Vladine mere protiv ekonomske krize
05. februar 2009. | 16:55
Izvor: EMportal
Vlada Srbije usvojila je uredbe o primeni mera za prevazilaženje posledica ekonomske krize, koje se odnose na subvencionisanje kamatnih stopa na kredite za likvidnost, investicije i kupovinu domaćih proizvoda. Država će sa dve milijarde dinara subvencionisati 40 milijardi dinara kredita za likvidnost, od čega je najmanje 50 odsto namenjeno izvoznicima.
Uredbom koja se odnosi na subvencionisane kredite za likvidnost precizirano je da će kamatna stopa na subvencionisane kredite za likvidnost i trajna obrtna sredstva iznositi najviše 5,5 odsto godišnje, sa rokom otplate od godinu dana.
Uredbom je propisano da maksimalan iznos kredita za preduzetničku radnju iznosi 20.000 evra, a 50.000 evra za malo preduzeće koje zapošljava do 50 radnika, dok je 500.000 evra granica za srednja preduzeća koja imaju do 250 radnika, dok limit za velika preduzeća iznosi dva miliona evra.
Ukupan iznos svih kredita je 122 milijarde dinara, a iz budžeta će biti izdvojeno dve milijarde dinara za subvencionisanje 40 milijardi dinara kredita za likvidnost preduzeća.
Na konferenciji za novinare nakon sednice Vlade, ministar ekonomije Mlađan Dinkić je kazao da će Fond za razvoj biti administrator preko koga će biti distribuiran novac za subvencije.
Takođe, dodao je da će krediti biti odobravani preko onih banaka koje su u četvrtom kvartalu prošle godine imale rast kreditnih plasmana u odnosu na treći. On je kazao da samo šest banaka za sad ne ispunjava uslov i da je realno očekivati da se sledeće nedelje bude moći da se podnosi dokumentacija za kredite.
Vlada je usvojila i Uredbu o uslovima korišćenja sufinansiranih kredita za investicije uz garancije Grancijskog fonda kojom će biti definisano da je godišnja kamata na te kredite oko šest odsto, a rok otplate tri do pet godina uz grejs period od šest do 12 meseci.
Ukupan iznos tih kredita biće oko 17 milijardi dinara, a preduzetničke radnje će moći da dobiju najviše 30.000 evra, mala preduzeća do 200.000 evra, srednja do 1,5 miliona, a velika do četiri miliona evra.
Fond za razvoj obezbediće 30 odsto kredita, a poslovne banke preostalih 70 odsto. Država daje garancije za 75 odsto plasmana banke.
Trećom uredbom o uslovima i kriterijuma za raspodelu kredita za subvencionisanje kamatne stope za potrošačke kredite predviđeno je da se sa jednom milijardom dinara budžetskih sredstava obezbede krediti u vrednosti 20 milijardi dinara za kupovinu domaćih proizvoda.
Pozajmice će moći će da se koriste za kupovinu automobila, poljoprivredne mehanizacije, nameštaja, podnih obloga i bele tehnike.
Kamata za kupovinu automobila iznosi 4,5 odsto godišnje, a rok otplate kredita pet do sedam godina, dok će za nabavku ostale robe kamatna stopa biti do šest odsto, a rok otplate kredita je do pet godina.
Podrška Jatu i novac za Koridor 10
Vlada je usvojila i odluku o subvencionisanju Jata s više od 10 miliona evra od čega pet za invsticije a pet za dobrovoljni socijalni program. Dinkić je kazao da su sredstava odobrena u vidu pozajmice, da je Jat dao kao zalog svoju imovinu i kojom će se namiriti dugovanja ako Jat ne vrati pozajmicu do kraja godine. Radnici će dobiti po 300 evra po godini staža.
Ministarka za Nacionalni investicioni program Verica Kalanović kazala je da će iz NIP-a biti izdvojeno šest milijardi dinara, ili tridest posto budžeta NIP-a, za Koridor 10. Ona je kazala da će za infrastrukturu biti ove godine ukupno odvojeno 475 miliona evra, a od toga 340 iz inostranih kredita.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: