NALED: Sveobuhvatna reforma propisa nije dala očekivane rezultate
13. jul 2010. | 14:15
Izvor: Emg.rs
Dosadašnja sveobuhvatna reforma propisa nije dala zadovoljavajuće i očekivane rezultate, a proces je trajao duže nego što je bilo planirano, rekao je danas predsednik Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Vladimir Čupić.
„Do sada je sprovedeno 63 preporuke čiji je rezultat ušteda od oko 50 miliona evra“, rekao je Čupić i dodao da je do danas do Vlade Srbije došlo oko 200 preporuka od ukupno 340.
Predsednik Upravnog odbora NALED-a rekao je na predstavljanju drugog Kvartalnog izveštaja o stanju administrativnih prepreka za poslovanje u Srbiji, da Srbija mora da ukine suvišne administrativne procedure ne samo zbog privlačenja novih investitora već i zbog olakšavanja poslovanja onima koji su već prisutni u Srbiji.
On je istakao da investitori hoće da ulažu tamo gde na lak i jednostavan način mogu da realizuju svoju ideju, bez suvišnih proceduralnih postupaka.
Prema Čupićevim rečima, najaktivnija ministarstva u pogledu uklanjanja suvišnih propisa i procedura bili su Ministarstvo finansija, Ministarstvo infrastrukture i Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.
Rok za sporovođenje Giljotine propisa istekao je 30. juna, a do tada sprovedeno samo 56 preporuka i sedam preporuka koje prvobitno nisu bile usvojene, ali su naknadno usklađene sa regulatornim telima. Ukupno je usvojeno 217 preporuka za sprovođenje.
Šef pravnog tima programa Američke agencije za razvoj (USAID) MEGA Dušan Vasiljević je kazao da zajedno sa lokalnim zajednicama rade na projektu ocene privrednog ambijenta u opštinama i projektu koji bi trebalo da da precizne informacije koliko koštaju administrativne obaveze u pojedinim opštinama.
Vasiljević je istakao da postoje velike razlike u pogledu poreskih opterećenja u različitim jedinicama lokalne samouprave i da te razlike mogu da budu toliko drastične da u nekim slučajevima, u uslovima krize, mogu da dovedu i do gašenja preduzeća.
On je kazao da je istraživanje Svetske banke pokazalo da je Srbija po poreskim opterećenjima na 35. mestu u svetu, ali da je među poslednjima kada se uzme u obzir vreme koje se utroši na plaćanje poreza. Vasiljević je kazao da je to istraživanje pokazalo da je potrebno 35 radnih dana da se plate svi porezi.
Prema Vasiljevićevim rečima, Srbija je do sada izgubila oko 1,3 milijardi evra zato što lokalne samouprave ne raspolažu svojom imovinom, a godišnje nastavlja da gubi po 103 miliona evra zbog toga.
Na okruglom stolu je ocenjeno i da se preporuke za ukidanje nekih propisa, koje je vlada usvojila u oktobru i novembru prošle godine, nisu mogle ispoštovati jer je realno rok bio kratak.
Ocenjeno je i da bi u Srbiji trebalo ukinuti oko 8.800 propisa i da je bitno da se propisi koji zastarevaju postepeno ukidaju, jer u suprotnom reforma nakon nekoliko godina neće imati efekta.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: