emg home

RSS

Svetski lideri pozdravili hapšenje Mladića

26. maj 2011. | 14:02 22:07

Izvor: Beta

Grad: Brisel

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun ocenio je današnji dan kao istorijski za međunarodnu pravdu, dok je francuski predsednik Nikola Sarkozi ocenio da je hapšenje Mladića korak bliže ka integraciji Srbije u Evropsku uniju.

Hapšenjem Mladića zatvara se najnesrećnije poglavlje u istoriji Srbije, ocenio je danas britanski ministar odbrane Lajam Foks.

SAD su oduševljene hapšenjem Ratka Mladića i očekuju njegovo prebacivanje u Haški tribunal, izjavio je jedan zvaničnik SAD na marginama samita G8 u Francuskoj, dok je predsednik SAD Barak Obama čestitao predsedniku Srbije Borisu Tadiću na hapšenju i rekao da će Mladić sad morati da odgovara svojim žrtvama. "Neka porodice Mladićevih žrtava nađu neku utehu u današnjem hapšenju, neka to hapšenje produbi veze među narodima u regionu", rekao je Obama.

Državna sekretarka SAD Hilari Klinton pozdravila je hapšenje Mladića i ocenila da je danas veliki dan za pravdu u međunarodnom sistemu. Hilari Klinton je čestitala Tadiću, srpskim bezbednosnim službama i svima koji su godinama radili na privođenju Mladića pravdi.

"Mladićevo hapšenje služi kao poruka onima širom sveta koji krše zakon i ugrožavaju nevine civile da  međunarodna pravda funkcioniše. Ako počinite zločin, nećete pobeći pravdi, nećete biti slobodni", rekla je ona.

"Danas smo zahvalni Srbiji što je privela kriminalca pravdi", rekla je Hilari Klinton.

 

File: Zadovoljena pravda i uklonjena prepreka Srbiji ka EU

Komesar EU za proširenje Štefan File izjavio je da je hapšenjem Mladića zadovoljena pravda i za Srbiju uklonjena velika prepreka na putu ka EU. File je rekao da je lično čestitao Tadiću i srpskim državljanima. "To je veliki dan za Srbiju, srpske građane, Zapadni Balkan i sve nas. Svi mi odajemo specijalno priznanje Tadiću za njegovu vodeću ulogu ne samo u vezi sa saradnjom s haškim sudom već i za njegovu važnu ulogu u pomirenju i stabilizaciji na Zapadnom Balkanu", kazao je on.

File je ocenio da su Srbi ispunili obećanja da će Mladića predati Hagu i to je potvrdilo kredibilitet Srbije koja je time ispunila svoju veliku obavezu. Sutra treba da krene novi zamah koji se tiče preostalih reformi kako bi Evropska komisija dala svoje mišljenje o daljem putu Srbije u EU, dodao je komesar.

File je rekao da je danas Srbija apsolutno bliže EU, ali da jesu nužni napori za ostvarenje reformi koje je preporučila EK. Komesar je time odgovorio na pitanje novinara kako gleda na današnju izjavu holandskog vrha da jedno pitanje jeste rešeno, ali da još ima mnogo problema na putu Srbije ka Uniji.

 

Barozo: Evropska unija čestita Srbiji

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo je ocenio da je hapšenje Mladića važan korak za Srbiju i međunarodnu pravdu i naglasio da EU čestita Tadiću i srpskim vlastima na toj odvažnoj akciji. Barozo je, u izjavi u francuskom gradu Dovilu, na susretu G8, istakao da pozdravlja Mladićevo hapšenje i podvukao da je on prilikom nedavne posete Beogradu snažno ponovo potvrdio čvrstu podršku EU evropskoj perspektivi Srbije.

"Hapšenje Mladića je veoma pozitivan signal EU i susedima Srbije, ali najviše od svega govori o vladavini zakona u samoj Srbiji", ukazao je on i dodao da porodice Mladićevih nebrojenih žrtava zaslužuju pravdu. "Očekujemo da Mladić bude predat Haškom tribunalu", dodao je Barozo, naglasivši da je puna saradnja s tim sudom i dalje od ključne važnosti za napredak Srbije ka EU.

 

Hejg: Istorijski trenutak za region

Britanski ministar spoljnih poslova Vilijem Hejg čestitao je srpskim vlastima zbog hapšenja Mladića uz ocenu da je to istorijski trenutak za region, saopštilo je britansko Ministarstvo spoljnih poslova. "Hapšenje Mladića je istorijski trenutak za region razoren užasnim ratovima devedesetih. Mladić je optužen za strašne zločine u BiH", rekao je Hejg, objavljeno je na internet sajtu Forin ofisa.

On je rekao da očekuje da će Mladić biti brzo prebačen u Haški tribunal. "Čestitam srpskim vlastima na ovom hapšenju koje je dokaz posvećenosti srpske vlade saradnji s Haškim tribunalom", rekao je Hejg i ocenio da bi današnji dan trebalo da obeleži novo poglavlje zemalja Zapadnog Balkana.

"Danas su naše misli s rođacima ubijenih tokom opsade Sarajeva i genocida u Srebrenici", dodao je Hejg.

 

Angela Merkel: Dobra vest za Evropu, uhapsiti i Hadžića

Nemačka kancelarka Angela Merkel pozdravila je hapšenje Mladića ocenjujući da je to dobra vest ne samo za Bosnu i Hercegovinu, već i za Srbiju, za Zapadni Balkan, i time za čitavu Evropu. "Mladić je već odavno trebalo da bude uhapšen. Sad treba da bude uhapšena i pred sud izvedena poslednja osoba koju traži Haški tribunal, a to je Goran Hadžić", navela je kancelarka u saopštenju.

Angela Merkel je navela da Mladić snosi tešku krivicu za mračne i tragične događaje u balkanskim ratovima, što se pokazalo posebno tokom opsade Sarajeva i masakra u Srebrenici. "Mladićevo hapšenje i proces koji će biti poveden daju šansu za istinsko i na pravnoj državi zasnovano razmatranje tih groznih zločina. To je istovremeno i najbolja osnova za pomirenje i za evropsku budućnost regiona", istakla je ona.

Nemački ministar inostranih poslova Gido Vestervele nazvao je hapšenje Mladića dobrom vešću za pravdu u Evropi i istakao da Srbiju vidi kao zemlju koja ima sasvim jasnu evropsku perspektivu. Podsećajući na žrtve masakra u Srebrenici, Vestervele je danas u Berlinu rekao da jedan od verovatno najvećih mučitelja može sada da bude pozvan na odgovornost.

Na pitanje zbog čega je potraga za Mladićem trajala 16 godina, Vestervele je rekao da o tome ne želi da nagađa, ali da je pravna obrada nepravdi nanetih u ratovima na Balkanu nužan preduslov za pomirenje u regionu. "Hapšenjem Mladića stvorena je dalja osnova za mirnu budućnost čitavog balkanskog regiona", rekao je Vestervele.

 

Rasmusen: Snažno pozdravljam vest o hapšenju Mladića

Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen rekao je da snažno pozdravlja hapšenje Mladića i ocenio da će to omogućiti da pravda bude zadovoljena. "Skoro 16 godina od podizanja optužnice protiv njega za genocid i druge ratne zločine, njegovo hapšenje konačno nudi šansu da pravda bude zadovoljena", rekao je Rasmusen.

On je rekao da je Mladić kao vojni komandant bosanskih Srba igrao ključnu ulogu u nekim od najmračnijih epizoda u istoriji Balkana i Evrope, uključujući opsadu Sarajeva i masakr hiljada bosanskih muškaraca i dečaka u Srebrenici 1995.

 

Karla del Ponte: Više nema prepreka za put Srbije u EU

Bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte izjavila je danas da je Mladić uhapšen i da sad više nema prepreka za put Srbije u EU. "Evropska vrata su vam otvorena. To je odlična vest za građane Srbije", rekla je Karla del Ponte Blicu. Ona je istakla da je hapšenje Mladića odlična vest za Haško tužilaštvo, za Haški tribunal i za građane Srbije.

Karle del Ponte je dodala kako se nada da će suđenje Mladiću u Haškom tribunalu biti spojeno sa suđenjem Radovanu Karadžiću, kako bi se sudski proces ubrzao.

 

Žipe: Hapšenje Mladića doprineće pravdi i pomirenju

Francuski ministar spljnih poslova Alen Žipe ocenio je danas da će hapšenje Mladića konačno omogućiti da pravda bude zadovoljena i doprineti pomirenju na Zapadnom Balkanu", saopštila je Ambasada Francuske u Beogradu. "Moje prve misli su okrenute porodicama žrtava. To hapšenje će okončati 16 godina nekažnjivosti", dodao je Žipe.

On je rekao da Francuska zeli da Mladić bude što pre izručen Haškom tribunalu i da tom sudu daje podršku za suštinsko delovanje koje obavlja u službi međunarodne pravde.

 

HRV: Hapšenje Mladića pokazuje da niko nije iznad zakona

Hapšenje Mladića, 16 godina pošto je optužen za genocid, pokazuje da niko nije iznad zakona, saopštio je Hjuman rajts voč. "Hapšenje tužno čuvenog begunca skoro 16 godina od kad je optužen za genocid pokazuje da niko nije iznad zakona. Posle više od decenije u bekstvu pravda je konačno sustigla čoveka koji je bio oličenje brutalnosti rata u Bosni", naveo je u saopštenju Ričard Diker, direktor programa HRV-a za međunarodnu pravdu.

Diker je pozdravio delovanje srpskih vlasti. "Srpska vlada je pokazala veliku hrabrost hapšenjem Mladića i pored snažnog protivljenja pristalica tvrde struje. Angažovanje Beograda za pravdu treba pozdraviti", zaključio je Diker.

On u saopštenju ukazuje i na to da je Evropska unija od Beograda tražila punu saradnju s Haškim tribunalom pre no što mogu da počnu pregovori o pristupanju Srbije uniji i da činjenica da su Mladić i Radovan Karadžić uhapšeni pokazuje šta angažovanje EU može da donese.

 

SE: Hapšenje otvara put za pomirenje u regionu

Generalni sekretar Saveta Evrope Torbjorn Jagland izjavio je danas u Strazburu da će hapšenje Mladića pomoći da se zatvori mračno poglavlje u istoriji Balkana.

"Ono će otvoriti put za pomirenje u regionu i pomoći svim balkanskim zemljama da pažnju usmere na svoju budućnost u Evropi. U tom smislu, ovo je takođe dobra vest i za narod Srbije", rekao je Jagland.

On je kazao i da su njegove misli danas s žrtvama Srebrenice.

 

OEBS: Važan korak ka pravdi i regionalnom pomirenju

Predsedavajući OEBS-a, ministar spoljnih poslova Litvanije Audronius Ažubalis, pozdravio je hapšenje Mladića uz ocenu da je to veoma važan korak ka pravdi i regionalnom pomirenju, saopštio je OEBS. "Pozdravljam hapšenje koje su izvele srpske vlasti", rekao je Ažubalis.

Uz podsećanje da je na slobodi i dalje Goran Hadžić, Ažubalis je dodao da je Mladićevo hapšenje važan korak u obezbeđenju da se svi optuženi za ratne zlocine suoče s pravdom i pokazivanju da ratni zločini ne mogu ostati nekažnjeni.

 

Predsednik Italije pozdravio hapšenje Mladića

Italijanski predsednik Đorđo Naplitano izjavio je da je zadovoljan zbog hapšenja Mladića i čestitao predsedniku Srbije na tom značajnom rezultatu, saopštila je Ambasada Italije u Beogradu. U saopštenju se navodi da je Napolitano pozdravio hapšenje i Tadiću uputio pismo u kom mu je čestitao.

Italijanska ambasada je navela da je ministar spoljnih poslova Franko Fratini ocenio da je hapšenje Mladića pravi preokret koji su svi dugo čekali. "Njegovo hapšenje nagraduje čvrstu političku volju Vlade Srbije i Tadića da se pravda zadovolji u okviru pune saradnje s Haškim tribunalom. Ovo je test velike demokratske zrelosti Srbije, koji je dodatno priblizava Evropi i EU", izjavio je Fratini.

 

Tirk zadovoljan

Slovenački predsednik Danilo Tirk izrazio je danas zadovoljstvo zbog hapšenja Mladića i pokretanja postupka njegovog izručenja haškom sudu, saopšteno je iz kabineta predsednika. Predsednik je naglasio i da je nasilje nad ljudima bez zaštite i bez snage za samoodbranu veliko zlo i veliki zločin.

Tirk je ocenio da će svi zločinci morati da odgovaraju za svoje zločine jer je to jedini put ka pravdi, ljudskom dostojanstvu i trajnom miru i ujedno upozorio da je suviše onih koji još izmiču ruci pravde.

 

AI: Veliki korak ka zadovoljenju pravde

Hapšenje Mladića je veliki korak ka zadovoljenju pravde, saopštio je Amnesti internešenel. "Hapšenje Mladića je značajan korak ka obezbeđenju pravde žrtvama ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida u BiH. Srpske vlasti sad moraju obezbediti hapšenje Gorana Hadžića, koji je jedini optužen pred Haškim tribunalom koji je još na slobodi", rekao je zvaničnik AI Sian Džons.

AI je saopštio da s obzirom na to da je Haški tribunal pred krajem rada, sudovi u regionu moraju prihvatiti odgovornost za procesuiranje osumnjičenih za ratne zločine. Ta organizacija je navela da istrage slučajeva ratnih zločina u sudovima u Srbiji i dalje nemaju političku podršku i odgovarajuća sredstva.

 

Mediji: Srbija uklonila prepreku za put u EU

Svetski mediji javili su danas da je uhapšen najtraženiji ratni zločinac u Evropi Ratko Mladić i ocenjuju da je Srbija time uklonila najveću prepreku za eventualno članstvo u Evropskoj uniji.

BBC piše da se Mladić slobodno kretao po Beogradu do 2001, a da je nestao posle hapšenja bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića.

Stručnjak za Balkan Tim DŽuda rekao je za BBC da ne veruje da je tajming hapšenja izrežiran i ocenio da Vlada nije znala dugo gde se Mladić krije i da ne veruje da su sad čekali 15 godina da organizuju ovaj trenutak. On misli da je moguće da su znali najviše nekoliko dana pre današnje objave.

Analitičar BBC-a za Balkan Gebrijel Perot ocenjuje da je to vrlo vazan korak za Srbiju koja dugo pokušava da pokaže da više nije izopštena država. To će biti veliki plus za Srbiju kada je rec o njenoj integraciji u EU, ocenjuje on.

Na domaćem planu postoje određeni rizici, položaj Vlade nije baš bio toliko siguran poslednjih meseci, izbori se ocekuju sledeće godine i Mladić ima podršku nacionalista. Mislim da postoje neki rizici o tome kako će ta vest biti prihvaćena u zemlji, piše Perot.

Novinarka Lora Silber koja je autorka knjige "Smrt Jugoslavije", za BBC ocenjuje da je to ogroman korak za predsednika Tadića i za njegovu vladu da su bili u stanju da naprave ovo hapšenje, takođe je važno za Tribunal u Hagu koji će sada moći da zatvori te važne procese.

Jeste tačno da se dugo čekalo na ovo hapšenje ali činjenica da se desilo, da će general Mladić biti izveden pred sud, to je važno danas. To je znak da je Srbija počela proces prave rehabilitacije, kaže ona.

Na konstataciju da se Mladić toliko dugo krio pokazuje da neki ljudi u Srbiji misle da je vredelo da se on krije i da nije trebalo da se uhapsi, Lora Silber ističe da je činjenica da su vlada i bezbednosne snage Srbije bile u stanju da odluče i da ga uhapse i da su mislili da je ispravno da se to uradi da je to vrlo važan korak ka suočavanju s prošlošću.

Verujem da Tadic i njegova vlada žele da budu prihvaćeni, žele da zatvore ta vrata, rekla je Lora Silber.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Evro-integracije, Hapšenje Mladića

Ličnosti: Ratko Mladić, Nataša Batler

Institucije: EK, EU


Unesite tekst komentara:

<<

07. novembar - 13. novembar 2011.

>>

Povezani naslovi