Savet traži preispitivanje raskida privatizacije Tehnohemije
22. septembar 2010. | 14:30 17:52
Izvor: Emg.rs
Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije traži preispitivanje odluke Agencije za privatizaciju o raskidu ugovora o prodaji beogradskog preduzeća Tehnohemija jer je kupac ispunio sve ugovorene obaveze.
Tehnohemija je prodata na aukciji krajem 2003. za 280 miliona dinara konzorcijumu na čelu s Veljkom Žižićem. Kupac je imao mogućnost da cenu isplati u šest godišnjih rata i obavezu da investira oko 29 miliona dinara.
U dopisu premijeru Savet je naveo da je do raskida ugovora kupac isplatio pet dospelih i pola šeste rate, pre roka dospeća, i investirao duplo više nego što je ugovoreno, 60 miliona dinara, ali mu je Agencija nametnula nove investicione obaveze i 6. novembra raskinula kupoprodajni ugovor.
"Taj slučaj nije ni prvi ni jedini koji jasno ukazuje na to da jedan od najvećih izvora korupcije u privatizaciji u Srbiji potiče iz činjenice da je Agencija za privatizaciju ta koja istovremeno i sprovodi i kontroliše proces privatizacije", smatra Savet.
Savet je ukazao na to da se veći deo nekretnina Tehnohemije nalazi na atraktivnoj lokaciji, blizu Luke Beograd, obuhvaćenoj promenama Generalnog urbanističkog plana Beograda kojima je izmenjena namena oko 70 hektara zemljišta u Luci Beograd.
"Da bi ostvarili planove o gradnji 'grada na vodi', vlasnici Luke moraju da dođu u posed zemljišta Tehnohemije i zemljišta većeg broja drugih preduzeća na toj lokaciji, među kojima je i Duga, s 11 hektara, čija je sudbina takođe neizvesna", ističe se u saopštenju Saveta.
Savet je naveo da investicioni fond Brif, vlasnik lokacije od 15 hektara blizu Luke, već godinama ne može da počne gradnju planiranog objekta jer ga u tome sprečavaju vlasnici Luke.
Luka Beograd negira vezu sa neuspehom prodaje Tehnohemije
Luka "Beograd" saopštila je danas da nije povezana sa raskidom ugovora o privatizaciji preduzeća Tehnohemija.
Luka "Beograd" je navela je da Savet za borbu protiv korupcije nema dovoljno stručnog znanja da oceni da posledice raskida ugovora o privatizaciji ni na koji način ne omogućavaju toj kompaniji da raspolaže zemljištem Tehnohemije.
"Ne vidimo zašto bismo mi trebali da branimo Agenciju, koja je vladin organ, od drugog vladinog organa - Saveta za borbu protiv korupcije. Neka taj problem unutrašnjih odnosa komentariše i rešava sama Vlada", navodi se u saopštenju Luke "Beograd".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: