emg home
RSS

Tadić: EU strateški cilj

26. oktobar 2010. | 13:05

Izvor: Tanjug

Grad: Štutgart

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je danas da učinio sve da Srbija bude motor pozitivnih promena u regionu i ponovio da je pitanje članstva u Evropskoj uniji strateški cilj njegove politike.



"Kao predsednik Srbije učinio sam sve da moja zemlja bude motor pozitivnih promena u regionu - u interesu mira, stabilnosti i boljeg života građana", rekao je Tadić obraćajući se učesnicima Konferencije o jugoistočnoj Evropi u Štutgartu.

On je rekao da je prosleđivanje aplikacije Srbije za članstvo u EU važan korak i za Srbiju i za EU.

"Srbija, objektivno gledano, jeste ključna zemlja regiona", rekao je Tadić.

Tadić je rekao da je samo pre koju godinu region jugoistočne Evrope doživljavan kao "prostor na marginama evropskog i svetskog mejnstrima", opterećen sukobima i konfliktima, rascepkan na nejake državice sa slabim ili nikakvim ekonomskim perspektivama".

"Uložili smo ogroman napor u prethodnih pet godina da promenimo ne samo takvu sliku, nego i stvarnost u regionu, kako bi naša evropska perspektiva postala opipljivija", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je ocenio da je vizna liberalizacija za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije decembra prošle godine došla u pravi čas i podržao viznu liberalizaciju koja bi do kraja godine trebalo da usledi i za Albaniju i BiH, i to ne samo kao "samo gest dobre volje, nego kao praktičan korak ka ubrzanju evropskih integracija čitavog regiona".

Govoreći o naporima Srbije da reši pitanja koja nisu samo od značaja za nju, već i za region u celini, Tadić je ponovio da je Srbija privržena dijalogu kao rešavanju problema, ali i da Srbija nikada neće priznati samoproglašenu nezavisnost Kosova.

"Za mene kao demokratski izabranog predsednika nije bilo dileme da se nesuglasice i istorijski konflikti u regionu mogu rešavati isključivo demokratskim i mirnim sredstvima", istakao je Tadić.

Srbija je, stoga, podsetio je, zajedno sa EU nedavno podnela zajedničku rezoluciju u UN koja pruža okvir za dijalog o otvorenim pitanjima između Beograda i Prištine, uz učešće EU.

Predsednik Srbije je rekao da je Srbija, kao jedan od prioriteta, nametnula borbu protiv organizovanog kriminala, a sledeći ekonomsko-politički prioritet je beskompromisno i sistemsko iskorenjivanje korupcije, što je neophodno kako bi se osnažila pravna država i u narednim godinama podstakle nove investicije, poručio je Tadić.

"Srbija se, u poređenju sa drugim zemljama regiona, uključujući i naše susede koji su već članice EU, uspešno bori sa posledicama globalne finansijske krize", rekao je on, napominjući da su vladine mere sprečile dramatičan pad privredne aktivnosti u 2009. godini, a da će u ovoj godini biti zabeležen rast izmeðu 1,5 i 2 odsto.

On je ocenio da je najvažnije je da, “uprkos krizi nisu stale investicije u modernizaciju i izgradnju saobraćajne infrastrukture na panevropskim putnim pravcima”.

"Na koridoru 10 smo započeli i ubrzano realizujemo investicije ukupne vrednosti od preko 2,5 milijarde evra, a radove izvode ne samo naše kompanije, već i one iz neposrednog okruženja i drugih evropskih zemalja", rekao je predsednik Srbije.

"Kada kompanije pozivamo da investiraju u Srbiji, mi ih pozivamo da zajednički investiramo - kroz sistem podsticajnih mera, odnosno direktne finansijske i fiskalne pogodnosti", rekao je Tadić, dodajući da se to posebno odnosi na ključne sektore poput automobilske industrije ili IT sektora, kao i na ulaganja u manje razvijena područja.

"Dolazak stranih kompanija pozitivno deluje na jačanje konkurentnosti naše nacionalne ekonomije i doprinosi izvozu kao jednom od pokretača budućeg razvoja", zaključio je predsednik.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

27. oktobar 2010. 10:50:56

| Princip

0

Poštovana Evropska Unijo, Pitam Vas da li postoji i gde Šef države u Vašoj Uniji koji je istovremeno i Predsednik vladajuće partije? Da li je to uopšte spojivo, da predsednik države ide i agituje za opštinske izbore, za parlamentarne, postavlja premijera i ministre sve redom, pregovara o svemu i svačemu bez odluke Vlade i bilo kog organa, preti sudskim progonom onima koji mu se suprotstave. Pitam vas da li postoji čovek u uniji koji ima više vlasti, a manje pameti od ovoga našega.Kako bi bilo dragi naši evroprijatelji da u okviru preuređenja našeg ustava tražite da Predsednik mora da napusti stranačku poziciju ili da ostane kao sada predsednik polovine građana koji ga podržavaju? Sada ste na ozbiljnom ispitu vi i vaše shvatanje demokratije. Mi nazalost nemamo nikakvu alternativu ovde, razmislite da nam posaljete nekoliko stotina nemaca ili svajcaraca da nas vode. Ne bih imao nista protiv da se nas predsednik zove Šmit. Ovaj mnogo govori neistine........

<<

22. novembar - 28. novembar 2010.

>>

Povezani naslovi