emg home
RSS

Dinkić: Sledeće godine četiri milijarde dolara stranih investicija

18. oktobar 2010. | 13:32 16:55

Izvor: Emg.rs, Beta

Ministar ekonomije Mlađan Dinkić rekao je danas da bi naredne godine u Srbiju trebalo da slije četiri milijarde dolara stranih direktnih investicija, računajući privatizaciju telekoma Srbije i druge krupne investicije.

On je na poslovnom savetu krupnih privrednika s predstavnicima Ministarstva ekonomije rekao da bi sledeće godine trebalo očekivati brži priliv drektnih stranih investicija, za razliku od ove godine, u kojoj su strane investicije bile na nivou prošlogodišnjih, ako se izuzme privatizacija NIS-a.

“Veliki priliv stranih direktnih investicija bi pomogao stabilizaciju kursa dinara, što bi poboljšalo makroekonomsku stabilnost jer bi taj novac ušao u infrastrukturne radove”, rekao je Dinkić.

Dinkić je naveo da očekuje da će bruto domaći proizvod (BDP) Srbije ove godine imati rast od 1,5 do dva odsto.

Prema njegovim rečima, očekuje se da će rast BDP u trećem kvartalu 2010, na osnovu indikatora za jul i avgust, iznositi između dva i 2,5 odsto, dok je rast u drugom kvartalu bio 2,1 odsto, a u prvom 0,6 procenata.

Dinkić je rekao da se 62 odsto izvoza odvija iz privatizovanih preduzeća, dok su na drugom mestu, s 14 odsto učešća, državna preduzeća.

On je ocenio da će sledeća godina u Srbiji ekonomski biti bolja ako ključni spoljnotrgovinski partneri, kao što su Nemačka i Italija, zabeleže pozitivne ekonomske trendove.

   

Krediti skupi, radna snaga nekvalifikovana


Predstavnici vodećih preduzeća Srbije ocenili su danas da osnovne probleme za poslovanje u zemlji predstavljaju skupi krediti, teška naplata potraživanja, oscilacija kursa dinara, pad tražnje i smanjena kupovna moć građana.

Na sednici Poslovnog saveta Ministarstva ekonomije Srbije, na kome je sa ministrom Mlađanom Dinkićem razgovaralo tridesetak privrednika, među kojima su predstavnici kompanije Delta, Tigar, Bambi Banat, Valjaonica alumnijuma Sevojno, Goše, rečeno je da problem predstavlja i velika nezaposlenost, nekvalifikovana radna snaga, povećanje cene sirovina.

Privrednici tih kompanija, koje prema podacima Ministarstva ekonomije predstavljaju vodeće izvoznike iz Srbije, očekuju veću pomoć države u nastupima domaćih firmi na inostranim tržištima i investiranju, kao i omogućavanje povoljnijih uslova kreditiranja.

Osnivač ITM grupe Toplica Spasojević rekao je da je za normalne rezultate srpske privrede u ovoj godini nužna stabilizacija kursa do kraja godine, jer će u protivnom 75 odsto privrede imati negativne rezultate.

Spasojević je istakao da izvoz ne može da se poveća sa postojećom strukturom opreme i mašinama, a veliki problem bi, ukoliko se ništa ne promeni, mogla da postane i radna snaga, kojoj je potrebna prekvalifikacija i dokvalifikacija.

Predsednik MK grupe Miodrag Kostić složio se je da je gorući problem srpske privrede rast nezaposlenosti i neadekvatna struktura broja zaposlenih i izdržavanih lica.

Kostić je podsetio da je u Srbiji trenutno 1,8 miliona zaposlenih, oko 850.000 nezaposlenih i 1,6 miliona penzionera.

Prema njegovim rečima, ta struktura se mora hitno menjati, jer se na takvoj osnovi i sa nekvalifikovanim radnicima ne može se praviti održiv rast.

On je istako i da je poljoprivreda izvozna šansa Srbije, zbog čega bi u narednom budžetu trebalo da bude adekvatnije zastupljena. 

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

01. novembar - 07. novembar 2010.

>>

Povezani naslovi