Grej: Kredit za efikasniji javni sektor i poslovnu klimu
18. novembar 2009. | 09:13 14:48
Izvor: EMportal, Tanjug
Vlada Srbije treba da iskoristi kredit Svetske banke od 200 miliona dolara i da racionalizuje javni
sektor i poboljša poslovnu klimu, izjavio je danas šef kancelarije SB u Srbiji Sajmon Grej.
Kako se navodi u saopštenju, Grej je rekao da je Srbija već postigla značajan napredak u poboljšanju poslovne klime u zemlji.
"Uz otpuštanja u javnom sektoru i rast siromaštva, razvoj privatnog sektora postaje još bitniji, kako bi se pokrenula ekonomska aktivnost i stvarala nova radna mesta", naveo je Grej.
Kako se navodi, rešenost Vlade Srbije da produbi reforme pomoći će Srbiji da povrati teško postignuti ekonomski rast.
Svetska banka odobrila je juče Srbiji kredit od 200 miliona dolara za podršku budžetu u 2009. godini. Kredit je namenjen postizanju efikasnijeg javnog sektora i poboljšanju poslovne klime u Srbiji.
Srbiji predstoji težak posao 2010.
Srbija je uspešno prošla kroz krizu ove godine, ali je pred njom težak posao u 2010, u kojoj treba da bude uspostavljena dugoročna ekonomska stabilnost, ocenio šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Sajmon Grej.
"Najveći izazovi u 2010. biće donošenje dugoročnih odluka o reformi penzionog sistema, veličini javnog sektora i visini plata u javnom sektoru", rekao je Grej novinarima posle skupa predstavnika Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj i Svetske banke na temu reformi i sprovođenja razvojnih projekata u Srbiji.
Ističući da ono što je do sada urađeno da bi se stabilizovala situacija u zemlji, kroz zamrzavanje plata i penzija, ne može zauvek da traje, Grej je rekao da u sledećoj godini treba da bude stvorena dobra osnova za reforme obrazovnog i zdravstvenog sistema.
On je ukazao na značaj sprovođenja reformi, pojednostavljenja postupka za dobijanja građevinskih dozvola i unapređenja poslovne klime u Srbiji.
Predsednik Upravnog odbora NALED-a Vladimir Čupić ukazao je na to da su ekonomski rezultati u 2009. bolji od očekivanja početkom godine, ada to daje pretpostavke za razvoj u 2010. i da se očekivanja da će rast BDP-a biti oko 1,5 odsto mogu smatrati realnim.
Čupić je procenio da će ekonomska kriza biti nastavljena i u 2010. i da će ta godina biti presudna za ekonomski razvoj zemlje u narednih godina.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: