Utvrđen Pravilnik o poklonima funkcionera
10. novembar 2010. | 11:36
Izvor: Beta
Agencija za borbu protiv korupcije utvrdila Pravilnik o poklonima funkcionera, koji reguliše način raspolaganja poklonima, i obrazac za izradu jedinstvene liste evidencije poklona i obaveštenje o primljenom poklonu.
Funkcioner može da primi protokolarni i prigodni poklon čija vrednost ne prelazi pet odsto prosečne neto-plate, odnosno one čija ukupna vrednost u kalendarskoj godini ne premašuje iznos jedne prosečne mesečne neto-zarade.
Protokolarni poklon je poklon koji funkcioner dobija od države, njenog organa ili organizacije, međunarodne organizacije ili stranog pravnog lica pri službenoj poseti, gostovanju ili u drugim prilikama.
Prigodni poklon se uručuje u prilikama kad ljudi tradicionalno razmenjuju darove.
Pravilnikom je utvrđeno da funkcioner koji primi poklon treba odmah da ispuni obaveštenje o primljenom poklonu i da ga preda organu, organizaciji ili javnoj službi u kojoj vrši javnu funkciju. Uz lične podatke, funkcioner treba da navede i da li se radi o protokolarnom ili prigodnom poklonu, koji je povod za uručenje poklona, opis i vrednost poklona, da li je poklon postao vlasništvo funkcionera ili javna svojina i ukupnu vrednost poklona u kalendarskoj godini.
To isto funkcioner treba da uradi za povezano lice ako primi poklon.
Poslodavci funcionera su dužni da vode evidenciju i da čuvaju zbirku obaveštenja o poklonima kao arhivski materijal. Takođe, uz primerke evidencije, treba da dostave potvrde o predatim protokolarnim poklonima koji su postali javna svojina, Agenciji za borbu protiv korupcije, najkasnije 1. marta tekuće godine.
Precizirano je da je poklon novac, stvar, pravo i usluga izvršena bez odgovarajuće naknade i svaka druga korist koja je data funkcioneru ili povezanom licu u vezi sa obavljanjem javne funkcije koji je moguće finansijski vrednovati.
Učestvovanje na konferencijama, okruglim stolovima, seminarima, sastancima i slično koje finansiraju domaći ili međunarodni organi i organizacije nije poklon, izuzev ako pravno lice u kom funkcioner obavlja javnu funkciju može doći u situaciju da odlučuje o pravu ili interesu navedenih organa i organizacija.
Spomen-plakete, značke, zastavice i slično takođe nisu poklon.
U protokolarne i prigodne poklone bez obzira na njihovu vrednost ne računaju se pokloni čije bi uručivanje, odnosno prijem predstavljalo krivično delo, čije je uručenje ili prijem zabranjeno propisima, ako su uručeni u obliku novca i hartija od vrednosti i ako bi njihov prijem bio u suprotnosti sa etičkim standardima koji važe za pojedine vrste funkcionera. Takve poklone treba odbiti i vratiti poklonodavcu, odnosno treba s njima postupati u skladu sa propisima.
Zabrana i ograničenja iz ovog člana odnose se i na slučajeve kada se poklon u vezi sa obavljanjem javne funkcije funkcionera uručuje povezanim licima.
Kako je propisano, funkcioner kome je ponuđen poklon koji ne sme da primi, dužan je da ponudu odbije i da saopšti poklonodavcu, da ako primi poklon on postaje javna svojina.
Funkcioner je dužan i da u najkraćem roku podnese pisani izveštaj o navedenom slučaju neposredno pretpostavljenom i Agenciji za borbu protiv korupcije.
Rukovodioci organa, organizacija ili javnih službi su obavezani da odrede barem jedno lice koje će biti odgovorno za pravilno vođenje evidencije poklona i da kopiju evidencije poklona za prethodnu godinu dostavljaju Agenciji za borbu protiv korupcije do 1. marta. Na osnovu prikupljenih primeraka evidencije, Agencija za borbu protiv korupcije izrađuje katalog primljenih poklona za prethodnu kalendarsku godinu i objavljuje ga na svom sajtu do 1. juna tekuće godine.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: