Delhaize kupio ceo Maxi (VIDEO)
03. mart 2011. | 09:02 17:31
Izvor: Emg.rs
Belgijska kompanija Delhaize postala je stopostotni vlasnik Delta Maxija, saopštile su dve kompanije. Transakcija je vredna 932,5 miliona evra, uključujući neto dugovanja od oko 300 miliona evra, a njeno zaključenje se očekuje u trećem kvartalu ove godine. Emg.rs nezvanično saznaje da će porez od transakcije biti plaćen u Srbiji.
Transakcija obuhvata vlasništvo u nekretninama nad više od polovine prodavnica u Srbiji i sedam distributivnih centara Delta Maxija.
Saopšteno je i da će kupovina Delhaize svrstati među vodeće maloprodajne lance u jugoistočnoj Evropi, a od kupovine Delta Maxija, uključujući troškove transakcije, očekuje se rast dobiti već ove godine. „Izuzetno smo zadovoljni ovom transakcijom, koja podržava ubrzan rast prometa naše kompanije, što je jedan od ključnih ciljeva razvoja“, rekao je Pjer Olivije Bekers, predsednik i generalni direktor Delhaizea.
Delta Maxi ima 450 maloprodajnih objekata u Srbiji, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Crna Gora i zapošljava više od 15.000 ljudi. Procenjeni godišnji prihodi Delta Maxija za 2011. su 1,35 do 1,4 milijardi evra. Delhaize, koji posluje na tri kontinenta, ima prihod od 20,8 milijardi evra u 2010. i 137.000 zaposlenih na kraju 2010.
Bekers: Delhaize će preuzeti dugovanja Maxija
Pjer Olivije Bekers, predsednik Delhaize grupe, izjavio je za Emg.rs, odgovarajući na pitanje o tehničkim detaljima sinoć potpisanog ugovora, da je postignut dogovor o preuzimanju Delta Maxija jer je tako najbolje. “Tako ćemo nastaviti da podržavamo lokalni identitet. Za to ćemo platiti 932,5 miliona evra, uključujući 300 miliona evra duga. To je definitivan dogovor. Sad čekamo konačno odobrenje”, rekao je on.
Investiciju ćemo finansirati uglavnom iz sopstvenih sredstava. Delhaize na kraju prvog kvartala 2011. ima 37,5 odsto odnos kapitala i duga, što je najniža zaduženost među međunarodnim trgovinskim lancima. Finansiraćemo transakciju uglavnom svojim slobodnim kešom, kaže Bekers.
Na pitanje da li je pomenutih 300 miliona ukupan dug, uključujući kredite i dugovanja dobavljačima, on je izjavio: “To je neto dug.”
“Nećemo se držati onog što je zatečeno, ali nećemo ni potpuno menjati ponudu. Kupci i dalje moraju imati osećaj da su Maxi i Tempo njihovi, ali će to biti prilika da se srpski proizvodi nađu u drugim zemljama, kao što su Grčka ili Rumunija”, rekao je Bekers.
Na konstataciju da se govori da je Srbija po cenama najskuplja u regionu i na pitanje šta se može očekivati u Maxiju, on je odgovorio da su priče jedno, a realnost drugo. “Fokusirajmo se na realnost. Naše prvo streško pravilo su konkurentne cene na svakom tržištu. Trudićemo se da takve cene ponudimo i u Srbiji, ali i kvalitet proizvoda”, kaže on.
Na pitanje da li to znači niže cene i u Maxiju, on je odgovorio da je to nemoguće to reći. “Živimo u svetu koji se menja i u kom postoji inflacija, ali ćemo se truditi da ponudimo najniže moguće cene”.
Na konstataciju da su mediji još u maju pisali o tome da je Delhaize na korak od potpisavanja ugovora in a pitanje gde je “zapelo”, Bekers odgovara da je reč o veoma važnoj transakciji i za Deltu i za Srbiju i za Delhaize. “Preko Srbije ulazimo na druga tržišta. Hteli smo da to uradimo lagano, a Delta je htela pravog kupca. Tek jutros smo bili spremni da potpišemo”, rekao je on
Na pitanje kakav je stav Delhaizea prema imidžu Delte u Srbiji kao monopolisti i kako će se nasiti s nesređenim odnosima s C marketom, Bekers je rekao da svaka kompanija ima problema i da niko niko ne raste bez toga. “Mi se fokusiramo na to što Delta Maxi jeste u Srbiji. U to ulažemo integritet Delhaizea. Trajeno 145 godina i u svakoj zemlji poslujemo po pravilima. Ne razumem zašto se diže buka oko pozicije Delte na tržištu kad je udeo oko 20 odsto. To se ni u jednoj zemlji ne smatra monopolom, pa ne verujem da ćemo imati problema kad je o tome reč”, rekao je Bekers.
Na pitanje o investicionim planovima, Bekers je rekao da je Srbija sjajna baza za širenje u regionu. Delta Maxi je već prisutan u Crnoj Gori, Albanjiji, BiH i Bugarskoj. “Ove godione ćemo na nivou grupe investirati oko 900 miliona evra, za otvaranje novih prodavnica i u razvoj, skoro onoliko koliko smo platili Maxi. To je brojka bez Srbije, još ne znamo kolike će biti ukupne investicije u Srbiji, ali udeo će svakako biti značajan. Perspektive za rast su dobre”, kaže Bekers.
Zadržaćemo imena Maxi i Tempo, to su prepoznatljivi brendovi. Najveći deo menadžmenta biće iz Srbije, sadašnji je uradio dobar posao i podržaćemo ga, ali ćemo dodati i iskustvo Delhaizea, kaže on.
Vraćenje finasijske investicije očekujemo u prvoj godini poslovanja. Ne znamo kad će akvizicija biti finalizovana, ali na kraju prve godine prisustva u Srbiji. Ova transakcija je važna, tiče se pet zemalja i trenutno smo svu energiju usmerili na Maxi, zaključuje Bekers.
Jelena Krstović: Porez od prodaje biće plaćen u Srbiji
Generalna direktorka Delta holding Jelena Krstović izjavila je da će porez od prodaje Delta Maxija biti plaćen u Srbiji, ali je naglasila da će to biti realizovano tek kad bude završena cela transakcija.
Prema rečima Jelene Krstović, suma nije još poznata zato što će tek u narednih nekoliko meseci biti zatvoren finasijski okvir transakcije. Potom će biti poznati svi podaci i postupićemo u skladu s finansijskim propisima Srbije, ali i drugih tržišta na kojima Delta posluje.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
04. mart 2011. 13:36:56
| Jelena Vujic
1
Postovana redakcijo, jedni ste od retkih medija u Srbiji koji je naziv firme "Delhaize" objavio u izvornom obliku, a ne u prevodu na srpski. Dodala bi, da se "Delhaize" izgovara DELEZE sa naglaskom na LE.
Pozdrav iz Belgije