Gotovini 24 godine, Markaču 18, Čermak oslobođen (VIDEO)
15. april 2011. | 09:15 00:50
Izvor: Beta, Emg.rs
Grad: Hag
Haški tribunal osudio hrvatske generale Antu Gotovinu na 24 godine, a Mladena Markača na 18 zatvora zbog zločina nad sprskim stanovništvom Kninske krajine tokom i posle operacije Oluja 1995. Drugooptuženi Ivan Čermak oslobođen krivice.
Prema presudi, Gotovina i Markač su bili članovi udruženog zločinačkog poduhvata koji je predvodio tadašnji hrvatski predsednik Franjo Tuđman, u cilju proterivanja sprskog stanovništva iz Kninske krajine, što je bio navod optužnice. Gotovina i Markač proglaseni su krivim za progon, deportaciju, pljačku, ubistva i nehumana dela nad srpskim stanovništvom u Krajini.
Gotovina je, po presudi, naredio nezakonito granatiranje Knina i drugih gradova u Krajini i nije učinio ništa da spreči i kazni zločine podređenih nad srpskim stanovništvom.
Po presudi, operacija Oluja u leto 1995. bila udruženi zločinački poduhvat, na čelu s predsednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom, smišljen da protera srpsko stanovništvo iz Kninske krajine, što je bio navod optužnice. Franjo Tuđman je nameravao da naseli Hrvate u Krajinu i osigurao je da to bude sprovedeno preko svog moćnog položaja, rekao je sudija Alfons Ori tokom izricanja presude Gotovini i saoptuženima.
Tuđman je za ostalim članovima udruženog zločinačkog poduvhata iskoristio hrvatske oružane snage da počini zločine nad Srbima radi ostvarenja cilja proterivanja srpskog stanovništva, kazao je sudija Ori. Tribunal je utvrdio je da su hrvatske snage u leto 1995, tokom operacije Oluja, prognale srpsko stanovništvo Kninske krajine tako što su civile ubijale, mučile, pljačkale i uništavale njihovu i neselektivno granatirale čitave gradove.
Gotovina, Čermak i Markač optuženi su za progon, prisilno premeštanje i deportaciju, pljačkanje javne i privatne imovine, bezobzirno razaranje naselja, ubistva i nehumana dela i okrutno postupanje prema srpskim civilima u Kninskoj krajini tokom i posle Oluje, od 4. avgusta do kraja septembra 1995.
Čermak: Ne osećam se dobro
Hrvatski general Ivan Čermak, koga je Haški tribunal nepravosnažno oslobodio optužbe za ratni zločin nad Srbima tokom i posle akcije "Oluja" 1995, izjavio je da ne može da se oseća dobro jer su još u zatvoru generali Ante Gotovina i Mladen Markač.
Čermak je vladinim avionom doputovao sinoć oko 18.20 u Zagreb, a na aerodoromu Pleso dočekala ga je premijerka Jadranka Kosor koja ga je srdačno pozdravila.
Iako po dolasku nije davao izjave novinarima, već ih je samo veselo pozdravio mahnuvši im rukom, Čermak se nakon kraćeg razgovora s premijerkom obratio novinarima.
"Osećam se mučno. Niko u Hrvatskoj se nakon ovog što se danas u Hagu dogodilo ne može osećati dobro", rekao je Čermak ističući da je prva runda njegovog slučaja završena.
On je dodao da se s Gotovinom i Markačem, koji su, kako je rekao, stoički podneli osuđujuće presude, dogovorio da će im biti "produžena ruka" na slobodi i da će im pomagati.
"Pozdravio sam se s Gotovinom i s Markačem. Oni su svesni da je ovo velika nepravda, ali da je ovo tek prvo poluvreme. Sada treba skupiti glave i videti gde su odbrane promašile, gde se uplela politika", rekao je Čermak.
On je rekao da je bio šokiran presudom Gotovini koja je objavljena pre njegove, jer je gotovo prepisana iz završne reči tužilaštva.
Tadić: Tribunal postupio u skladu za pravom
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je danas u Kraljevu da je Haški tribunal danas postupio u skladu sa pravnim normama donošenjem presuda hrvatskim generalima i dodao da kazne primerene zločinu doprinose pomirenju u regionu.
"Principijelno izbegavam da se mešam u rad pravosudnih institucija, a ovo je institucija Ujedinjenih nacija što znači naša zajednička pravosudna institucija, ali ukoliko imamo kazne koje su primerene zločinu koji je izvršen, imamo kudikamo veće šanse za pomirenje na prostoru jugoistočne Evrope", rekao je Tadić novinarima u Kraljevu.
Za presudu hrvatskim generalima, Tadić je rekao da je Haški tribunal postupio u skladu sa pravom, ali da ne želi da se previše udubljuje u ocenu opravdanosti takvih kazni, zato što bi to bilo mešanje u rad Tribunala i u rad pravosuđa.
"Ovo je sada i moralno pitanje i funkcionalno pitanje, jer ukoliko imamo dobru saradnju u regionu onda će i u ovaj region dolaziti investicije i on neće zaostajati u odnosu na druge delove Evrope", rekao je predsednik Srbije.
Ignjatović: Presuda doprinos suočavanju s prošlošću
Šef Kancelarije za saradnju s Haškim tribunalom Dušan Ignjatović izjavio je da je presuda značajna jer će doprineti nekoj vrsti suočavanja s prošlošću u regionu. "Međunarodni sud je utvrdio da su se dogodili teški zločini za vreme operacije Oluja i da postoji zajednički zločinački poduhvat u kome je učestvovao sam vrh hrvatske vlasti. To je nesumnjivo značajno", rekao je Ignjatović.
Ignjatović je rekao da postupak protiv hrvatskih generala ima očekivani ishod i ocenio da je presuda važna jer će uticati na bolju percepciju Haškog tribunala u Srbiji i dovesti do boljeg prihvatanja svih činjenica koje je taj sud utvrdio u svim drugim predmetima.
On je dodao je da su hrvatski generali osuđeni za teške zločine i da nema razloga za bilo kakva prepucavanja u regionu, niti da se o toj sudskoj odluci govori kao o velikoj pobedi. "Ostaje nam nada da će porodice žrtava i svi koji su prognani iz Hrvatske doživeti ovo kao pravdu koju čekamo godinama", rekao je Ignjatović.
Homen: Možemo biti zadovoljni presudom
Koordinator Vlade Srbije za odnose s javnošću Slobodan Homen izjavio je danas da Srbija može da bude zadovoljna presudom. "Daleko važnije od visine kazne je poruka i priznanje suda zahtevu haškog tužilaštva, koji konstatuje da se zaista dogodilo etničko čišćenje, da su Srbi svesno proterani i da je to bio dobro organizovani plan", rekao je Homen novinarima u Beogradu.
On je ocenio da će presuda baciti drugu sliku na događaje iz devedesetih i ulogu srpskog naroda u tim događajima. "Mnogo važnije od bilo koje kazne je da je konstatovano da su krivi za onaj zločin, za koji smo svi znali, a to je etničko čišćenje i proterivanje srpskog naroda", istakao je Homen.
Branilac: Presuda suprotna činjenicima i sudskoj praksi
Branilac hrvatskog generala Anta Gotovine Gregori Kiho (Gregory Kehoe) ocenio je danas da je presuda Haškog tribunala, kojom je Gotovina osuđen na 24 godine zatvora zbog zločina nad Srbima u Kninskoj krajini, "suprotna činjenicama predstavljenim tokom suđenja i pravu".
Američki advokat Kiho najavio je i da će odbrana Gotovina uložiti žalbu na današnju prvostepenu presudu.
"Naša snažna odbrana je da je general Gotovina delovao u skladu sa vojnim i taktičkim pravilima. Mi ćemo, na osnovu toga, proučiti ovu presudu i uložićemo žalbu koja će biti uspešna. Današnja presuda u direktnoj je suprotnosti sa činjenicama koje su predstavljene tokom suđenja, kao i sudskoj praksi ovog Tribunalom", izjavio je Kiho novinarima pred zgradom Tribunala.
Branilac drugooptuženog Ivana Čermaka, Stiven Kej rekao je da je "odahnuo" pošto je Tribunal oslobodio Čermaka krivice po svim tačkama optužnice.
"To je pravična oslobađajuća presuda", kazao je engleski advokat Kej.
On je, međutim, poručio da "u ovom trenutku saoseća sa generalima Gotovinom i Markačem kojima upućuje izraze poštovanja".
Kosor: Neprihvatljiva teza o udruženom zločinačkom poduhvatu
Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor izjavila je danas da je za Vladu Hrvatske neprihvatljiva tvrdnja prvostepenog sudskog veća u Hagu da je Hrvatska delovala u udruženom zločinačkom poduhvatu.
"Učininićemo sve u skladu s pravnim mogućnostima kako bi se ta kvalifikacija poništila u drugostepenom postupku", rekla je Kosor na vanrednoj konferenciji za novinare komentarišući presude hrvatskim generalima Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku za ratne zločine tokom i posle akcije "Oluja" 1995.
Ona je istakla da je stav Vlade o akciji "Oluja" jasan, odnosno da je to bila "legitimna operacija s ciljem oslobađanja hrvatske teritorije".
Josipović šokiran presudom
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je da je šokiran osuđujućom presudom hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, posebno postojanjem teze o zajedničkom zločinačkom poduhvatu.
On je, međutim, u izjavi novinarima ocenio da presuda neće dovesti u pitanje legalnost rata u Hrvatskoj, kao ni akciju "Oluja".
"Uveren sam da zajednički zločinački poduhvat u odbrani Hrvatske nije postojao. Teza o zajedničkom zločinačkom poduhvatu ne podrazumeva da su svi pripadnici Hrvatske vojske i policije učesnici zločinačkog poduhvata, da su svi zločinci. Hrvatska će poštovati sve heroje koji su sačuvali našu nezavisnost i slobodu", naglasio je Josipović.
On je ocenio da će "Domovinski rat ostati pravedan i odbrambeni rat u kojem je sačuvana sloboda i demokratija od agresije i zločinačke politike režima Slobodana Miloševića".
Hrvatska poštuje međunarodni poredak i vladavinu prava, dodao je Josipović i izrazio očekivanje da će u žalbenom postupku mnoge od teza izrečenih u obrazloženju presude biti "preispitane i osporene".
Oko dve hiljade ljudi pratilo prenos izricanja presude u Hagu
Više od dve hiljade građana okupilo se danas na glavnom gradskom Trgu bana Jelačića u Zagrebu gde su pratili TV-prenos izricanja presude trojici hrvatskih generala optuženih za zločine nad srpskim stanovništvom tokom i posle operacije Oluja, 1995.
Skup podrške generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladen Markaču organizovao je pokret veterana "Stop progonu hrvatskih branitelja" uz podršku još nekoliko veteranskih udruženja.
Okupljeni nose zastave zastave Hrvatske i parole na kojima piše "Volim Hrvatsku, ne u EU".
Na bini su dva velika plakata sa likom Ante Gotovine, a njegove slike nose i brojni građani na trgu. Govornici su uglavnom kritikovali aktuelnu hrvatsku vlast, a bilo je i antisrpske retorike.
Vekarić: Oluja dobila pravosudnu istinu
Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je danas da je haškom presudom generalima hrvatske vojske, akcija Oluja dobila pravosudnu istinu koja je, pre svega, važna za žrtve tog ratnog zločina.
Vekarić je za B92 rekao da je "Oluja" kao dan pobede u Hrvatskoj i dan tuge u Srbiji, dobila parvosudnu istinu i kvalifikaciju i to je, pre svega, važno za žrtve zločian, odnosno, kako je naveo, civile koji su rešili da ostanu nakon povlačenja srpskog stanovništva.
"To je zločin za koji do sada nije dat pravosudni odgovor", rekao je Vekarić navodeći da je od devet tačaka optužnice koje se odnose na Gotovinu sud usvojio osam i da je veoma značajno da je predsednik jedan države predstavljen kao deo zločinačkog poduhvata.
Vučić: Možda se neko otrezni
Aleksandar Vučić, potpredsednik Srpske narodne stranke, je rekao da su operacije Oluja i Bljesak jedni od najtežih zločina na teritoriji Evrope posle Drugog svetskog rata, komentarišuči presudu Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
On je na konferenciji za novinare rekao i da susedna Hrvatska dobro razume ne samo poruku međunarodne zajednice i proteranih građana srpske nacionalnosti koji su tražili samo malo pravde i svoju imovinu, a nisu je za sve ove godine dobili. „Možda se neko otrezni zbog ove presude“, kazao je on.
Izbeglička udruženja pozdravila presudu
Koalicija udruženja izbjeglica očekuje da osuđujuće presude hrvatskim generalima doprinesu odlaganju prijema Hrvatske u članstvo Evropske unije dok ne bude nađeno sveobuhvatno, pravično i trajno rešenje imovinskih i brojnih drugih problema izbeglih i prognanih Srba.
Ta koalicija je ocenila da su osuđujuće presude jedna od prekretnica u odnosima hrvatskog i srpskog naroda koja će doprineti da se realno sagledaju uzroci i karakter rata na prostoru SFRJ.
Marković (JS): Izvinjenje i ukidanje praznika na dan Oluje
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković izjavio je danas da hrvatski parlament treba da se izvini srpskom narodu za najveće etničko čišćenje počinjeno posle Drugog svetskog rata u akciji "Oluja" i da ukine taj državni praznik.
"Parlament Hrvatske treba da donese odluku o ukidanju 'Oluje' kao državnog praznika. Da se radi o zločinu potvrdio je i Haški tribunal presudom Anti Gotovini i Mladenu Markaču i zato hrvatski Sabor treba da usvoji Deklaraciju kojom osuđuje taj zločin i da se izvini srpskom narodu", istakao je Marković u izjavi za javnost.
On je ocenio da je operacija "Oluja" bila udruženi zločinacki poduhvat, na čelu sa tadašnjim predsednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom, smišljen da protera srpsko stanovništvo iz Kninske Krajine, što je i učinjeno.
"Za zločine počinjene u 'Oluji', pored vojnog, trebalo bi da odgovara i tadašnje političko rukovodstvo Hrvatske, jer se radi o planskom i smišljenom proterivanju Srba", izjavio je Marković.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
16. april 2011. 16:47:12
| Sanja
2
Od istine niko nije pobjegao, pa nece ni Hrvati. SADA NEKA VRATE SVE STO JE OTETO!!! Kako se Hrvati skupljaju po ulicama, tako sada treba i Srbi i da traze naknadu za sve sto im je nasilno oteto. Ja cu prva da budem u liniji.