emg home
RSS

MMF: Postignut dogovor sa Srbijom o završetku aranžmana

22. februar 2011. | 16:44 21:08

Izvor: Emg.rs

Misija Međunarodnog monetarnog fonda i Vlada Srbije postigli dogovor o završetku sedme, poslednje revizije stend-baj aranžmana koji će omogućiti povlačenje oko 365 miliona evra koji su namenjeni podršci deviznim rezervama zemlje.

Na konferenciji za novinare predstavnika Vlade Srbije i MMF-a rečeno je da je postignut dogovor da bi, ako prihodi budžeta budu veći, deo sredstava mogao biti upotrebljen, tokom godine, za jednokratne isplate licima koji primaju niže penzije i zarade.

Šef Misije Albert Jeger izjavio je da su sa srpskim vlastima dogovoreni principi na osnovu kojih će moći da budu povećane zarade zaposlenih u javnom sektoru. Povećanje zarada će, prema njegovim rečima, zavisiti od toga da li će prihodi biti veći od projektovanih, sva povećanja bi bila jednokratna i odnosila bi se na najugroženije radnike u javnom sektoru i penzionere, pri čemi će biti definisana i gornja granica za ukupnu potrošnju za te svrhe. “Ako budemo obavešteni da ti dogovori ne mogu da budu poštovani, videćemo da li revizija može da se završi”, rekao je Jeger.

On je dodao da je fond zarada u javnom sektoru povećan sa 310 milijardi dinara lane na 329 milijardi u 2011. i da je to povećanje veće od šest odsto.

Ministarka finansija Diana Dragutinović je precizirala da bi, ako se želi da zaposlenima u javnim službama i penzionerima budu isplaćene povišice, moralo doći do rebalansa ovogodišnjeg budžeta.

Budžetski prihodi bi, prema njenoj proceni, u ovoj godini mogli biti veći za oko 10 milijardi dinara i taj novac bi jednokratko bio podeljen socijalno ugroženim budžetskim korisnicima.

Diana Dragutinović je rekla da Vlada ne odstupa od utvrđenog protokola u razgovorima sa sindikatima zaposlenih u javnim službama, koji predviđa da zaposleni mogu dobiti određene povišice samo u slučaju da budžetski prihodi budu veći od planiranih.

Jeger je rekao da će ekonomska situacija u Srbiji i ove godine biti teška, pri čemu će najveći teret podneti zaposleni u javnom sektoru.

On je dodao da postoji potreba da se u narednom periodu smanji veličina sektora države u budžetu i da se sredstva namenjena za tekuću potrošnju preusmere u investicije, hitno sprovede restrukturiranje javnih preduzeća i jača konkurentnost privrede.

 

Savić: Ostaju pitanja

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić rekao je da nije iznenađen dogovorom s MMF-om, ali da je pitanje kako će se obuzdavati javna potrošnja, na čemu od početka insistira MMF, imajući u vidu zahteve zaposlenih u javnom sektoru. "Možda je kompromisno rešenje ono što je predloženo u drugom delu tog aranžmana, da se jednokratno povećaju plate najugroženijim kategorijama zaposlenih u javnom sektoru. Ali, ostaje i dalje pitanje da li će zaista to biti dovoljno, da li će oni koji štrajkuju biti zadovoljni tim rešenjem", kazao je Savić.

Osvrnuvši se na upozorenje MMF-a da se ne sme preći dogovoren fiskalni okvir, on je istakao da je to u skladu s politikom koju vodi MMF u celom svetu, a koja se zasniva na konceptu restriktivne politike, kresanja javne potrošnje, smanjenja budžetskog deficita.

 

Kovačević: Mogućnost veće potrošnje pogrešan pristup

Ekonomista Milan Kovačević izjavio je da je pogrešan pristup postojanje mogućnosti da se povećaju rashodi ako bude više prihoda. Kovačević je dogovor razumeo kao popuštanje MMF-a. "Više bih voleo da postoji više volje sa naše strane da obuzdamo i držimo pod kontrolom javnu potrošnju jer ona ima i svoju drugu stranu, a to su preveliki nameti preduzećima i građanima", naveo je Kovačević.

On je kazao da je aranžman s MMF-om prošao bez većih problema i da je to dosta dobar znak i pokazatelj da vlasti u velikoj meri sprovode ono što je dogovoreno.

Komentarišući upozorenje MMF-a da se ne sme preći zacrtan fiskalni okvir, Kovačević je rekao da će to značiti blago smanjenje deficita, koji je dosta veliki. "Taj deficit će se finansirati i zaduženjem države i to će odmah u iduće budžete preneti troškove kamate, pa će ubuduće biti još teže smanjivati deficit", upozorio je on.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi