Diana Dragutinović: Stroga fiskalna pravila za manji deficit
04. oktobar 2010. | 08:59 16:22
Izvor: Emg.rs
Izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu predviđena su stroga fiskalna pravila prema kojima učešće javnog duga u BDP-u ne sme preći 45 odsto, dok godišnji fiskalni deficit budžeta može biti najviše jedan odsto BDP-a, izjavila je ministarka finansija Diana Dragutinović na prvoj sednici drugog redovnog zasedanja Skupštine Srbije.
Prema rečima ministarke, nova fiskalna pravila doneće postepenost u prilagođavanju jer se sa sadašnjeg deficita od 4,8 odsto BDP-a ne može do jednog procenta stići preko noći.
Ona je istakla da se izmene Zakona odnose na utvrđivanje dela o fiskalnoj odgovornosti i fiskalnim pravilima, ali je izjavila da joj je žao što ta pravila neće biti utvrđena posebnim zakonom o fiskalnoj odgovornosti, već će biti deo Zakona o budžetskom sistemu.
Izmenama Zakona uvode se i posebna pravila o prilagođavanju plata i penzija do 2015.
Novina je i formiranje posebnog fiskalnog saveta, nezavisnog organa za unapređenje fiskalne kulture. Prema rečima ministarke, on će imati tri člana s mandatom od šest godina, koji ne mogu biti članovi partija, već će to biti nezavisni stručnjaci. Jednog člana će birati predsednik države, drugog guverner, a trećeg ministar finansija.
„Savet je odgovoran Skupštini i kontroliše u kojoj je meri Vlada poštovala fiskalna pravila, procenjuje fiskalne rizike i verovatnoću da će Vlada ispuniti svoje ciljeve“, rekla je Diana Dragutinović.
Ministarka je dodala da su fiskalna pravila okvir za vođenje stabilne fiskalne politike i za makroekonomsku stabilnost. „Fiskalna pravila su uz nezavisnu Centralnu banku stub makroekonomske stabilnosti“, rekla je ministarka.
Ona je dodala da fiskalna pravila postoje u više od 80 zemalja sveta i da međunarodno iskustvo pokazuje da zemlje s tim pravilima imaju bolju fiskalnu politiku.
Vlada može odstupiti od utvrđenih fiskalnih pravila samo u slučaju prirodnih katastrofa koje umanjuju stopu ekonomskog rasta. U tom slučaju, Vlada mora jasno da obrazloži zašto odstupa od pravila i na koji period.
Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović ocenio je da treba doneti poseban zakon o fiskalnoj odgovornosti, a ne samo fiskalna pravila u okviru nekog drugog zakona.
Raspravljajući o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu, Jovanović je istakao da je Srbiji potrebna reformska politika, ali da se ne može odreći kapitalnih investicija. „Preduslov efikasnosti je uspostavljanje prethodnog reda“, rekao je Jovanović.
Poslanik Socijalističke partije Srbije Zoran Kasalović istakao je da će predložene izmene Zakona imati uticaj na konkurentnost Srbije budući da je ona na 96. mestu na listi od 139 zemalja, a da treba težiti poziciji između 60. i 70. mesta.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Rade Obradović upozorio je da se pre usvajanja izmena i dopuna Zakona o budžetskom sistemu mora usaglasiti po kojoj će se metodologiji utvrđivati dug države.
Raspravljajući u Skupštini o tim izmenama on je rekao da razlika u računici iznosi sedam odsto BDP-a, dve milijarde dinara, zavisno od toga da li se dug izračunava po metodologiji Narodne banke Srbije ili Međunarodnog monetarnog fonda.
"Posebno je važan i rizik od promene kursa", istakao je Obradović. On je kazao da promena kursa od 10 odsto utiče na promenu u javnim finansijama od tri odsto.
Obradović je istakao da ne veruje da ti rizici mogu biti otklonjeni u narednih nekoliko godina. Kako je istakao, u regionu jedino Bosna i Hercegovina ima lošiji kreditni rejting od Srbije što, kako je rekao, utiče na ugled Srbije u očima investitora.
On je dodao da bi Zakon o budžetskom sistemu mogao da promeni ovu sliku samo ako se poštuje.
Sumnja u sprovođenje fiskalne odgovornosti i kontrole ujedno je zajednička kritika cele opozicije u Parlamentu.
Poslanica Srpske napredne stranke Jorgovanka Tabaković ocenila je da je zakon poželjan, ali da ne obezbeđuje sprovođenje. "Nazadovanje je očigledno jer se na korisnike javnih sredstava odnose pojedine odredbe zakona, a ne sve", istakla je Tabaković.
Skupština Srbija počela je danas redovno jesenje zasedanje. Poslanici će razmotriti i predloge zakona o akreditaciji, zaštiti potrošača, vazdušnom saobraćaju, plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama.
Prekid prenosa sednice zbog odbojke
Direktan prenos sednice Skupštine Srbije prekinut je u 16.30 zbog prenosa odbojkaške utakmice Srbija-Agrentina sa Svetskog prvenstva u Italiji.
Kako je potpredsednica Skupštine Gordana Čomić najavila, snimak sedmice biće emitovan u 21.30. Parlement će raditi i posle 18.00.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: