IMF i ILO protiv preranog pooštravanja fiskalne politike
06. septembar 2010. | 10:36
Izvor: Tanjug
Grad: London
Međunarodni monetarni fond (MMF) i Međunarodna organizacija za rad (ILO) upozorili su da prerano preduzimanje mera za smanjenje nacionalnih budžetskih deficita može sputati ekonomski oporavak i pogoršati situaciju s dugovima.
"U okviru generalne strategije, najrazvijenije ekonomije ne bi trebalo da pooštravaju fiskalnu politiku pre 2011. jer bi ranije pooštravanje moglo podriti oporavak", ukazao je MMF u dokumentu. "Fiskalna situacija, međutim, varira od zemlje do zemlje, što zahteva prilagođavanje te generalne strategije raspoloživom fiskalnom prostoru", dodao je MMF.
ILO je, pak, pozvala na "dobro koordinisane kratkoročne izlazne strategije i mere za smanjenje deficita".
"Prerana fiskalna kresanja mogla bi osujetiti rast i dovesti čak do povećanja deficita i dugova", upozorila je ILO.
MMF je ukazao da je globalna ekonomska kriza dovela do povećanja nezaposlenosti u svetu na istorijski maksimum od 210 miliona ljudi, što je 30 miliona nezaposlenih više nego 2007. kada je svetska ekonomska kriza gurnula mnoge od najvećih svetskih ekonomija u duboku recesiju.
Prema prognozi ILO, u sledećih 10 godina će biti potrebno više od 440 miliona novih radnih mesta da bi se zaposlila novopridošla radna snaga i još više od tog broja da bi se smanjila nezaposlenost, izazvana krizom.
Ta organizacija je dala sumornu sluku sadašnje situacije s nezaposlenošću kada je 210 miliona ljudi bez posla, a 80 odsto globalne populacije bez bilo kakve socijalne zaštite. Ona je takođe ukazala da "uprkos impresivnom poboljšanju tokom poslednjih godina, približno 1,2 milijarde žena i muškaraca , ili 40 odsto radne snage u svetu, i dalje ne zarađuje dovoljno da bi sebe i svoju porodicu izvukli iznad granice siromaštva iz 2008. od dva dolara dnevno".
Cilj konferencije u Oslu, kojoj će predsedavati izvršni direktor MMF Dominik Stros-Kan i generalni direktor ILO Huan Somavija, je iznalaženje novih načina za ostvarenje održivog ekonomskog oporavka uz otvaranje već broja radnih mesta.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: