Škudrić: Nema monopola na tržištu naftnih derivata
08. novembar 2010. | 16:37
Izvor: Emg.rs
Petar Škudrić, ministar energetike izjavio je danas da u Srbiji ne postoji monopol na tržištu naftnih derivata.
Škundrić je na Naftnom forumu rekao da se često čuje da na srpskom tržištu postoji monopol u proizvodnji i prodaji naftnih derivata i da to kao direktnu posledicu ima uverenje da Srbija ima najskuplje i najnekvalitetnije derivate. On je negirao takve ocene i ukazao da evrodizel i tečni naftni gas (TNG) zauzimaju više od 65 odsto ukupnog tržišta ukoliko se ima u vidu prosečna potrošnja naftnih derivata na srpskom tržištu.
"To onda znači da imamo monopol na 35 odsto tržišta koje zauzimaju benzini, a koji se ukida krajem ove godine. Znači više od pola tržista naftnih derivata u Srbiji je trenutno na potpuno liberalizovanom režimu uvoza i prodaje", rekao je Škundrić.
Ministar se zapitao kako to da svi akteri koji vrše plasman evrodizela i TNG prodaju derivate po maksimalnim cenama koje je država propisala uredbom o formiranju cena naftnih derivata.
"Logika tržišta kaže da ako imamo veliki broj ponuđača na tržištu i veliku maržu koja kod evrodizela ide i do 30 dinara da bi onda među ponuđačima trebalo da postoji konkurencija koja bi dovela do nižih cena za građane. Na 65 odsto potpuno liberalizovanog tržišta imamo veliku konkurenciju kompanija, a svi prodaju derivate po maksimalnim cenama koje je država propisala. Da li to znači da bi cene naftnih derivata dodatno porasle ukoliko bi država ukinula propisane maksimalne cene", rekao je on.
On je takođe negirao da Srbija ima naskuplje derivate u Evropi i istakao da su derivati skuplji u Italiji, Grčkoj i Sloveniji.
Škundrić je rekao da je tačno da država sa svojim "zahvatanjima" značano učestvuje u konačnoj ceni naftnih derivata, ali je rekao da je to direktna posledica makroekonomske politike Vlade Srbije koja se ogleda u obezbeđenju stabilnih priliva budžetu.
Škudrić je najavio da će novi zakon o robnih rezervama koji će predložiti Ministarstvo trgovine i usluga biti uređen sistem robnih rezervi nafte i naftnih derivata. Na taj način će biti precizno definisani uslovi za formiranje naftnih rezervi, metode finansiranja, kao i procedure u slučaju poremećaja u snabdevanju energentima.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: