emg home
RSS

Tadić: Vojska je gradivni činilac demokratskog društva

14. april 2011. | 10:51 12:23

Izvor: Beta

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio danas da oružane snage više nisu izolovan i zatvoren sistem van društvenih tokova, već da je danas Vojska Srbije gradivni činilac demokratskog društva.

Na otvaranju trećeg međunarodnog skupa ombusmana za oružane snage u Beogradu, Tadić je ukazao da je dobro što pripadnici Vojske u svojim pritužbama Zaštitiniku građana navode iste stvari kao i ostali građani jer to dokazuje da imaju iste probleme i da su deo istog društva.

Tadić je rekao da je 2003, kad je počeo proces reformi oružanih snaga, Vojska bila izolovana od društva, pa čak i od Ministarstva odbrane, ali da je to prošlost.

Kao tri ključna faktora reforme vojske koji su doprineli približavanju društvu, Tadić je naveo izmenu strukture vojske i odnosa s Ministarstvom, ukidanje vojnog pravosuđa i profesionalizaciju vojske.

Kao veoma pozitivne trendove, Tadić je naveo i značajnije uključenje žena u sastav vojske i ocenio da je njihov dosadašnji rad pokazao da ne postoji nijedna dužnost koju one ne mogu da obavljaju ravnopravno s muškarcima, zbog čega su sve predrasude o njima postale suvišne.

Tadić je ukazao da je potrebno da se puna pažnja pokloni poštovanju prava pripadnika oružanih snaga i njihove profesije u kojima se od njih može očekivati da u izvršavanju dužnosti daju i svoj život ili uzmu tuđi.

 

Šutanovac: Vlada će uredbom urediti sindikalno angažovanje

Ministarstvo odbrane predložilo je Vladi Srbije da donese uredbu kojom će biti preciziran način sindikalnog angažovanja pripadnika Vojske, izjavio je ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Šutanovac je na konferencij podsetio da Zakon o vojsci omogućava sindikalno organizovanje uz određene izuzetke koji se odnose na pravo na štrajk i obavezu da se očuvaju operativne sposobnosti vojske u svakom trenutku.

Šutanovac je učesnike skupa podsetio na dosadašnji tok reformi Vojske Srbije i proces profesionalizacije i izjavio da je zadovoljan zbog velikog procenta poverenja koje građani Srbije imaju u oružane snage.

Šutanovac je rekao da se poštovanje prava pripadnika oružanih snaga obezbeđuje na dva načina, kroz unutrašnju kontrolu preko Inspektorata odbrane i kroz mogućnost da svi pripadnici Vojske Srbije mogu da obrate Zaštitniku građana za zaštitu prava. "To je složen model, ali mislimo da odgovara savremenoj vojsci i modernom demokratskom društvu", rekao je Šutanovac.

 

Janković: Značaj demokratske i civilne kontrole

Otvarajući konferenciju, zaštitnik građana Saša Janković je rekao da će se učesnici konferencije baviti pitanjima u vezi sa efikasnošću pravnih lekova dostupnih pripadnicima oružanih snaga, načinima ostvarenja prava na sindikalno organizovanje u vojsci i zaštitom prava pripadnika vojske u mirovnim misijama.

On je ukazao na značaj poštovanja prava muškaraca i žena u uniformi jer se radi o specifičnoj profesiji u kojoj se od ljudi može tražiti da, prilikom izvršavanja zadatka, oduzmu tuđi ili daju sopstveni život.

Janković je posebno ukazao na značaj demokratske i civilne kontrole oružanih snaga i ocenio da bez toga nema demokratskog društva.

Konferenciju organizuje zaštitnik građana u saradnji sa Ženevskim centrom za demokratsku kontrolu oružanih snaga i uz pomoć Ministarstva odbrane Srbije. U radu konferencije učestvuju predstavnici Austrije, Belgije, BiH, Kanade, Estonije, Finske, Francuske, Nemačke, Irske, Japana, Crne Gore, Holandije, Norveške, Poljske, Rumunije, Srbije, Slovenije, Velike Britanije i SAD i strani vojni izaslanici akreditovani u Srbiji, predstavnici medija, nevladinih organizacija, članovi akademske zajednice i studenti univerziteta.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Ljudska prava, Vojska, Bezbednost

Ličnosti: Dragan Šutanovac, Boris Tadić, Saša Janković

Institucije: Vojska Srbije


Unesite tekst komentara:

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi