EP ratifikovao SSP i usvojio rezoluciju o Srbiji
19. januar 2011. | 09:16 18:17
Izvor: Beta, Emg.rs
Grad: Strazbur
Evropski parlament ratifikovao Sporazum o stabilizaciji i pridruženju Srbija-EU i izglasao rezoluciju o evropskoj integraciji Srbije. Premijer Srbije očekuje ratifikaciju u članicama EU.
Za ratifikaciju SSP-a glasalo je 612, a protiv je bilo 38 poslanika.
Poslanici su izglasali i Rezoluciju o evropskoj integraciji Srbije, čiji je autor izvestilac EP Jelko Kacin.
Pre glasanja o Rezoluciji poslanici su se izjasnili o devet amandmana, od kojih je većina prihvaćena.
U rezoluciji evro-integraciji Srbije se ističe da odluka Saveta ministara EU da se učini novi korak ka prijemu Srbije u EU predstavlja "važan doprinos stabilnosti na Zapadnom Balkanu".
Evropski poslanici su prihvatili i amandman grupe "Zelenih" u kojem se "poziva Vlada Srbije da u dijalog s Kosovom uđe bez daljeg pozivanja na nove pregovore o statusu ili podeli".
Rezolucija nije obavezujući dokument za Savet ministara EU i Evropsku komisiju koji su do sada stajali iza zajedničke rezolucije Srbije i EU donete u UN, u kojoj se samo poziva na "dijalog" bez ikakvih ograničenja.
U toj danas usvojenoj političkoj preporuci, EP pozdravlja "spremnost Vlade Srbije da obnovi dijalog s Kosovom u okviru EU i traži da to počne bez odlaganja".
Od "srpskih vlasti se takođe traži da raspuste paralelne strukture na Kosovu koje podrivaju decentralizaciju i puno uključivanje srpske zajednice u kosovske institucije".
Navodi se i da je nužno da vlasti Srbije ne izdaju registarske tablice za vozila sa oznakama mesta na Kosovu jer je to, kako se navodi, "otvoreno kršenje kosovskog suvereniteta".
EP je odbacio amandman u kojem se izražavalo negodovanje zbog toga što je Vlada Srbije "u prvi mah odlučila" - kako je to predložio poslanik Jelko Kacin, da ne pošalje predstavnika na uručenje Nobelove nagrade za mir u Oslu.
EP predočava da srpske vlasti treba da nastave do sada uglavnom dobro sprovođene reforme, punu saradnju s Tribunalom u Hagu, uspešno dovrše reformu pravosuđa i pospeše suzbijanje korupcije da bi Srbija napredovala ka članstvu u EU.
U dokumentu "Proces evropske integracije Srbije" se ukazuje da su "jani i nezavisni mediji od najveće važnosti za demokratiju" i traže se "mere da se zajamči nezavisnost medija od političkih pritisaka ili drugog uticaja".
Evro-poslanici predočavaju da je "puna saradnja s Tribunalom u Hagu ključni uslov za napredak Srbije ka članstvu u EU" i podvlače da "jedino hapšenje i izručenja dvojice preostalih optuženika Hagu može biti smatrano uverljivijim dokazom pune saradnje".
Oni traže da se "preispita tekući postupak (potraga za optuženicima), u skladu s preporukama Tribunala u Hagu".
Takođe pozdravljaju spremnost Beograda da pokrene dijalog s Prištinom "u EU okviru" i pozivaju Beograd da "tome pristupi predusretljivo", uz omogućavanje nalaženja "praktičnih i održivih rešenja za zastupljenost Kosova u regionalnim forumima".
EP u rezoluciji izražava zadovoljstvo zbog dobre saradnje Srbije sa susedima i "pozdravlja napredak u suzbijanju korupcije", ali upozorava da je korupcija u Srbiji "još raširena".
Evropski poslanici su podržali "napore da se ukloni nasleđe delovanja bezbednosnih službi u prošlosti" i ukazali na nužnost lustracije i obelodanjivanja arhiva tajne policije.
EP traži od EU da pomogne Srbiji u rešavanju teškog problema izbeglica.
Vlada u Beogradu, piše u dokumentu EP, u cilju poboljšanja ekonomske i socijalne situacije mora obezbediti "istinsku politiku konkurencije koja će ukinuti monopole".
Buzek pozvao članice EU da ratifikuju SSP
Predsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek pozvao je danas zemlje EU koje još nisu ratifikovale Sporazum Eu i Srbije o stabilizaciji i pridruživanju, da to učine što pre.
"Glasanje i debata održani danas u Evropskom parlamentu pokazuju jačinu naše podrške težnjama Srbije na putu ka EU", rekao je Buzek posle ratifikacije SSP i usvajanja rezolucije o evropskoj integraciji Srbije na današnjem zasedanju.
Buzek je pozvao sve članice EU koje još nisu ratifikovale taj sporazum sa Srbijom, da to učine u što kraćem roku.
Kandidatura Srbije za članstvo u EU brzo napreduje, a ta zemlje šalje ohrabrujuće signale na svom putu punog pomirenja s svojom prošlošću.
"Ističemo neophodnost da se ovaj trenutak iskoristi za dalju međunarodnu i regionalnu saradnju. U tom smislu, više treba učiniti da se uhapse Ratko Mladić i Goran Hadžić, da se postigne trajno rešenje za Kosovo i da se promovišu suživot i politička stabilnost u BiH", ukazao je Buzek.
Srbija je učinila značajan napredak u unutrašnjim reformama, pogotovu u oblastima jačanja zakonodavstva, borbi protiv korupcije, slobodi izražavanja, zaštiti manjina i jednakosti polova.
Ipak, standardi u tim oblastima još nisu dostigli nivo onih u zemljama EU, navodi se u saopštenju iz kancelarije predsednika EP i dodaje da posebnu pažnju treba posvetiti i položaju Roma.
Buzek je najavio i da će sledeće nedelje u Briselu razgovarati sa predsednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović.
Đelić: Ratifikacija dokaz široke podrške Srbiji
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je da današnja ratifikacija Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) u Evropskom parlamentu predstavlja dokaz široke i duboke podrške Srbiji.
"EP je u Strazburu upravo ratifikovao SSP. To je dokaz izuzetno široke i duboke podrške koju Srbija uživa u EU i želje svih tih zemalja i organa EU da se što pre priključimo Uniji", izjavio je Đelić.
Pored ratifikacije SSP, Evropski parlament je danas izglasao i Rezoluciju o evropskoj integraciji Srbije. Đelić je rekao da je ta Rezolucija dobila "još širu podršku" u Evropskom parlamentu.
"Činjenica da su glasale sve političke grupacije, pokazuje da naš cilj - a to je da dobijemo status kandidata do kraja godine i mogućnost da počnemo pregovore neposredno posle toga, imaju jaku podršku u Evropskom parlamentu", kazao je potpredsednik Vlade Srbije.
Đelić je rekao da se delegacija Srbije ove nedelje u Strazburu "borila protiv dva amandmana" na Rezoluciju. Jedan amandman je osuđivao Srbiju zbog neprisustvovanja dodeli Nobelove nagrade za mir u Oslu i, kako je kazao Đelić, "u tome smo uspeli".
Drugim amandmanom se tražilo da se u dijalogu Beograda i Prištine ne govori o statusu. "Uspeli smo da donekle ublažimo taj tekst i - što je bitno - da obezbedimo da taj amandman prođe sa tankom većinom", rekao je Đelić.
S obzirom na to da je protiv tog amandmana glasala najveća grupa u EP - konzervativci koji su u vladama velikog broja evropskih zemalja, Đelić je ocenio da je to "bitna indicija da raste broj ljudi koji se zalažu da taj dijalog Beograda i Prištine bude otvoren".
"Moramo biti svesni toga da EP često zna da glasa i mimo zvanične politike Evropske komisije, da je on od svih organa EU tradicionalno bio manje naklonjen prema nama, ali da je ovo glasanje pokazalo da rejting Srbije u EP raste", rekao je Đelić.
Đelić je dodao da će Srbija u narednom periodu raditi kako bi obezbedila "još širu podršku za sve svoje ciljeve".
Delević: Ratifikacija SSP značajan korak na putu ka EU
Direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije Milica Delević izjavila je da je današnja ratifikacija u Evropskom parlamentu Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i približavanju (S S P) podstiče preostale članice EU da ratifikuju taj sporazum, ali i Srbiju - da ubrza reforme.
"Ovo je svakako značajan korak na našem putu ka Evropskoj uniji i tih koraka će biti puno, ali ovaj je značajan jer ratifikacija SSP u EP, i usvajanje Rezolucije o Srbiji, podstiče zemlje koje još nisu ratifikovale, da to učine, ali i podstiče nas da nastavimo da radimo na ubrzanju unutrašnjih reformi", rekla je Delević.
Milica Delević je ukazala da Srbija ubrzavanjem reformi i "dodatno stvara povoljniju atmosferu za ubrzavanje ovog procesa i kod kuće i prihvatanjem od strane zemalja članica EU".
Evropski pokret pozdravio ratifikaciju
Evropski pokret u Srbiji pozdravio je ratifikaciju i istakao da je to važan signal za Srbiju i njene građane, ali i za 16 država EU koje još nisu ratifikovale SSP, bez obzira na to što ratifikacija u svih 27 parlamenata zemalja članica nije formalan uslov za dobijanje statusa kandidata.
"Od ovog momenta, Srbija kao pridružena članica će i zvanično biti korak bliže članstvu u EU. Naravno, dotle je neophodno da Vlada Srbije i državna administracija iskreno i u celosti odgovore na sva postavljena pitanja u Upitniku Evropske komisije, a građani nastave da budu istrajni u podržavanju procesa evropske integracije", navodi Evropski pokret u Srbiji.
Simić: Snažna politička poruka
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić izjavio je da je ratifikacija krupan korak i značajan datum za evro-integraciju Srbije. “Ratifikacija široko otvara vrata evropske politike Srbije, ali posao još nije završen. EP je poslao snažnu političku poruku zemljama koje nisu ratifikovale ŠP i da Srbija može da sa zadovoljstvom da gleda na svoj uspeh.
"Trenutno su iznenađujući stavovi nekih zemalja koji su se pojavili tokom ratifikacije. Učinjen je krupan korak, a konačan rezultat treba očekivati kad sve zemlje ratifikuju taj sporazum", kazao je Simić.
Nada Kolundžija: Značajan korak
Šefica Poslaničke grupe Za evropsku Srbiju u Skupštini Srbije Nada Kolundžija izjavila je da je EP ratifikacijom potvrdio sve poteze koje je Srbija uradila na putu evropskih integracija i da je reč o značajnom koraku za napredovanje Srbije ka EU i da veruje da će ubrzati i ratifikaciju SSP u parlamentima zemalja koje to još nisu učinile.
"Time smo dobili potvrdu da je Srbija bila u pravu što je pristuplila jednostranoj primeni Prelaznog sporazuma, što je uverilo članice EU da je Srbija spremna da ubrza proces evropskih integracija", rekla je Nada Kolundžija.
Jovanović: Evropa želi brzu integraciju Srbije u EU
Lider Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocenio je da je današnja ratifikacija Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju u Evropskom parlamentu još jedna u nizu potvrda da Evropa želi brzu integraciju Srbije u EU.
"Više nema prostora za izgovore. Vlast u Srbiji ne može večito da traži ustupke, a da istovremeno ignoriše obavezu da paralelno sprovodi reforme u samoj zemlji, zato LDP insistira na okretanju Srbije evropskim poslovima jer ćemo tako otkloniti svaku dilemu o evropskoj budućnosti našeg društva", naveo je Jovanović u saopštenju medijima.
Jovanović je ocenio da ratifikacija SSP i usvajanje rezolucije koju je predložio Jelko Kacin, govore o trajnom opredeljenju Evrope da Srbija postane deo Unije.
"Sada moramo da učinimo sve da se što pre dobije pozitivno mišljenje Evropske komisije i dovedemo zemlju u status punopravnog kandidata za članstvo u Evropskoj uniji", naveo je Jovanović.
On je dodao da su tržišna ekonomija, poštovanje ljudski prava i građanskih sloboda, efikasna regionalna politika, hapšenje optuženih za ratne zločine i njihovo izručenje Hagu, iskrena reforma kroz pristupanje NATO-u i otvorenost za potpuno drugačiji pristup u rešavanju kosovskog problema evropski ciljevi ka kojima Srbija mora ići.
Todorović: Ratifikacija ne znači suštinski ništa
Šef Poslaničke grupe Srpske radikalne stranke u Skupštini Srbije Dragan Todorović izjavio je da ratifikacija suštinski ne znači ništa za Srbiju i da će služiti za unutrašnjepolitičke potrebe, a da će Evropa nastaviti sa ucenama.
"Ratifikacija suštinski za Srbiju neće značiti ništa. Mi smo i do sad jednostranom primenom SSP-a imali štetu od nekoliko miliona evra i to će se nastaviti i dalje", kazao je Todorović i dodao da EU neće ni opstati, te je neće ni biti kad Srbija bude trebalo da se priključi, za desetak godina.
Grubješić: Ratifikacija SSP dokaz evropskog puta Srbije
Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da je današnja ratifikacija u Evropskom parlamentu (EP) Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju potvrda da je Srbija na evropskom putu.
"Ratifikacija je potvrda da Srbija čini sve da u najskorije vreme dobije status kandidata i da otvori pregovore o članstvu u Evropskoj uniji (EU)", kazala je Grubješić.
Pastor: Znak da je Srbija sve bliža članstvu u EU
Šef poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije Balint Pastor ocenio je da je današnja ratifikacija u Evropskom parlamentu Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju, veoma značajna odluka i znak da je Srbija sve bliže punopravnom članstvu u Uniji.
"Ne bih želeo da preuveličam današnji dan i ne želim da ga nazovem istorijskim, ali smo svakako danas apsolvirali još jednu stanicu na putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji", rekao je Pastor.
Pastor je izrazio nadu da će taj čin uticati na zemlje koje taj sporazum još nisu ratifikovale u svojim nacionalnim parlamentima da to i učine, ali da će to biti ohrabrenje za Vladu i parlament da još energičnije rade na ostvarivanju kriterijuma za dobijanje statusa kandidata i punopravno članstvo u Uniji.
Dragan Marković: Srbija sve bliža Evropskoj uniji
Ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Srbije i EU u Evropskom parlamentu (EP) je znak da je Srbija sve bliže Evropskoj uniji (EU), izjavio je danas lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković.
On je kazao da je ratifikacija SSP-a dokaz da je Srbija ispunila sve međunarodne obaveze i dodao da do kraja godine očekuje da Srbija dobije status kandidata za ulazak u EU.
"Ja sam pre par dana rekao da nas je Evropa prevarila, ali evo ovo je neki početak. Očekujemo da ove godine dobijemo i status kandidata za ulazak u Evropsku uniju", rekao je Marković.
Petković: Današnja ratifikacija tek pola posla
Porptarol Demokratske stranke Srbije (DSS) Petar Petković izjavio je da je današnja ratifikacija u Evropskom parlamentu Sporazuma Eu i Srbije o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) samo odluka u nizu, jer taj sporazum tek treba da ratifikuje još skoro polovina članica EU.
"Ta odluka Evropskog parlamenta je jedna u nizu odluka u jednom veoma dugom procesu ratifikacije. Ne treba zaboraviti da taj proces traje već dve i po godine, i pitanje je koliko će trajati obzirom da još skoro pola država članica taj dokument treba da ratifikuje", kazao je Petković.
Petković je ocenio da predstavnici vlasti u Srbiji medijski pokušavaju da ratifikaciju SSP predstave kao svoju veliku pobedu na putu ka EU, umesto da, kako je rekao, nastoje da odbrane teritorijalnu celovitost Srbije.
SNS: Srbija da ne čeka da neko drugi radi za nju
Srpska napredna stranka (SNS) ocenila je danas da je ratifikacija Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju dobar signal za Srbiju ali da Srbija ne sme da bude zadovoljna stalnim očekivanjem da će neko drugi da radi za njene interese, dok ona ne preduzima ništa ili veoma malo kako bi napredovala.
"Srpski naprednjaci insistiraju na činjenici da Srbija mora da preduzme energične mere u razvoju privrede, borbi protiv korupcije i privilegija političkih klasa", navodi se u saopštenju SNS.
Ta straka veruje da građani žele da Srbija uđe u EU kao ravnopravni partner, kao uređena država, koja će nastaviti svoj razvoj i unapređivanje životnog standarda svih koji u njoj žive.
"Zbog toga je Srbiji potrebna promena vlasti koja nije dovoljno sposobna da rešava svakodnevne probleme građana naše države, ali ni da stvori povoljnu atmosferu za privlačenje stranih investitora", navodi se.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: