Vlada i NBS se obavezali na nastavak reformi
24. decembar 2010. | 14:43
Izvor: Emg.rs
Vlada Srbije i Narodna banka Srbije (NBS) u Pismu o namerama upućenom Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) obavezale su se da će usklađenom fiskalnom i monetarnom politikom u 2011. godini obezbediti uslove za nastavak reformi, smanjenje javne potrošnje i inflacije.
"Tekuća ekonomska kretanja ostavljaju malo sumnje da nas i u budućnosti očekuju veliki izazovi", navodi se u Pismu o namerama koje je danas objavila NBS.
Raniju projekciju da će rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2010. godini biti 1,5 odsto, a tri odsto u 2011, Vlada i NBS nisu menjale, ali su ocenile da se može desiti da taj rast "bude i veći".
Ukazano je da će i u narednih šest meseci rast inflacije biti veći od predviđenog, a da se njen povratak u granice cilja od 4,5 odsto, sa odstupanjem plus ili minus od 1,5 odsto očekuje tek krajem 2011.
U finansiranju tekućih plaćanja preme inostranstvu, kako je navedeno u Pismu o namerama, dogodine ne bi trebalo da bude većih teškoća, pre svega zbog očekivanih prihoda od prodaje Telekoma Srbije.
Najveći deo tih prihoda biće iskorišćen za finaniranje budžeta, odnosno za prevremenu otplatu dela duga na koji se obračunava visoka kamata. Vlada planira da Telekomu uputi zahtev za uplatu dividende za 2010. u budžet Srbije po osnovu državnog uloga u tom preduzeću u iznosu od šest milijardi dinara.
MMF je obavešten da će u 2011. godini za 1,33 odsto BDP-a biti manji prihodi konsolidovanog budžeta države, koji uključuje republički budžet i budzete socijalnih fondova i lokalnih samouprava.
Razlog za smanjenje bužetskih prihoda biće manji prilivi po osnovu naplate carina i poreza u iznosu od osam milijardi dinara zbog postepene primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju Evropskoj uniji, kao i od ukidanja poreza na usluge mobilne telefonije koji je 2010. godine naplaćen u vrednosti šest milijardi dinara, a izostaće i podrška EU budžetu Srbije koja je ove godine iznosila pet milijardi dinara.
Da bi povećala prihode budžeta Vlada će, kako je najavila MMF-u, povećati akcize na cigarete, porez na dodatu vrednost (PDV) na hotelske usluge, računare u luksuzne proizvode, a preduzeće i mere kako bi se poboljšala uplata poreza i socijalnih doprinosa.
Predviđanja Vlade su da će javni dug na kraju 2011. godine iznositi oko 41 odsto BDP-a. Javni dug je na kraju novembra ove godine iznosio 11,6 milijardi evra i imao učešće u BDP-u od 38,5 odsto, a izmenama Zakona o budžetskom sistemu to učešće je ograničeno na 45 odsto.
NBS je najavila mogućnost pooštravanja monetarne politike da bi inflaciju vratila u planirane okvire.
"Ako bude potrebno planiramo da koristimo sve raspoložive instrumente monetarne politike, uključujući i obaveznu rezervu", navela je NBS u u Pismu o namerama i potvrdila da će zadržati postojeći režim rukovođenog fluktuirajućeg kursa.
Centralna banka je najavila da će Skupštini dostaviti na usvajanje predlog zakona o mehanizmu za vansudsko restruktuiranje dugova privredi, kojim će biti predviđeno dobrovoljno učešće u takvom postupku, dok bi Privredna komora imala ulogu medijatora.
Do kraja tekućeg kreditnog aražmana sa MMF-om, u aprilu 2011. godine, u Srbiji će biti ubrzane strukturne reforme, ističe se u Pismu o namerama i dodaje da je u toku, pred prodaje Telekoma, restrukturiranje Jata i Železnice Srbije.
Radna grupa će predložiti preporuke za utvrđivanje cena komunalnih usluga i restrukturiranje javnih preduzeća, kao i prodaju njihove imovine koja nije u funkciji osnovne delatnosti, a biće ograničena masa zarada u tim preduzećima.
Biće nastavljeno sporovođenje projekta giljotine propisa i primena mera za unapređenje poslovnog okruženja i preispitane takse i dažbine koje su nedavno uvedene na svim nivoima državne uprave.
Vlada je najavila i da će usvojiti strategiju razvoja Srbije do 2020. godine koja će se zasnivati na izvozu i investicijama i ubvrzanju reformi.
Pismo o namerama dostavljeno MMF potpisali su premijer Srbije Mirko Cvetković, guverner NBS Dejan Šoškić i ministarka finansija Diana Dragutinović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: