Obradović: Više visokoobrazovanih strateški cilj Srbije
15. septembar 2010. | 13:11
Izvor: Beta
Ministar prosvete Žarko Obradović izjavio je danas da je povećanje broja visokoobrazovanih kadrova strateški cilj Srbije, jer je to uslov budućeg razvoja zemlje i evropskih integracija.
Obradović je na konferenciji "Kvalitet studija na privatnim i državnim univerzitetima", rekao da je u Srbiji 2002. godine svega 6,5 odsto stanovništva bilo visoko obrazovano, dok je taj procenat u zemljama Evropske unije znatno veći.
"Da bi Srbija imala kvalitetno obrazovanje, potrebno je da se donese strategija, da se standardi usklade sa evropskim i kvalitet obrazovanja stalno proverava, da se ojačaju i primene upravne nadležnosti Ministarstva prosvete", naveo je Obradović.
Prema njegovim rečima, neophodno je i da bude usvojen nacionalni okvir kvalifikacija, kao i da se izradi registar nastavnika, primene direktive Evropske unije, povećaju državna izdvajanja za visoko obrazovanje i da se ostvari bolja veza univerziteta sa tržištem rada.
Obradović je rekao da su državni univerziteti u prednosti u odnosu na privatne i da će to biti tako i ubuduće, jer je realno da će država najviše brinuti o državnim fakultetima.
On je rekao da u Srbiji studira oko 192.000 studenata na državnim fakultetima, a 44.700 na privatnim i najavio da će iduće godine biti predstavljnen predlog nacionalne stragegije za visoko obrazovanje i održana javna rasprava o tom dokumentu.
Rektor Beogradskog univerziteta Branko Kovačević rekao je da akreditacije trenutno imaju državni univerziteti u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, kao i 12 privatnih univerziteta.
Kovačević je rekao da su najveći problemi obrazovanja Srbije nedostatak kadrova i kvalitetnih nastavnika, stalne promene zakona, loše srednješkolsko i osnovno obrazovanje.
"Dobar (nastavni) kadar zadatak je cele države i društva", ocenio je Kovačević i dodao da je potrebno da i privreda ulaže u visoko obrazovanje u Srbiji, kao i da od pomoći može biti dijaspora.
On je ocenio da reformu obrazovanja u Srbiji nisu prihvatili nastavnici koji, kako je naveo, moraju da shvate da studentima treba da budu na raspolaganju i kada nemaju nastavu, ali ni studenti, jer ne shvataju da je potrebno svakodnevno vredno da rade i da obaveze ispunjavaju u predviđenim rokovima.
Konferenciju "Kvalitet studija na privatnim i državnim univerzitetima" organizovali su nedeljnik Vreme i Biznis Info Grupa.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: