Dulić: Ponuditi odgovarajući model restitucije
27. oktobar 2010. | 15:21
Izvor: Beta
Ministar za prostorno planiranje i životnu sredinu Oliver Dulić izjavio je danas da što pre treba doneti zakon o restituciji koji bi ponudio odgovarajući model obeštećenja vlasnika oduzete imovine i njihovih naslednika.
"Verujem da naturalna restitucija nije moguća u Srbiji danas, da bi ona izazvala stotine hiljada ako ne i milione pravnih sporova. Verujem da je potrebno pronaći model adekvatne i korektne kompenzacije za naslednike vlasnika oduzete imovine nakon Drugog svetskog rata", rekao je Dulić novinarima u skupštini.
Dulić je naveo da su, kada je reč o restituciji, zbog pravnih problema sporna pitanja građevinskog zemljišta i objekata.
"Imamo problematičnu činjenicu da je jednim zakonom crkvama vraćena oduzeta imovina u naturi. Postoji sada velika tražnja i svih drugih građana da budu izjednačeni sa crkvom, a taj zakon je pred Ustavnim sudom", rekao je Dulić.
On je ocenio da treba sačekati odluku Ustavnog suda o tom zakonu a potom izabrati model restutucije.
Ministar je naveo da je svestan toga da je restitucija skup i dugotrajan proces, verovatno jedan od najkomlikovanijih procesa koji vlada mora da završi.
"Ako to ne uradimo za vreme mandata ove vlade biće to veliko razočaranje", rekao je Dulić.
Poslanik G17 plus Željko Ivanji rekao je novinarima da je restitucija uslov zdravog razuma a ne samo uslov Evropske komisije i da se nada da će uskoro skupština dobiti nacrt zakona od nadležnog Ministarstva finansija.
"Čim dobijemo nacrt zakona o njemu smo spremni da se izjasnimo i da u šsto kraćem roku na zadovoljstvo države i ljudi kojima je imovina oduzeta dođemo do zajedničkog cilja a to je da imamo jasne titulare, da oni kojima je imovina brutalno oduzimana dobiju zadovoljenje", rekao je Ivanji.
Srpska radikalna stranka protivi se restituciji, a prema rečima zamenika šefa poslaničke grupe SRS-a Aleksandra Martinovića, to bi finansijski mnogo koštalo Srbiju koja nije spremna za taj težak i sveobuhvatan posao.
"Mislimo da fizička, materijalna restitucija čak i nije moguća a imajući u vidu budžetske kapacitete Srbije mislim da ni u finansijskom smislu Srbija ni sada ni dugi niz godina neće biti spremna za tako nešto", rekao je Martinović novinarima.
Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović rekao je da što pre treba izaći sa predlogom zakona o restituciji ali da treba biti vrlo oprezan zbog posledica koje zakon može doneti.
"Treba rešiti pitanje ko će obezbediti novac za one ljude kojima je oduzeta imovina koja fizički ne može da se vrati. To su velike pare. Pitanje je i šta ćemo sa Vojvodinom gde je mnogo zemljišta oduzeto Nemcima", rekao je Petrović.
Šef poslaničke grupe Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković rekao je novinarima da podržava donošenje zakona o restituciji, navodeći da je taj zakon trebalo doneti mnogo ranije.
"To je ogroman problem i u pitanju su ogromna sredstva, srpska ekonomija to ne može da izdrži, ali treba doneti zakon, pa postepeno rešavati taj problem u narednih 10 do 15 godina", kazao je Čolaković.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: