Cvetković: Budžet osigurava siguran život građana
23. decembar 2010. | 09:00 16:38
Izvor: Emg.rs, Beta
Premijer Mirko Cvetković izjavio danas, predstavljajući budžet u Skupštini, da je reč o budžetu koji osugurava siguran život građana, odražava ekonomsku snagu zemlje i koji je podsticajan, štedljiv, stabilan i socijalno odgovoran.
Premijer je kazao da će u 2011, koja će biti lakša godina, ovakav budžet omogućiti sugurnost i stabilnost bez rizika improvizacija koje bi ometale ekonomski razvoj zemlje.
Budžet je u skladu s novim modelom ekonomskog rasta, koji treba da stavi zemlju na zdrave temelje. Budžet je podsticajan jer pruža ekonomsku podršku provredi, štedljiv jer se njime smanjuje javna potrošnja, stabilan jer omogućava sprovođenje javnih politika i socijalno odgovoran jer omogućava neophodnu pomoć ugroženim slojevima društva.
Premijer je ocenio da je Vlada ostvarila ozbiljne rezulate na ostvarenju nacionalnih ciljeva i naglasio da Srbiju i u narednoj godini očekuju brojni izazovi, zbog kojih je potrebno da bude snažna i stabilna.
"Izbegli smo najgore, sprečili smo kolaps privrede i masovna otpuštanja radnika. Mnoge privrede su prošle mnogo gore", rekao je premijer.
Diana Dragutinović: Prioritet budžeta smanjenje deficita
Ministarka za finansije Diana Dragutinović kazala je pred poslanicima Skupštine da je prioritet budžeta za 2011. smanjenje budžetskog deficita sa skoro 4,8 na 4,1 odsto bruto društevnog proizvoda uz kontrolisan rast plata i penzija. “Cilj budžeta je smanjenje deficita. Donošenje i sprovođenje ovakvog budžeta zahteva socijalnu koheziju“, kazala je Diana Dragutinović podsećajući kako je za 30 meseci mandata ove vlade ovo sedmi budžet.
Prema njenim rečima, glavni razlog za kašnjenje budžeta leži u skromnijem rastu poreskih prihoda uz istovremeno povećanje rashoda, pre svega za socijalne izdatke usled slabog oporavka privrede u drugoj polovini ove godine. „Svaki put kad bruto domaći proizvod pada ili usporeno raste, to se odražava dvostruko više na prihode u budžetu“, rekla je ministarka.
Ona je ukazala i na to da će javni dug dogodine dostići 42 odsto BDP-a ako deo privatizacionih prihoda ne bude iskorišćen za otplatu postojećih zajmova. Trenutno je nivo javnog duga 38 odsto, odnosno 11,6 milijardi dinara, što je i dalje ispod maksimalnog nivoa od 45 odsto BDP-a.
Podlog za budžet koji predviđa prihode od 724,4 milijarde dinara i rashode od 818 milijardi dinara, čini paket izmena zakona o porezu na imovinu, o PDV-u i akcizama, te poreza na nasleđe i poklon, iz kojih bi trebalo da se slije više novca.
U budžetu za 2011. su predviđeni povećani prihodi, ali i rashodi, od po 65 milijardi dinara , ukupni rashodi za socijalnu zaštitu su 90 milijardi dinara, dok su diskrecioni rashodi 113,5 milijardi dinara, od čega 55 za subvencije, 26,5 milijardi za subvencionisane kredite i dve milijarde dinara kapitalnih rashoda. Za kapitalne projekte osim rashoda u budžetu od 35 milijardi dinara obezbeđeno je i 1,1 milijardi evra povoljnih kredita, podsetila je ministarka. Ona je kazala i da su subvencionisani zajmovi zamrznuti na nivo od ove godine, dok su sve stimulacije za FIAT iz Ministarstva za ekonomiju prešle na Ministarstvo za finansije.
Budžet se bazira na pretpostavci rasta BDP-a od tri odsto, te inflaciji od tri do šest odsto. „Uprkos inflaciji koja je ove godine gotovo 11 odsto, najviše u regionu, Narodna banka Srbije predviđa takvu, dosta nižu inflaciju“, kazala je ministarka.
Ona je zaključila i da ovakav budžet vodi zemlju ka dugoročnim ciljevima, to jest da 2015. budžetski deficit bude jedan odsto, što je smanjenje od 0,75 odsto godišnje, promenu strukture javne potrošnje i smanjenje javnih rashoda na 42 odsto BDP-a.
Na budžet i prateće zakone 250 amandmana
Na predlog državnog budžeta za 2011. godinu i prateće zakone o kojima je danas počela rasprava u Skupštini Srbije do sada je podneto oko 250 amandmana.
Najviše amandmana uputili su poslanici opozicije, dok su poslanici vladajuće koalicije dostavljali amandmane uglavnom na predložene izmene Zakona o porezu na dodatu vrednost (PDV) i Zakona o porezu na imovinu.
Vlada se još nije izjasnili da li su neki amandmani za nju prihvatljivi.
DSS: Budžet ne podstiče privredu i rast zaposlenosti
Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Nenad Popović rekao je danas da predloženi budžet za 2011. godinu ne pokazuje da je cilj Vlade pridruživanje Srbije Evropskoj uniji i privredni oporavak.
"Premijer Srbije Mirko Cvetković je naveo da će budžet za iduću godinu biti u funkciji novog modela ekonomskog rasta, a koji nikad nije usvojen kao zvanična državna strategija", ocenio je Popović u Skupštini Srbije u načelnoj raspravi o predloženom budžetu za 2011. godinu.
Popović je rekao DSS neće glasati za predloženi budžet i da postoji deset razloga da se bira nova vlada, navodeći da sa svakim novim budžetom, a sedam je predložila sadašnja vlada, građani žive sve lošije.
On je dodao da je predlog budžeta za 2011. godinu urađen po diktatu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), zatim da Vlada i dalje planira deficit koji nije u funkciji privrednog razvoja, ne ispunjava data obećanja, ne preduzima mere da privreda izađe iz recesije i povećava poreske stope na štetu običnih građana.
Popović je novinarima u Domu Narodne Skupštine rekao da DSS neće glasati za predloženi budžet, jer se njime ne rešavaju dva ključna problema - nezaposlenost i loša privredna situacija.
"Očekujem da će se nezaposlenost povećati, a privredna stagnacija produžiti, te da će sledeća godina za privredu biti jošs teža ako se ne naprave radikalni rezovi", naveo je on.
Najveća zamerka Predlogu budžeta je to što ne daje podsticaj privredi, kazao je Popović, a kao dokaz za to naveo je da je za kamate i glavnicu za kredite izdvojeno dva puta više novca nego za pomoć domaćoj privredi.
SNS: Vlada traži da se ozakoni nezakonito trošenje
Poslanica Srpske napredne stranke (SNS) Jorgovanka Tabaković rekla je danas u Beogradu da predloženim državnim budžetom za 2011. Vlada Srbije ponovo traži da Skupština ozakoni nezakonito trošenje državnog novca.
U raspravi o predloženom budžetu za 2011. u Skupštini Srbije, Tabaković je kazala da Vlada Srbije rasipa sredstva na subvencije, a ne stvara uslove za nova radna mesta.
Tabaković je kritikovala to što Skupština razmatra budžet za 2011. a da prethodno nije bilo rasprave o reviziji završnih računa budžeta iz prethodnih godina i mnogim nepravilnostima pri trošenju držvanog novca na koje je ukazivao revizor.
Ona je ocenila da je predloženi budžet "povratak u prošlost ili kako u kratko vreme napraviti haos u državi" i da se budžet ne zasniva na razvoju privrede nego na vraćanju dugova.
Poslanica SNS je kazala da budžet za 2011. godinu liči na onaj iz 2007. godine, s ozbirom da sadrži iste cifre, s tom razlikom što su tada prodata mnoga državna preduzeća.
G17 plus: Budžet nije predizborni
Zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić ocenio je danas da je predloženi državni budžet za 2011. godinu rezulat političkog kompromisa unutar vladajuće koalcije, primeren ekonomskom stanju zemlje.
"Budžet je za predizbornu godinu, ali je dobro što se to u njemu ne vidi i što nije predviđa predvidivost javnih finansija, kao uslov za privlačenje investitora", rekao je Senić u načelnoj raspravi o predlogu budžeta za 2011. godinu u Skupštini Srbije.
Subvencije za kreditiranje privrede i građana, prema njegovoj oceni, pomogle su održavanju likvidnosti privrede, a podsticajima za investitore iz budžeta privučeno je u Srbiju 700 miliona evra i otvoreno 20.000 radnih mesta.
Novi model ekonomskog rasta, kako je istakao Senić, treba da se zasniva na investicijama i izvozu, uz postepeni izlazak države iz privrednih aktivnosti.
Senić je najavio da će G17 plus podneti amandmane na predložene izmene poreskih zakona.
"Bilo bi pravedno i pošteno da se ne povećavaju stope poreza na imovinu sve dok svi građani ne budu plaćali taj porez što sada nije slučaj", ukazao je Senić i preporučio lokalnim samoupravama da efikasnije naplaćuje porez na imovinu.
SRS: Vlada nije sposobna da ponudi novi ekonomski koncept
Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Stevanović ocenio je danas da predloženi državni budžet za 2011. potvrda da Vlada Srbije nije sposobna da ponudi novi ekonomski koncept i odgovori na izazove fiskalne politike.
"Budžet je izraz patoloških borbi u okviru vladajuće koalicije izražene u brojkama", kazao je Stevanović u Skupštini Srbije tokom rasprave o predloženom budžetu za 2011 i dodao da radikalima ne pada na pamet da podrže taj predlog.
On je naveo da se predloženim budžetom izlazi u susret zahtevima pojedinih ministara koji imaju "potpuno bolesnu ambiciju".
"Premijer (Mirko Cvetković) je govorio tri minuta i otišao, a biće zadužen o staranju za budžet", kazao je Stevanović koji je optužio Vladu da je prekršila zakon o budžetskom sistemu s ozbirom na budžetski kalendar koji propisuje rokove u usvajanju budžeta.
Stevanović je kazao da će iduća godina biti teška.
"Govorite o uštedi. Gde su mere štednje u ovom budžetu? Deset milijardi ćete više izdvojiti za plate i više od tri milijarde za poreze i doprinose. Jesu li to mere štednje? Koliko ste smanjili javni sektor", pitao je Stevanović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: