EU: Procena u februaru, status u martu, i dalje uslovno
09. decembar 2011. | 08:26 17:10
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Lideri Evropske unije odlučili su danas u Briselu da početkom marta daju "zeleno svetlo" Srbiji za kandidaturu za članstvo u EU, s tim da u februaru Savet ministara EU oceni da li je Beograd učinio dovoljan napredak u sređivanju odnosa s Prištinom i smirivanju stanja na severu Kosova.
Kako je posle samita u Briselu saopštio predsedavajući Evropskog saveta Herman van Rompej, pristupni pregovori s Crnom Gorom počeće u junu 2012, uz prethodnu procenu ostvarenog napretka.
Van Rompej je rekao da su šefovi država ili vlada EU (Evropski savet) "potvrdili evropsku perspektivu za Zapadni Balkan".
"Ne samo da smo zvanično otvorili vrata Hrvatskoj već i jasno predočili da iza nje vrata nisu zatvorena", rekao je Van Rompej.
On je naglasio da je jasan cilj EU da se Srbiji dodeli status kandidata za članstvo.
"Srbija je ostvarila značajan napredak i učinila krupne korake da najtraženije ratne zločince preda međunarodnoj pravdi. Dijalog Beograd-Priština je dao prve rezultate i dogovore, a primena toga je pokrenuta", preneo je Van Rompej stavove lidera EU.
"Ohrabrujemo Srbiju", dodao je, "da nastavi taj dijalog i da pospeši odnose s Prištinom na dobrobit regionalne stabilnosti i u potpunom interesu same Srbije".
EU će, prema njegovim rečima, nastaviti da ocenjuje situaciju i predanost Srbije ispunjavanju obaveza "s jasnim ciljem da joj dodeli status zemlje kandidata za članstvo".
Kako je precizirao Van Rompej, "u februaru 2012. to treba da odluči Savet ministara EU, a Evropski savet (lideri EU) da to potvrde početkom marta".
Predsednik Evropskog saveta je podsetio da je Crna Gora pre godinu dana dobila status kandidata za članstvo u EU, dodajući da je namera EU da pregovori o članstvu počnu u junu 2012.
"Crna Gora je sprovela mnoge unutrašnje reforme koje sad treba da budu potpuno primenjene", rekao je Van Rompej i dodao da će EU "nastaviti da ocenjuje dalji napredak, posebno u vladavini zakona".
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo je potvrdio odluke vođa EU za Srbiju i Crnu Goru i na pitanje novinara o tome šta je odlučeno za Crnu Goru, doslovce preneo šta o tome stoji u zaključcima sa samita EU.
Kako se navodi u danas usvojenim zaključcima, od Srbije se očekuje dalji napredak u sprovođenju postignutih sporazuma u dijalogu s Prištinom, uključujući i sporazum o intergisanom upravljanju prelazima/granicama (IBM), postizanje sporazuma o učešću svih strana u regionalnoj saradnji i aktivna saradnja u obezbeđivanju da Euleks i Kfor izvršavaju svoje mandate.
Kada je reč o Crnoj Gori, Evropski savet zadužuje Savet ministara EU da "istraži napredak Crne Gore u primeni reformi, posebno kada je reč o kriminalu, vladavini zakona i temeljnim pravima, a naročito u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala na temelju izveštaja koji Evropska komisija treba da predstavi u prvoj polovini 2012".
Tadić: Srbija neće odustati od evropske budućnosti
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas Srbija ne može i ne sme da odustane od evropske budućnosti jer bi svaka drugačija odluka imala teške posledice i istakao da politika "I EU i Kosovo" nije doživela poraz.
"Ta politika nema valjanu alternativu. Nezavisno od toga da li se Evropa suočava sa teškoćama, mi pripadamo Evropi. Uveren sam da ćemo status kandidata dobiti neki drugi put", rekao je Tadić u obraćanju javnosti povodom današnje odluke EU da do marta iduće godine odloži davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u Uniji.
Istakao je da će Srbija nastaviti dijalog sa Prištinom, jer problem Kosova mora da se reši.
"I kada bismo odustali od EU, problem Kosova bi ostao i stavljanjem tog problema na led ne bismo ukinuli izazove i učinili bismo život Srba na Kosovu nezbednijim", rekao je Tadić.
Tadić je ponovio da Srbija neće priznati Kosovo ni implicitno ni eksplicitno i istakao da neće odustati od Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, kao što su to od njega tražili stranci.
"Odustajanje od Rezolucije 1244 tražili su svi koji su učestvovali u tehničkim pregovorima sa Prištinom. Neodustajanje od Rezolucije 1244 nije pitanje inata, nego principa da se pronađe realno rešenje za Kosovo", naveo je Tadić.
"Srbija i danas može da pogleda u oči EU jer smo ispunili ono što se od nas tražilo, sve zaključke Evropske komisije, a moje evroske kolege mogu da pitam da li su ispunili ono što su rekli, ali o tome neću da govorim javno", rekao je Tadić.
Dodao je da uopšte nije razočaran odlukom da Srbija danas ne dobije status kanidata.
"Poraz je ne kada posrnete, nego kada ne ustanete. Politiku koju vodim zasnivam na interesima građana. Odluka da danas ne dobijemo status kandidata je vetar u leđa strankama koje ne žele Srbiju u EU i povratak u 90-te godine", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je ponovo zatražio od Srba na severu Kosova da sklone barikate, kao i od predstavnika stranaka na Kosovu da traže od građana povlačenje barikada.
"Tražio sam od građana da se povuku sa barikada na severu Kosova, jer se time ne brani nijedan nacionalni interes i jer su izgubile svaki smisao kada je međunarodna zajednica tražila drugačije rešenje od situacije u julu. Bilo je primedbi da to radim zbog kandidature, evo, danas ponovo tražim da se povuku sa barikada jer se time čuvaju životi", rekao je Tadić.
Naveo je da će Srbija nastaviti dobre odnose sa Nemačkom i da Srbija želi najbolje odnose sa tom značajnom zemljom.
"U politici je najvažnije da nikada ne odustanete, to sam naučio od Vinstona Čerčila, i zato nikada neću odustati od partnerstva sa Nemačkom", rekao je Tadić.
Tadić je čestitao Hrvatskoj i Crnoj Gori napredak u evropskim integracijama.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: