Hoće li i kako zaživeti postkrizni model rasta
Čvrsta ruka za spisak želja
Autor: Snežana Krivokapić
Foto: Darko Stanimirović
Ekonomisti i političari tvrde da nema daljeg privrednog rasta po postojećem modelu „zaduži se i troši“ i da je budućnost u štednji, pre svega državnoj, te porastu investicija i izvoza. I jedni i drugi navode političku volju kao presudan faktor da se takve lepe želje i obistine. Uz to, budući vlastodršci će morati da se obračunaju sa korupcionaškim, monopolističkim i birokratskim preprekama poslovanja mnogo odlučnije nego što to čini sadašnja i prethodne političke elite
Oktobar je 2020. Srbija je deo Evrope i ovdašnji građevinac upravo popravlja dotrajali most u Briselu, dok se student medicine usavršava na univerzitetu u Ženevi.
Njegov otac radi u fabrici za proizvodnju savremene elektronske opreme koja je još pre pet godina otvorena u Nišu na temeljima nekadašnje elektronske industrije. Obeležava se 10 godina otkad je u Srbiji počeo da se primenjuje novi ekonomski model koji funkcioniše po principu relativno niske zaduženosti, visokog izvoza i kudikamo produktivnijeg rada. Otad je uhlebljenje našlo 430.000 ljudi (neki radnici su čak došli iz susedne Rumunije i Bugarske) i prosečna plata je sad najviša u regionu jugoistočne Evrope, dok cene godišnje ne rastu više od dva odsto.
Da biste pročitali besplatan članak, dovoljno je da imate otvoren osnovni nalog na EMG
Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.
Komentari (0)
Unestite tekst komentara: