emg home
RSS

Kacin: Srbija da izruči Mladića

27. oktobar 2010. | 09:10

Izvor: Emg.rs

Grad: Brisel

Srbija u ovom trenutku nije kredibilna zemlja kad je reč o saradnji s Tribunalom, a da bi se to promenilo potrebno je da ona bude okončanja izručenjem Ratka Mladića, izjavio za Emg.rs Jelko Kacin, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju.

Jelko Kacin će danas u Briselu Odboru Evropskog parlamenta za spoljnu politiku predstaviti nacrt rezolucije o Srbiji, koja ide u dvomesečnu raspravu. U nacrtu se ističe preokret Beograda u politici prema Kosovu, ali se iskazuje i kritika vlasti u Beogradu, u oblasti pravosuđa, mediji i poziva na završetak saradnje sa sudom u Hagu.

Kacin je, komentarišući odluku Saveta ministara EU da prosledi Evropskoj komisiji kandidaturu Srbije za članstvo u EU, rekao da se od Srbije ne očekuje da sarađuje s Hagom, jer ona to već odavno čini, već da stavi tačku na tu saradnju tako što će naći i izručiti Mladića.

“Srbija mora odgovoriti na elementarno pitanje, da li kontroliše svoju teritoriju. Mladić je 2006. bio na dohvat ruke, kao i 2008. Karadžić se pojavio sledećeg dana kad su smenili šefa BIA, koji je bio prisutan na proslavi godišnjice te agencije na kojoj je bio i predsednik Srbije Tadić. Srbija mora odgovoriti ko je država, da li je to Tadić ili Rade Bulatović, koji je bio prisutan tamo i ko tu uzima Srbiju za toaca. U ovom momentu, Srbija nije kredibilna zemlja kad je reč o saradnji s Hagom, zbog čega svi čekaju izveštaj Serža Bramerca”, kaže Kacin.

Izvestilac Evropskog parlamenta takođe smatra da posle odluke Saveta ministra da prosledi kandidaturu Srbije za članstvo u EU Evropskoj komisijii, dinamika približavanja zavisi samo od Srbije. “Sada EU više nije kriva za to što nema zelenog svetla, samo Srbija stvara uslove za dobijanje statusa zemlje kandidata, za određenje datuma za početak pregovora i za otvaranje poglavlja”, rekao je Kacin.

Jedan od uslova bez kog napredak neće biti moguć je, kako kaže, početak dijaloga s Prištinom, u kojem se prvo mora raditi na gradnji poverenja i koje je preduslov da se otvore i druga, osetljivija pitanja, kao što je imovina Srbije na Kosovu.

“Odavno ponavljamo i Beogradu i Prištini da se u prvoj fazi moraju baviti pitanjima svakodnevnog života, kako bi se olakšao život ljudima u Srbiji i na Kosovu. Ako oni budu posvećeni poboljšanju životnih uslova sa obe strane administrativne linije, uspostaviće međusobno poverenje”, rekao je Kacin.

On je, međutim, podvukao da Beograd neće moći da ispuni uslove svog približavanja EU dokle god bude sprečavao Srbima na Kosovu političku participaciju. Prema njegovim rečima, Srbi na Kosovu samo učešćem u vlasti mogu zaštititi svoja prava, a vlasti u Beogradu će morati jednom da kažu javnosti da Srbi imaju u Vladi Kosova dva ministra, da imaju poslanike u Skupštini Kosova, koji su deo rešenja, a ne deo problema.

“Sve dok pripadnici srpske manjine na Kosovu budu taoci interesa Beograda, Srbija će imati velikih poteškoća da ubedi bilo koga u EU da je stvarno posvećena približavanju, a kamoli ulasku u EU“, zaključuje on.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

22. novembar - 28. novembar 2010.

>>

Povezani naslovi