Cvetković: Optimista sam pred sednicu GS UN
07. septembar 2010. | 15:43
Izvor: Beta
Premijer Srbije Mirko Cvetković izrazio je danas očekivanje da na sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u četvrtak bude usvojena srpska rezolucija o Kosovu, ali sa tekstom koji je prihvatljiv i za Evropsku uniju.
"Od 9. septembra očekujem da se usvoji naša rezolucija, ali da to bude tekst koji je prihvatljiv i za EU i da na taj način praktično izađemo iz problema u kojem smo se našli", rekao je Cvetković novinarima na otvaranju radova na izgradnji gasovoda u opštini
Doljevac.
"Moja očekivanja su i da ta rezolucija otvori vrata razgovorima oko rešavanja svih gorućih i drugih pitanja", rekao je on.
Cvetković je kazao da sa optimizmom očekuje sednicu u Njujorku.
Moskva tesno sarađuje sa Beogradom
Rusija sarađuje sa Srbijom u rešavanju kosovskog pitanja, uključujući i u podnošenju rezolucije Generalnoj skupštini UN, ali je formulisanje teksta tog dokumenta posao prvenstveno za Beograd, rečeno je agenciji Beta u ruskom Ministarstvu spoljnih poslova.
Na pitanje kakav je stav Moskve o srpskom predlogu rezolucije u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije podsećaju da se Rusija u ršavanju kosovskog problema od početka pridržava principijelne pozicije "u čijoj je osnovi imperativ nalaženja uzajamno prihvatljivog rešenja kroz pregovore i odbacivanje jednostranih koraka".
Moskva smatra da je to jedini način da seobezbedi održivo rešenje koje bi stovrilo preduslove za "stabilan i bezbedan razvoj balkanskog regiona".
"Na tim osnovama tesno sarađujemo sa srpskim partnerima, uključujući i u kontekstu podnošenja rezolucije koju je Beograd predložio Generalnoj skupštini UN nakon zaključka Međunarodnog suda pravde u Hagu", navode u Ruskom MSP-u.
A što se tiče "konkretnih formulacija dokumenta", kako su rekli agenciji Beta, Moskva "polazi od toga da je tu prioritet na srpskoj strani".
Džuda: Kompromisni predlog rezolucije podstrek pregovorima
Britanski stručnjak za Zapadni Balkan Tim Džuda ocenio je da bi postižanje kompromisno predloga rezolucije o Kosovu i njegovo usvajanje u UN dalo "neku vrstu međunarodne podrške, pa tako i podstrek, nekoj vrsti pregovora" Beograda i Prištine.
"Mislim da bi takva podrška UN i EU bila veoma značajna jer bi otvorila vrata nekoj vrsti pregovora Beograda i Prištine u buducnosti", rekao je Džuda, a prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
On smatra da bi sporazum visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i predsednika Srbije Borisa Tadića večeras u Briselu olakšao, ako ne obavezno i ubrzao, evropsku integraciju Srbije. U suprotnom, kako je naveo, ako se Srbija odluči za konfrontaciju, to bi definitivno zaustavilo taj proces na duži rok.
Kako je rekao, rezolucija o Kosovu, ako se Beograd i Brisel dogovore, bila bi "'konstruktivno dvosmislena', odnosno svako će moći da učita u nju ono što želi".
"Srbija će moći da tvrdi da kosovsko pitanje nije konačno rešeno presudom Međunarodnog suda pravde. Zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova će, pak, moći da kažu da su urazumile Beograd i da su pokrenule pregovore dveju strana o tehničkim pitanjima", rekao je Džuda.
Povodom obraćanja Međunarodnom sudu pravde, Džuda je rekao da se čini da to nije mnogo pomoglo Beogradu, a da je Srbija insistiranjem na svojoj rezoluciji u Generalnoj skupstini UN postigla neku vrstu autogola.
Tim Džuda smatra da je unutrašnja nesloga po pitanju konačnog statusa Kosova ipak ozbiljan problem za EU.
"Sama po sebi takva nesloga možda i nije toliko značajna. Međutim, utisak je da Unija za sada nije preterano uspešna ni u BiH, ni na Kosovu, što ozbiljno narušava njen kredibilitet. Zato mislim da je vreme da EU i Ketrin Ešton mnogo odlučnije pristupe pitanju zapadnog Balkana", rekao je Džuda.
Potpredsednica Nove Srbije (NS) Dubravka Filipovski ocenila je danas da u državi vlada potpuna konfuzija dva dana pred glasanje o rezoluciji o Kosovu u UN, i istakla da će vlasti morati da snose odgovornost zbog politike koju sprovode.
Na konferenciji za novinare, Filipovski je rekla da se predsednik Srbije Boris Tadić sastaje sa šeficom diplomatije EU Ketrin Ešton da bi postigao kompromis o rezoluciji i da NS prati sva dešavanja vezana za taj dokument koji je predložen Generalnoj skupštini UN.
Kako je navela, NS je u svakodnevnom kontaktu sa Srpskom naprednom strankom i Demokratskom strankom Srbije o tome, a nakon glasanja u UN odlučiće o velikom opozicionom protestu i zatražiti odgovornost vlasti u Srbiji.
Liht: Ubeđena da će biti postignut kompromis
Predsednica Spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova Srbije Sonja Liht izrazila je uverenje da će visoka predstavnica za spoljnu politiku EU Ketrin Ešton i predsednik Srbije Boris Tadić večeras postići kompromis o rezoluciji o Kosovu.
Ona je rekla da se "iskreno" nada da će na razgovorima Tadić i Ešton, uspeti da se nađe zajednički jezik za rezoluciju koji će zadovoljiti i EU, ali i potrebe Srbije.
"Bez kompromisa s EU, vrlo je teško zamisliti kako ćemo ubuduće oblikovati naše odnose s EU jer mi želimo da budemo član, a kao budući član mi moramo da se potrudimo, isto kao i oni, da nađemo zajednički jezik, zajednički imenitelj, i zato sam i ubeđena da će do toga doći", rekla je danas Liht.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: