PRESSEK
Stečaj za osam preduzeća Vojina Đorđevića
28. april 2010. | 11:08
Grad: Subotica
Stečaj je odlukom Privrednog suda otvoren nad preduzećima ĐS promet, Arteska, Si end Si špedicija, Đorđević brend menadžment, Eko trejd, Si end Si distribucija, Si end Si servis i Ekstraktol. Sve ove firme, osim Ekstraktola, imaju sedište u ulici Ivana Gorana Kovačića 3, u poslovnoj zgradi bivšeg propalog građevinskog preduzeća Integral gde su braća Živojin i Vojin Đorđević od početka devedesetih godina prošlog veka smestili sedišta svojih preduzeća.
Osim ovih osam firmi nad kojima je Privredni sud otvorio postupak stečaja, prema podacima Narodne banke Srbije, bar još četiri firme Vojina Đorđevića i njegovog brata Živojina su u blokadi, odnosno u poslednje dve do tri godine sa njihovih računa obustavljeno je plaćanje. Na sajtu Agencije za privredne registre stoji zabeleška da je kod preduzeća Fajndrinks pokrenut stečaj 15. aprila ove godine takođe kod Privrednog suda u Subotici, a ista je situacija i kod preduzeća „Softdrink” i Braća Đorđević.Dugovanja osam preduzeća za koja je sada Privredni sud pokrenuo stečaj, a prema podacima dostupnim na sajtu NBS, posredstvom službe prinudne naplate iznose preko milijardu dinara (tačnije 1.077.306.378 dinara) ili 10 miliona evra. U svim slučajevima račune preduzeća blokirale su banke, pa je tako, primera radi, firma Si end Si špedicija pod blokadom zbog prinudne naplate koju je tražilo deset banaka. Najveće pojedinačno dugovanje ima firma Si end Si servis a iznosi 549.166.574 dinara. Milan Popović, predsednik subotičkog Samostalnog sindikata, kaže za Politiku da nikada u ovim firmama nije postojao organizovani sindikat, te da nisu upoznati da li su i u kojoj meri bila ugrožena prava radnika na zaradu i penziono i zdravstveno osiguranje. Ipak, u jednom slučaju sindikatu su se obratili zaposleni u Si end Si servisu, a to je bila firma koja je radila na održavanju čistoće u pogonima i zapošljavala je 15 radnica.
Sudeći po blokadama računa, dugovanja ovih preduzeća, za koja mnogi smatraju da su bila samo fiktivna i „paravan” za, kako se tvrdilo, uspešno poslovanje izuzetno su velika i tek će u stečajnom postupku biti jasno da li ova preduzeća raspolažu imovinom, ili nenovčanim kapitalom kojim će moći da se namire dužnici.
Preduzeće Si end Si je gotovo u potpunosti izmestilo proizvodnju iz Subotice. Pri zatvaranju Fajndrinksa moglo se čuti da je proizvodnja „pelinkovca”, čija receptura je inače zaštićena, premeštena u Sloveniju, a nezvanično se navodi da je Vojin Đorđević orijentisan na razvoj flaširane vode „voda voda“ u Vrujcima. Ipak, nad preduzećem koje je počelo da se bavi flaširanjem ove vode Arteska takođe je otvoren postupak stečaja.
U blokadi duže od tri godine
Ilona Stajić, v. d. predsednika Privrednog suda u Subotici, u izjavi za Politiku kaže da su poslednjih osam firmi kod kojih je pokrenut postupak stečaja u blokadi duže od tri godine.
"Za ove firme Poreska uprava je dala redovan predlog za pokretanje stečaja, a sve one su u blokadi duže od tri godine. Mi ne utvrđujemo za sada visinu blokade, za nas je merodavno to da je firma u blokadi, nezavisno od iznosa", kaže Stajićeva.
Na pitanje da li u ovom slučaju može biti reči i o namernom dovođenju poverilaca u zabludu s obzirom na to da je reč o nizu povezanih firmi, sudija Ilona Stajić kaže da je to posao za poverioce.
Privredni sud je prema rečima predsednice Stajić već i ranije otvorio proces stečaja kod firmi koje se vezuju za poslovanje Si end si kompanije, a nastaviće da rade predmete po redu i zakonskoj proceduri.
Utaja poreza 30 miliona evra?
Firme koje su činile poslovnu imperiju Vojina Đorđevića godinama ne plaćaju poreze državi. Prema nekim podacima koji su svojevremeno stavljani i na uvid Vladi, poreski dug Đorđevića kreće se između 30 i 50 miliona evra.
Inače, Đorđevićeve firme nisu samo odlazile u stečaj. Subotičanka (2003. godine) i Premijum likvid (2007.) su bakrotirale, a bankrot posle stečaja preti i Podrumu Palić.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: