Diana Dragutinović: Nema rebalansa posle rekonstrukcije Vlade
22. decembar 2010. | 13:07
Izvor: Emg.rs
Da sam imala odrešene ruke u predloženom budžetu za 2011, mnogo toga bi bilo drugačije, a pre svega budžetska procedura, izjavila ministarka finansija Diana Dragutinović za novi, sutrašnji broj Ekonom:east magazina.
„Pažljivo bi bili vrednovani efekti svakog budžetskog predloga koji ima značajne finansijske implikacije, a programi bi bili prihvatani ili odbacivani isključivo na osnovu analize efekata. Isti programi ne bi bili prenošeni iz godine u godinu ako se jasno ne pokaže šta je ostvareno novcem koji je ranije potrošen. Ne treba ministar finansija samostalno da ’kroji’ budžet, nego proceduru koja obezbeđuje najveći efekat za uloženi novac poreskih obveznika“, naglašava Diana Dragutinović.
Eventualna rekonstrukcija Vlade Srbije početkom naredne godine, prema njenim rečima, neće biti razlog za rebalans budžeta. „Rekonstrukcija Vlade nije razlog za rebalans budžeta jer je fiskalna politika nepromenjena. Ukidanjem nekoliko ministarstava niti bi se ukinule neke funkcije države, jer bi bile samo prenete na druga ministarstva, a nažalost ne bi se smanjili ni troškovi. Međutim, nova Vlada bi, za razliku od rekonstruisane, imala nove prioritete, što bi svakako zahtevalo rebalans“, objašnjava ministarka finansija.
Nema para za povećanje plata i penzija za više od dva odsto
Ministarka je priznala da predviđenim povećanjem plata u javnom sektoru i penzija u januaru za dva odsto niko nije zadovoljan, ali je ocenila da je to „pozitivan signal“. Pri tome, precizirala je, za povećanje zarada i penzija za jedan posto, potrebno je obezbediti dodatnih sedam milijardi dinara.
„Da smo prilagodili plate i penzije za šestomesečni rast cena, ne bismo imali nikakav prostor za diskrecione rashode: subvencije, subvencionisane kredite i kapitalne rashode. Budžet bi pokrio samo plate, penzije, socijalne izdatke. A to nisu jedine funkcije države“, kazala je Dragutinović.
Ona je naglasila da će u oktobru 2011. plate i penzije biti povećane za inflaciju u prethodnih šest meseci i polovinu rasta BDP-a iz ove godine samo ako to ne ugrozi fiskalni deficit od 4,1 odsto BDP-a. U suprotnom, moraće da se primeni nova formula, poručila je ministarka finansija.
Neće biti „tajkunskog“ poreza
Na pitanje ima li rešenja za oporezivanje tajkuna, na čemu je u nekoliko navrata insistirao i predsednik Srbije Boris Tadić, Diana Dragutinović je istakla da ona insistira na tome da poreski sistem bude pravičan.
„Ne želim da govorim o specijalnom porezu za specijalne slučajeve. Pojedinci i kompanije treba da plaćaju poreze srazmerno svojoj ekonomskoj snazi, oni koji zarađuju isto, bez obzira iz kog izvora, moraju da plaćaju isto, bogatiji moraju da plaćaju više, siromašniji manje. To je osnovna karakteristika pravičnog poreskog sistema. Nije, dakle, reč o uvođenju posebnog ’tajkunskog poreza’, već o mogućnosti da svi budu oporezuju srazmerno sopstvenoj ekonomskoj snazi“, naglasila je Dragutinović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: