emg home
RSS

PRESSEK

Dulić: Rata kredita umesto kirije

22. avgust 2009. | 08:47

DRŽAVA je ozbiljna u nameri da što pre pokrene projekat masovne stambene izgradnje i omogući svim zainteresovanim građanima da po povoljnim uslovima dođu do krova nad glavom, kaže za „Novosti“ Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje.
Kvadrati iz programa Vlade Srbije zidaće se samo u gradovima gde postoji potražnja, a gradilišta će oživeti tokom naredne građevinske sezone, očekuje ministar Dulić.


     
* Kada će radna grupa Vlade pripremiti predlog finansiranja i izgradnje jeftinih stanova?
- Intenzivno se radi na tome, ali ne želimo da brzamo. To je ozbiljan posao, koji zahteva preciziranje svih problema i tiče se stotina hiljada građana. Ne mogu da obećam, ali očekujem da će predlog biti spreman u septembru.
* Koliko je opština zainteresovano da podrži ovaj projekat?
- Do sada je oko dvadesetak opština izrazilo spremnost da podrži projekat i već pripremaju lokacije. Ali, nijedna lokalna samouprava ne želi da se odrekne naknade za uređenje zemljišta, jer parcele treba infrastrukturno opremiti. Siguran sam da i u tom segmentu opštine mogu da nađu interes i da umesto naknade dobiju kvadrate. Trudimo se da zemljište ne bude u tolikoj meri parametar u formiranju cene kvadrata, kao što je to bio slučaj do sada.
* Po kojoj bi ceni građani kupovali kvadrate i koje su kamate prihvatljive za njihov kućni budžet?
- Bilo bi neozbiljno u ovom trenutku pričati o ceni. Sve zavisi od zone, grada, spratnosti stambenih objekata koji će se zidati. Prema našoj analizi, kada se formira cena kvadrata, 60 odsto odlazi na građevinske radove, a 40 odsto na zemljište i ostale troškove. Naravno, po modelu koji pripremamo, investitori više neće imati astronomske zarade. Ovo će za njih biti siguran posao pa će i profit biti znatno manji.
* Ko će imati prednost u kupovini jeftinih kvadrata?
- Ovo je prva „akcija“ u kojoj će svi građani imati isti tretman. Ko prvi bude ispunio neohodne uslove za dobijanje kredita, imaće pravo da kupi stan. Naša je ideja da mesečna rata bude u visini kirije. Želimo da građani od svojih primanja mogu da žive i plaćaju rate za stan.
* Da li je Vojska spremna da ustupi svoje lokacije?
- Činjenica je da Vojska ima ogroman potencijal u građevinskom
zemljištu, ali i potrebu za kvadratima i mislim da njihov doprinos može da bude i te kako značajan.
* Da li su i banke zainteresovane da učestvuju u ovom projektu?
- Veoma. Od njih očekujemo projektno finansiranje i povoljnije dugoročne zajmove. Oni traže od države dodatne garancije da je to projekat koji će trajati i da u ekstremnim slučajevima kada kupci ne izmiruju obaveze zaista mogu da aktiviraju hipoteke. Mi, naime, ovim projektom utičemo na sve koji su doveli do toga da kvadrat stana u Beogradu bude skuplji nego u Budimpešti ili Pragu, a, nažalost, naša kupovna moć nije veća od platežne sposobnosti stanovnika tih gradova.
* Da li će se graditi kvadrati i u opštinama gde postoji potreba, a da lokalna vlast za to nije zainteresovana?
- U tim slučajevima država će biti investitor.
* Građevinska preduzeća vape za poslom...
- Kada je počela svetska finansijska kriza, prvi signali eksperata govorili su da će jedna od najpogođenijih grana biti građevinska industrija, i mi smo to očekivali. Ali, problem u Srbiji nije u tome što sada nema investicija, već što gotovo ne postoji tražnja. Dakle, naši građani se teško odlučuju za kupovinu stanova, za uzimanje kredita, jer vlada jedna opšta neizvesnost. I banke su značajno pooštrile uslove, a prodavci stanova nisu snizili cene da bi privukli kupce. Stanove kupuju oni koji mogu da plate u kešu, i to je prvi problem koji moramo da rešimo.
* Kako?
- Tako što će država u znatno većoj meri krenuti u subvencionisanje stambenih kredita, što za građane znači da će lakše dolaziti do zajma i da će kamatne stope biti niže. Ali ovoga puta subvencije će se odnositi samo na stanove, koji se budu gradili iz programa Vlade ili su po ceni i kvadraturi u skladu sa programom. Dakle, država neće subvencionisati stambene kredite za kupovinu nekretnina od 100 i više kvadrata, već 40, 50, 60.
* Koliko državi treba novca da pokrene ovaj projekat?
- Ima nekoliko mogućnosti da država interveniše. Najekstremnija je da država bude investitor, da se zaduži ili da projekat masovne stanogradnje finansira iz budžeta, ali to bi izazvalo pometnju na tržištu, i to nije dobro. Država će imati novac da finansira samo izgradnju u gradovima gde vlast i investitori nemaju interes, a postoji realna potreba za kvadratima. Država sa značajno manjim sredstvima može da pomogne tako što će, zahvaljujući subvencionisanim kreditima da podstakne potražnju i da pomogne građanima da im kamate budu niže ili da im pomogne oko učešća.

VLADA IMA VEĆINU
* HOĆE li vladajuća koalicija obezbediti većinu za usvajanje zakona o informisanju?

- Siguran sam da će 31. avgusta biti izglasani svi zakoni, kao što sam siguran da će ova vlada položiti ispit i da će nastaviti dalje da se bori za stabilizaciju političkih prilika i za rešavanje ekonomskih i socijalnih problema.
* Kakvi su planovi oko rekonstrukcije Vlade?
- U ovom trenutku se na nivou Vlade o tome ne razgovara. Što se tiče kontakata između stranaka, kakvi god oni bili, siguran sam da se nijedna odluka neće doneti bez konsenzusa svih članova koalicije.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Stanovi

Ličnosti: Oliver Dulić

Institucije: Vlada Srbije


Unesite tekst komentara:

07. septembar 2009. 18:01:54

| Jaja

0

Kako da apsolvent arhitekture, buduci DIA ili "master nesto" kupi stan? Zaposlite nas da ih projektujemo :) BAR!

<<

06. septembar - 12. septembar 2010.

>>
  • Milosavljević: Ulje iz robnih rezervi po ceni od 120 dinara (VIDEO)

    6. sep 2010.

    Beta

  • EU uskladila stavove za dogovor sa Srbijom

    6. sep 2010.

    Brisel, Beta

  • Ministarstvo traži da sindikati prihvate realnost (VIDEO)

    6. sep 2010.

    Beta

Povezani naslovi