Dragutin Radosavljević, direktor Poreske uprave Srbije
Fantom firme ojadile budžet za 15 milijardi
23. avgust 2009. | 10:53 15:44
Izvor: EMportal
Jedinstveni registar poreskih obveznika sprečiće svaki pokušaj izbegavanja plaćanja poreza i doprinosa, a taj registar, uprkos velikim opstrukcijama, trebalo bi da bude gotov do kraja ove godine, najavio je Dragutin Radosavljević, direktor Poreske uprave Srbije u intervjuu za novi broj Ekonomist magazina.
„Niko neće imati mogućnost da posluje u Srbiji a da se ne zna ko stoji iza svake firme i to će biti strašno za sve koji još uvek nastoje da izbegnu plaćanje poreza i doprinosa”, rekao je Radosavljević.
On je najavio da će za dve godine elektronskim putem poreze moći da plaćaju svi u Srbiji, ne samo pravna lica, nego i građani.
“Takav sistem će na nulu svesti nivo poreskih utaja i malverzacija, a Poreska uprava će postati mnogo efikasnija”, kazao je Radosavljević.
On je naglasio da se mnogi protive uspostavljanju jedinstvenog registra, a pre svih vlasnici “fantomskih firmi“. U Poreskoj upravi procenjuju da su takve firme u 2008. oštetile budžet za 15 milijardi, a zaključno sa julom ove godine za još 7,9 milijardi dinara i zbog toga je Poreska uprava podnela 1.131 krivičnu prijavu.
Od 1. januara banke kontrolišu plaćanje doprinosa?
Radosavljević je naveo i da pravna lica samo za doprinose Fondu PIO duguju 61,2 milijarde dinara.
„Od toga je 47,8 milijardi nenaplativo, jer se radi o preduzećima u postupku privatizacije, stečaja i likvidacije. Postupak naplate ostatka duga je u toku, ali je bolje sprečiti da do dugova ne dođe, jer prinudna naplata košta. Neverovatno je, ali među dužnicima ima i javnih preduzeća, čiji su osnivači država i lokalne samouprave, što je za mene bilo nezamislivo. No, zna se ko vodi ta preduzeća i pojedinci su svesno preuzeli rizik. To je, dakle, krivica upravnih odbora i direktora, jer pravila igre moraju da važe za sve, kako za privatna, tako i za javna preduzeća. Svi moraju da plaćaju poreze i doprinose“, rekao je direktor Poreske uprave.
On je naglasio da posle prebacivanja platnog prometa sa ZOP-a na banke niko više ne kontroliše da li se uz zarade uplaćuju i doprinosi.
„Pri tome, radnici, kojima doprinosi nisu redovno uplaćivani, kada ispune uslove za penziju, ne obraćaju se poslodavcima, već državi, koja onda, umesto poslodavaca, izmiruje te obaveze. Za to se uzima novac iz budžeta pa nema para za infrastrukturne projekte, što je uslov za privlačenje novih investicija. Zato bi, izmenama Zakona o bankama, trebalo obavezati banke da proveravaju da li poslodavci uplaćuju i doprinose. Ako nekome omogući da isplati zarade bez plaćenih doprinosa, banka bi bila saučesnik u krivičnom delu i njoj bi Narodna banka Srbije trebalo da oduzme dozvolu za rad! To sam predložio nadležnim organima i uveren sam da će to postati obaveza od 1. januara 2010. godine“, kazao je Radosavljević.
On je naveo da je Poreska uprava od početka godine do 14. avgusta od planiranih 333,7 milijardi dinara poreskih prihoda za budžet naplatila 311,5 milijardi dinara, ili 93,3 odsto.
„To je nominalno 0,9 odsto, a realno 9,8 odsto manje nego 2008. u istom periodu. To su dobri rezultati i u odnosu na ekonomsku situaciju i u poređenju sa zemljama u okruženju. Nema, dakle, problema sa porezima, ali ima sa drugim prihodima, kao što su carine, a zbog krize dosta je podbacio i PDV na uvoznu robu. Tu je najveći jaz između ostvarenih i planiranih prihoda. Što se samih poreza tiče, očekujem da ćemo do kraja godine sigurno ostvariti, a možda i premašiti planirane poreske prihode, jer je uvek druga polovina godine bolja od prve“, uveren je Radosavljević.
Pevači, sportisti i profesori izbegavaju poreza
Iako je naplata poreza na imovinu prešla u nadležnost lokalnih samouprava, od 150 opština i 24 grada su taj posao do sada od Poreske uprave preuzele samo 43 lokalne samouprave, upozorio je Radosavljević.
„Pri tome taj porez ne zastareva, tako da se dugovi po tom osnovu sada gomilaju i rastu, jer je kamata svaki dan 0,02 odsto. U pojedinim opštinama građani taj porez plaćaju na osnovu starih rešenja, dok ostali čekaju nova, a niko se u lokalnim samoupravama ne pita šta će se desiti kada obračunaju porez za sav prethodni period i ispostave pozamašne račune poreskim obveznicima. Poreska uprava je ponudila svim lokalnim samoupravama svu neophodnu pomoć, ali je malo lokalnih menadžera zainteresovano za to“, istakao je Radosavljević.
On je istakao i da među onima koji izbegavaju plaćanje poreza na godišnji dohodak građana prednjače estradni umetnici, sportisti i profesori, jer mnogi od njih ostvarene prihode van Srbije ne prijavljuju.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: