne i posebno ranjive, kao i da je general Perišić "nastavio da pruža pomoć VRS mesecima pošto je bio informisan o masakru u Srebrenici".

Generalu Perišiću u kaznu će biti uračunato nešto više od 1.000 dana koje je proveo u pritvoru Tribunala.

Suđenje generalu Perišiću počelo je pred Tribunalom 2. oktobra 2008, a tužioci su izvođenje svojih dokaza završili u decembru 2009. Dokazni postupak odbrane okončan je 11. januara ove godine, a završne reči održane su krajem marta.

General Perišić dobrovoljno se predao Tribunalu 7. marta 2005. godine na dan kada je optužnica protiv njega obelodanjena, a dva dana kasnije je u prvom pojavljivanju pred sudijom izjavio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Od jula te godine bio je na privremenoj slobodi u Srbiji, a u pritvor Haškog tribunala vratio se 18. septembra 2008. Perišić je više puta na privremenu slobodu bio puštan i tokom procesa.

Branioci Novak Lukić i Gregor Gaj-Smit su izjavili da će žalbu zasnovati na činjenici da vođenje rata nije zločin po međunarodnom pravu. Tu činjenicu je, po njihovim rečima, u suprotnom i izdvojenom mišljenju naveo predsedavajući sudija Bakone Moloto, kog su pri donošenju presude preglasali članovi veća Mišel Pikar i Pedro David.

Lukić je podsetio da je na to da vođenje rata nije zločin ukazao prvi tužilac Haškog tribunala Ričard Goldston još u vreme dok je haško tužilaštvo razmatralo mogućnost podizanja optužnice protiv predsednika Srbije Slobodana Miloševića.

Perišić je, rekao je Gaj-Smit, izuzetno razočaran ne samo zbog toga što je proglašen krivim, nego i preterano visokom kaznom.

 

Sudija Moloto: Pomaganje VRS da vodi rat nije pomaganje zločina



Predsedavajući sudija Bakone Moloto ocenio je, u suprotnom i izdvojenom mišljenju u presudi Haškog tribunala generalu Momčilu Perišiću, da pružanje podrške Vojsci Republike Srpske da vodi rat ne može biti izjednačeno sa pomaganjem zločina počinjenih u tom ratu.

Tadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije, generala Perišića, Tribunal je osudio na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina nad Muslimanima i Hrvatima u Sarajevu, Zagrebu i Srebrenici, 1993-95.

U izdvojenom i suprotnom mišljenju, sudija Moloto ocenio je da generala Perišića valja osloboditi krivice za pomaganje i podržavanje zločina u Sarajevu i Srebrenici.

Predsedavajućeg Molotoa iz Južne Afrike su, pri donošenju presude, preglasali članovi pretresnog veća, Francuskinja Mišel Pikar i Argentinac Pedro David.

U suprotnom i izdvojenom mišljenju, sudija Moloto je ocenio da je "to što je general Perišić dostavljao pomoć VRS suviše udaljeno od zločina počinjenih u ratu da bi bilo okvalifikovano kao pomaganje i podržavanje tih zločina".

"Zaključiti suprotno, kao što je uradila većina sudija, znači kriminalizovati vođenje rata, što nije zločin prema statutu Tribunala", naglasio je predsedavajući sudija.

On je postavio i pitanje "gde je granica", odnosno da li bi se i "proizvođač koji snabdeva armiju oružjem kojim se zatim čine zločini u ratu mogao smatrati krivično odgovornim".

"Vredno je pomenuti da, uprkos brojnim prilikama, nijedan nadređeni oficir nije pred Tribunalom bio optužen za pomaganje i podržavanje zločina njegovih vojnika samo zato što im je dao oružje i poslao ih u rat, a oni su počinili zločine. Za razliku od tog primera, general Perišić nije snabdevao svoje vojnike, već vojnike druge vojske, što ga još više udaljava od zločina", podvukao je sudija Moloto.

Po njegovom izdvojenom mišljenju, "budući da nije bio optužen nijedan nadređeni oficir koji je snabdeo svoje vojnike oružjem, nije trebalo da bude optužen ni general Perišić, koji je snabdevao drugu vojsku".

Prihvatajući da je Vojska Republike Srpske u značajnoj meri zavisila od VJ, sudija Moloto je "neprimerenim" nazvao zaključak iz presude da je Perišićeva pomoć, stoga, "imala značajan efekat na počinjenje zločina".

Sudija Moloto je istakao da je tužilaštvo moralo dokazati da je Perišić pružao pomoć direktno usmerenu na počinjenje zlocina, a da tokom suđenja za to nije bilo dokaza.

Uz prihvatanje da je suđenje Perišiću "prvi put jasno pokazalo direktnu vezu između SR Jugoslavije i zločina počinjenih u Srebrenici i Sarajevu", sudija Moloto je podsetio da je individaulna odgovornost, a ne odgovornost država, fundamentalni princip krivičnog prava.

Ignjatović: Perišić nije bio nadređen Mladiću

Direktor Kancelarije za saradnju s Haškim tribunalom Dušan Ignjatović rekao je da je za Srbiju veoma značnajno što je u presudi utvrđeno da Perišić nije bio nadređen Vojsci Republike Srpske i njenom komandantu Ratku Mladiću. "Takođe je važno što je sudsko veće oslobodilo Perišića za pomaganje u istrebljenju u Srebrenici", rekao je Ignjatović.

Ignjatović je ocenio da je iznenađujuće što je Perišić osuđen po komandnoj odgovornosti za raketne napade na Zagreb. "Veoma je interesantno da je predsedavajući veća izdvojio mišljenje u odnosu na najveći broj tačaka po kojima je Perišić osuđen", rekao je on.

"Prvi utisak je da je kazna dosta visoka, ali u ovom trenutku je zaista teško komentarisati presudu, biće potrebne dodatne analize. Radi se, na kraju krajeva, o prvostepenoj presudi i siguran sam da će doći do žalbenog postupka", naveo je Ignjatović.

Šutanovac: Izuzetno velika osuda

Ministar za odbranu Dragan Šutanovac žali zbog presude. "Ne ulazeći u meritum optužnice, to je izuzetno velika osuda. Očekujem da se on žali", rekao je Šutanovac.

"Konačno je vreme da se završi sa svim tim optužnicama i presudama, kako bismo se okrenuli budućnosti, a ne da se stalno otvaraju stare rane i razgovara o prošlosti", rekao je on.

Dimitrijević: Presudom se ništa bitno nije promenilo

Direktor Beogradskog centra za ljudska prava Vojin Dimitrijević rekao je da se ništa bitno nije promenilo presudom Perišiću jer je on osuđen za podršku u zločinima, a ne za genocid. "Prvo treba pročitati celu presudu, ali prema prvim vestima za sad mi izgleda da je Perišić i prema visini kazne i prema svemu osuđen za podršku zločina, a ne za genocid", rekao je Dimitrijević.

Perišić je osuđen na visoku kaznu, ali ne tako visoku kao što je tražilo Tužilaštvo, dodao je Dimitrijević. "Pitanje je da li se time za šta je osuđen može baciti novo svetlo na Srebrenicu", rekao je on.

Nataša Kandić: Primerena presuda

Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić izjavila je da je presuda Perišiću primerena i odgovarajuća. "Nema razloga da sumnjamo da ima nekih političkih motiva, ali je teško objašnjivo da je Perišić imao kontrolu nad vojskom Republike Srpske Krajine, a ne i nad Ratkom Mladićem, kako se navodi u presudi", rekla je Nataša Kandić.

Ona je rekla da iz presude proizlazi da je on oslobođen optužbe da je mogao znati da će podrška koju je pružao dovesti do plana i namere o istrebljenju muslimanskog stanovništva iz Srebrenice.

SRS: Presuda strašna i sramna

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović rekao je da nije iznenađen presudom, koju je ocenio kao strašnu i sramnu. "Niko na svetu ne može da bude iznenađen presudom nad Srbima u Hagu. Da postoji smrtna kazna, nijedan Srbin ne bi izašao živ", rekao je Todorović.

Prema njegovim rečima, Evropska unija i SAD pokušavaju da presudama Srbima u Hagu opravdaju svoje zločine. "Šta očekivati od onih pod čijim okriljem se trgovalo ljudskim organima na Kosovu", rekao je Todorović.

Ilić: Izuzetno visoka kazna

Lider Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je da je kazna Perišiću izuzetno visoka i da se nada da će biti umanjena.

"Nema smisla da general koji je obavljao funkciju načelnika Generalštaba i imao svog komandanta bude sam odgovran", kazao je Ilić.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

06. septembar 2011. 19:32:01

| RADISLAV

0

To nije za povjerovati da generala Perišića osude u hagu na 27 godina. šta bi bilo onda da su Srbi nekome objavili rat ali nisu, Srbima je objavljen rat i Srbi su se morali braniti i to branili su se Srbi sa lijeve strane DRINE, oni su direktno napadnuti vojnički i politički. Vojnički objavljen im je rat a za uzvrat oni nisu nikom objavili rat čekajući da se situacija smiri a politički nametnuta im je uloga manjine na vlastitoj teritoriji što znači Srbi bi mogli biti samo ludi da dozvole da ih se pobije nekoliko stotina hiljada da bi stvarno bili manjina i sada za odbranu naj važnijeg za odbran života osuđuju generala koji uopšte nije ni učestvovao u odbrani Srba sa lijeve strane DRINE.

07. septembar 2011. 10:17:38

| Milan

0

Perišić je proglašen krivim za pomaganje i podržavanje artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja Vojske Republike Srpske 1993-95, ubistva oko 7.000 Muslimana i premeštanja stanovništva Srebrenice u julu 1995. godine, kao i za raketne napada na Zagreb sa položaja snaga Republike Srpske Krajine u maju 1995. U to vreme gospodin Milo Djukanovic otvoreno i javno poziva na zauzimanje Dubrovnika, a Vuk Draskovic salje dobrovoljce "Bele Orlove" i preti odsecanjem ruku svakome ko se usudi podici muslimanski barjak. Zasto ova dva gospodina nisu optuzena u Hagu? Odgovor je jednostavan. Ovaj prvi glavni je protagonista Americkih ciljeva vezanih za Srbiju: Bezrezervno priznaje i daje punu podrsku "nezavisnom" Kosovu, za sve lose u protekle dve decenije krivcima oznacava Srbiju i Srbe, te shodno tome Srpski jezik Srpsku crkvu i Srpsko ime pokusava da iskoreni u CG. Ovaj potonji deli iste vrednosti, a slag na tortu je njegova danasnja izjava o Kosovu kao najblizem susedu. Da je Perisic bio malo pametniji, verovatno bi se i on izvukao, ali bi danas morao da vice "ziveo Hasim Taci najveci Evropski mirotvorac i prijatelj Srpskog naroda". Da ne bude zabune autor ovog komentara je ucesnik petog oktobra i glasac SPO-a sve do petooktobarskih promena, a od tada sam uglavnom glasao za DS izuzev jednom kada sam glasao za G17 nakon Dinkicevog obracuna sa Karicem. Mislite o ovome

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi

  • Treća optužnica protiv Mladića, dodat zločin u Bišini

    20. oktobar 2011. 15:10 |

  • Bramerc u novembru očekuje izveštaj o skrivanju Mladića

    19. oktobar 2011. 15:10 |

  • Bramerc doputovao u Beograd

    12. septembar 2011. 17:09 |