emg home

RSS

Privrednici: Ukloniti barijere za trgovinu

03. novembar 2010. | 13:20 14:12

Izvor: Emg.rs

Svako regionalno povezivanje je neophodno, svake barijere nepoželjne. Za region postoji samo jedan izbor, a to je ekonomsko ujedinjenje, poručlili su danas privrednici na okruglom stolu Ekonom:east Media Group. Govoreći u uslovima poslovanja u regionu, privrednici iz Srbije i BiH istakli su da se najteže širi poslovanje na tržište Hrvatske.

Generalni direktor Victoria Group Nikola Vujačić rekao je da ta komopanija posluje u svim zemljajma na teritoriji SFRJ, ali da barijere još nisu otklonjenje jedino u Hrvatskoj. “Hrvatska je za nas zatvorena, jako je teško tamo poslovati”, rekao je Vujačić i objasnio da na ulje koje ta kompanija kupuje u Hrvatskoj da bi ga doradila u Srbiji i potom prodavala u Hrvatskoj mora da plaća carinu na ulaz u Hrvatsku.

Vujačić je rekao da je tržište kompanija u Srbiji i regionu raznoliko te da postoje kompanije koje su spremne da posluju bez ikakvih granica i ograničenja, ali i one koje u takvim uslovima ne bi opstale. On je dodao da je jedan od najvećih problema srpske privrede to što je poljoprivreda hendikepirana zbog nedostatka subvencija, što utiče na produktivnost i samim tim na konkurentnost poljoprivrede.

On je, komentarišući akciju “kupujmo domaće”, rekao da će se svaki potrošač ponašati kao patriota kad odlučuje između proizvoda jednakog kvaliteta i cene, ali da se ne može promovisati kupovina domaćih proizvoda koji su lošeg kvaliteta i cene jer je to bacanje para.

On je ukazao na to da srpska poljoprivreda mora imati iste šanse kao poljoprivreda u ostalim zemljama jer će sektor poljoprivrede imati najveći rast, a Srbia to kao pretežno poljoprivredna zemlja mora da iskoristi.

Predsednik ITM Group Toplica Spasojević istakao je problem širenja brendova u regionu. Prema njegovim rečima, poslovni partneri u regionu su manje spremni na saradnju na distribuciji i logistici poznatih brendova iz drugih zemalja jer, kako je rekao, znaju da je moguće da će oni naići na otpor kod krajnjih potrošača.

Spasojević je rekao je da necarinske barijere postoje tamo gde političke i ekonomske elite najpre žele da utvrde poziciju, pa potom krenu u osvajanje drugih tržišta. On je ukazao na to da postoji opasnost od povećanog pritiska konkurencije iz Evrope kad zenlje regiona budu na pragu EU i da je zbog toga potrebno na vreme razvijati regionalnu ekonomsku saradnju.

Predsednik Nadzornog odbora Mesne industrije Lijanovići iz BiH Jerko Ivanković Lijanović istakao je da je toj kompaniji neophodno otklanjenje svih barijera da bi uspešno poslovala u regionu.

Govoreći o necarinskim barijerama, Lijanović je rekao da se na granicama gubi mnogo vremena usled razlitith necarinskih barijera i istakao da se u Evropi na tržištu koje obuhvata 500 miliona stanovnika ne zahtevaju takve mere, dok se na tržištu regiona koji ubuhvata 20 miliona ljudi na granicama nameću brojna ograničenja.

Prema njegovim rečima, granice treba da budu neprimetne i da protok preko njih treba da bude bez gubljenja vremena. Lijanović je kazao da je potrebno i da vlade zemalja regiona usaglase poreske politike i da opterete luksuz kako bi obezbedile sredstva za ulaganje u razlite privredne grane.

Na pitanje da li u akcije poput “kupujmo domaće” u suprotnsoti s regionalnim otvaranjem i saradnjom država, Lijanović je rekao da takve akcije kratkoročno mogu imati efekta, ali da dugoročno ne mogu biti dobro rešenje jer su u supritnosti s konkurentnošću.

Lijanović je rekao da je proizvodnja hrane u regionu u velikoj opasnosti od nestajanja i izneo podatak da se u EU za podsticanje poljoprivrede izdvaja 50 miljardi evra godišnje. On je upozorio da je proizvodnja hrane, osim što je industrijska grana, i obaveza svake države i da one moraju da odvoje sredstva za podsticaj kako ta proizvodnja ne bi nestala.

On je rekao da, ako se to desi, zemlje regiona neće moći da povlače sredstva iz fondova EU za proizvodnju hrane jer neće imati proizvodne kapacitete, pa će doći u paradoksalnu situaciju da pune evropski budžet, a da ne mogu da koriste sredstva iz tog budžeta.

Generalni direktor Rudnap Group Minel kotlogradnja Vučko Vuković rekao je da se energetski sektor u regionu povezao u ekonomskom smislu. “Firme iz regiona su se na različitim eneregetskim projektima prirodno ujedinile”, rekao je on. Vuković je zaključio da je preko tih projekata kompanija otvorila vrata ka tržištima u SFRJ, dok su joj preko Slovenije otvorena i tržišta Zapadne Evrope.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Trgovina, Regionalna saradnja, Regionalno ekonomsko povezivanje

Ličnosti: Toplica Spasojević, Nikola Vujačić, Vučko Vuković, Jerko Ivanković Lijanović

Kompanije: Victoria Group, ITM Group, Ekonom:east Media Group, Mesna industrija Lijanovići, Rudnap Group Minel kotlogradnja


Unesite tekst komentara:

<<

28. maj - 03. jun 2012.

>>

Povezani naslovi