Usvojen Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju
26. septembar 2011. | 15:39 17:43
Izvor: Beta
Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, kojim će biti obeštećeni vlasnici nacionalizovane imovine kroz naturalnu restituciju ili državne obveznice.
Usvajanje tog zakona je jedan od uslova da Srbija stekne status kandidata za članstvo u EU.
Za zakon, koji utvrđuje da će predmet vraćanja biti sva imovina oduzeta posle Drugog svetskog rata, glasalo je 117 poslanika vladajuće koalicije i opozicione Liberalno-demokratske partije.
Protiv zakona glasala su 23 poslanika Saveza vojvođanskih Mađara i Demokratske stranke Srbije.
U Srbiji se očekuje oko 150.000 zahteva za restituciju, a imovina će biti vraćana u naturalnom obliku gde je to moguće ili isplaćena u obveznicama države Srbije, kao i u novcu za isplatu akontacije obštećenja.
Zakonom nije predviđena zamenska restitucija oduzete imovine, što je bio jedan od osnovnih zahteva starih vlasnika.
Precizirano je da će predmet vraćanja biti oduzete nepokretnosti, odnosno građevinsko zemljište, poljoprivredno zemljište, šume, šumsko zemljište, stambene i poslovne zgrade, stanovi, kao i pokretne stvari i preduzeća. Prema dosadašnjoj evidenciji, potražuje se 300.000 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Osnova za obeštećenje biće sadašnja tržišna vrednost imovine, a visina efektivnog obeštećenja svakom pojednačnom vlasniku biće poznata krajem 2014. godine.
Za novčano obeštećenje vlasnika oduzete imovine početkom 2015. biće emitovane obveznice u evrima u ukupnoj vrednosti od dve milijarde evra, na koje će se obračunavati kamata od dva odsto.
Pored opšteg roka od 15 godina za isplatu obveznica u godišnjim ratama bivšim vlasnicima, građanima starijim od 65 godina biće omogućeno da obveznice naplate u roku od 10 godina, a za starije od 70 godina taj rok biće pet godina.
Maksimalno obeštećenje po vlasniku ograničeno je na 500.000 evra. Ukupna vrednost obeštećenja bivših vlasnika biće oko 4,5 milijardi evra, od čega će dve milijarde evra biti u obveznicama.
Predmet restitucije biće imovina koja je oduzeta "revolucionarnim zakonima" posle 9. marta 1945. godine, ali će imovina biti vraćana i žrtavama holokausta na teritoriji Srbije u vreme Drugog svetskog rata.
Pravo na povraćaj imovine ili obeštećenje imaće i rehabilitovane osobe i neće biti potrebno da se proces rehabilitacije završi nego da se dokaže da je počeo.
Biće obeštećeni i oni koji su zaključili ugovor o kupoprodaji s državnim organom u periodu od 1945. do 1958. godine, ako se u sudskom postupku utvrdi da su visinom kupoprodajne cene oštećeni, s tim što će im obeštećenje biti umanjeno za visinu isplaćene kupoprodajne cene. To je precizirano usvojenim amandmanom Srpskog pokreta obnove.
Pravo na povraćaj imovine neće imati pripadnici okupacionih snaga.
Predviđeno je da Direkcija za restituciju bude transformisana u Agenciju za restituciju koja će voditi taj proces, a koja će početi da radi 1. januara 2012. godine.
Zahtevi za vraćanje imovine podnosiće se Agenciji za restituciju, na obrascu i sa potrebnim dokazima, na šalterima pošte.
Agencija je dužna da o zahtevu odluči najkasnije u roku od šest meseci, a kod posebno složenih predmeta do godinu dana od prijema zahteva.
Biće vraćeno i poljoprivredno zemljište i u slučaju da je u međuvremenu postalo građevinsko.
Građevinsko zemljište dato u dugoročni zakup vratiće se ako investitor ne ispunjava uslove ugovora.
Zabranjeno je otuđenje ili stavljanje pod hipoteku oduzete imovine koju bivši vlasnici potražuju.
Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju stupiće na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku".
SVM traži od Tadića da vrati Zakon o restituciji
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor uputio je danas otvoreno pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću uz molbu da ne potpisuje ukaz o proglašenju Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju.
"Danas usvojeni Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju preti da obesmisli sve neše dosadašnje zajedničke napore na postizanju istorijskog pomirenja dva naroda", naveo je Pastor u otvorenom pismu Tadiću.
Pastor je ukazao da se usvojenim Zakonom o restituciji potvrđuje princip kolektivne odgovornosti za dešavanja tokom Drugog svetskog rata.
"Članom 5. zakona je utvrđeno da osoba koja je bila pripadnik okupacionih snaga u Srbiji, za vreme Drugog svetskog rata, kao ni njegovi naslednici nemaju pravo na vraćanje imovine ili obeštećenje, bez obzira na postojanje ili nepostojanje njihove individualne odgovornosti", precizirao je on.
Tim zakonskim rešenjem su, kako ističe lider SVM, iz procesa restitucije isključeni i oni državljani Srbije, koji su protivno svojoj volji, a prinuđeni da se odazovu vojnom, mobilizacionom pozivu, postali pripadnici okupatorskih snaga.
"Isključeni su čak i onda, ako u postupku rehabilitacije pred sudom dokažu svoju nevinost. Prema našem dubokom ubeđenju, citirana odredba Zakona o restituciji predstavlja teško kršenje osnovnih načela Ustava Srbije", ocenio je Pastor.
On je apelovao na predsednika Srbije da, koristeći ustavno ovlašćenje, vrati predmetni zakon Skupštini Srbije na ponovno odlučivanje.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
26. septembar 2011. 19:01:45
| Aca Banjac
4
Donošenjem ovog anticivilizacijskog zakona gde su se poslanici talili izmedju sebe da bi se on usvojio,moja imovina više neće biti moja. Sada će ona biti zakonito vlasništvo nekog lovatora sa vezama u vladi Srbije.Poreklo novca sa kojim je ona kupljena uopšte nije važno(droga,šverc kriminal).Uostalom, novac je droga od koga su čak i političari postali 100% zavisni.Nije pošteno da nam država isplati samo 20% od vrednosti naše imovine, dok su tajkuni našu imovinu kupili za istu vrednost(20%).Pa to mu dodje isto. Da,ali tajkuni mogu odmah našu imovinu da prodaju po optimalnoj ceni(u pitanju su milioni evra)dok mi tek za 15 god. dobijamo neku sirotinju.Dakle, tajkuni će da naplate ono za šta su se naši preci mučili a ne mi,pravi vlasnici i to samo zbog toga jer je to 126 nesavesnih osoba odlučilo. Mnogi od njih su kupili nacionalizovanu imovinu pa nije ni čudo što su ovako težak i komplksan zakon smandrljali navrat nanos. Obiće im se usvajanje ovog zakona o glavu to je sigurno a ja ovakav anticivilizacijski zakon nikada neću prihvatiti jer se radi o mom, silom oružja otetom privatnom vlasništvu, sticanom generacijama a ukradenom u sred 21 veka na očigled cele Evrope.Gospodine Kacin,gospodjo Delević ovakve lopove kakvi smo mi EU ne bi trebala da primi u svoje redove. Živeli